BLOGCZEJNalpha

Diament – minerał na 10-tkę

Diament – przyjaciel kobiety

Kobiety kochają diamenty. Mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi kobiet. Diamenty to unikatowe kamienie, które dodają stylu, klasy i podkreślają kobiecą urodę. Często mogliśmy usłyszeć, że diamenty są wieczne. Czy są wieczne? No nie bardzo, gdyż już w XVIII wieku francuski fizyk i chemik Antoine Lavoisier spalił diament pod szklanym kloszem, używając wyłącznie promieni słonecznych skupionych soczewką. Natomiast pewnym jest, że diament jest najtwardszym znanym nam minerałem. Zajmuje zaszczytne 10 miejsce (minerał najtwardszy) w skali twardości Mohsa. Ale czym jest ta skala? I co przedstawia? Dziś zagłębimy się w świecie mineralogii.

diamond-807979_640.jpg

Skala twardości Mohsa

Skala twardości minerałów (Mohsa) przedstawia odporność minerałów na zarysowania. Została stworzona przez niemieckiego mineraloga Friedricha Mohsa w 1812 roku. Skala ta ma jednak charakter porównawczy a nie liniowy. Minerały są ustawione od najbardziej miękkiego do najtwardszego. Oznacza to, że przykładowo 3 minerał w tej skali jest twardszy niż minerał na 2 pozycji. Co oznacza, że minerałem o wyższej pozycji w skali można zarysować minerał z pozycji równej sobie lub niższej. Tak więc, skoro diament jest najtwardszym minerałem to zarysujemy go wyłącznie innym diamentem. Tak jak mówiłem skala ta ma tylko charakter porównawczy. Jednak jeśli chcemy poznać rzeczywistą skale twardości tych minerałów to poniższa grafika będzie idealna do tego celu. Dodatkowo dzięki niej poznamy jak twarde minerały zarysujemy np. paznokciem.

3.jpg

Reprezentanci ze skali Mohsa

Skala twardości Mohsa przedstawia 10 minerałów. Nie oznacza to jednak, że istnieją tylko te minerały. To są tylko wybrani przez autora skali reprezentanci. Są to jednak minerały dość charakterystyczne, więc przedstawie wam je w telegraficznym skrócie.

Tak więc minerałami przedstawionymi w skali są:
(1) Talk - Jest najbardziej miękkim minerałem. Należy do gromady krzemianów i jest bardzo pospolity. Jest tak miękki, że można go bez problemu zarysować paznokciem. Znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Talc_block.jpg

(2) Gips - Jest minerałem z grupy siarczanów (uwodniony siarczan wapnia). Jest pospolitym minerałem, który jest wykorzystywany m.in. w budownictwie czy jako surowiec rzeźbiarski.

Gypsum-40102.jpg

(3) Kalcyt – Jest minerałem z gromady węglanów (węglan wapnia). Jest bardzo powszechnym minerałem skałotwórczym. Co ciekawe w czystych kryształach kalcytu możemy dostrzec zjawisko podwójnego załamania światła. Jak poprzednicy ma szereg zastosowań m.in. wykorzystywany jest do produkcji wapna, cementu, nawozów czy w przemyśle optycznym.

Calcite-20188.jpg

(4) Fluoryt – Jest minerałem z gromady halogenków. W Polsce spotkamy go na Dolnym Śląsku w Górach Kaczawskich, na Pogórzu i w Górach Izerskich. Jest wykorzystywany m.in. do produkcji kwasu fluorowodorowego i emalii, wyrobu tworzyw sztucznych, w przemyśle optycznym i niekiedy w jubilerstwie.

9104_-Milano-Museo_storia_naturale-Fluorite-_Foto_Giovanni_Dall'Orto_22-Apr-2007.jpg

(5) Apatyt – Jest minerałem z gromady fosforanów. Występuje bardzo powszechnie we wszystkich typach skał. Ten minerał w Polsce znajdziemy w Górach Sowich i w okolicach Bielsko-Białej i Żywca. Wykorzystuje się go głównie do produkcji nawozów sztucznych i w jubilerstwie.

Apatite.jpg

(6) Ortoklaz – Jest minerałem z gromady krzemianów. Jest głównym składnikiem granitu (skały magmowej). Występuje również w skałach osadowych i metamorficznych. W Polsce ten minerał spotkamy m.in w granitach tatrzańskich. Wykorzystywany jest w produkcji szkła i porcelany jak i również w jubilerstwie.

Ortoklaz_5.jpg

(7) Kwarc – Jest minerałem z gromady krzemianów przestrzennych (dwutlenek krzemu). Czysta, bezbarwna odmiana kwarcu nazywana jest kryształem górskim lub skalnym. Ma bardzo szerokie zastosowanie, ale najciekawsze wykorzystanie tego minerału ma miejsce m.in. w elektronice (np. zegary kwarcowe) czy przemyśle optycznym.

Quartz_oisan.jpg

(8) Topaz – Jest minerałem z gromady krzemianów. Występuje w kwaśnych skałach magmowych. W Polsce miejscem jego występowania są Góry Izerskie, Karkonosze oraz okolice Strzegomia i Strzelina. Jest cenionym kamieniem przez kolekcjonerów i jubilerów.

Topaz-137556.jpg

(9) Korund – Minerał ten jest tlenkiem glinu. Istnieje wiele znanych odmian tego minerału m.in. (rubin – czerwony, szafir – niebieski lub inny, ametyst – fioletowy). Występuje w skałach magmowych i metamorficznych. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku. Jest cennym kamieniem jubilerskim. Jego syntetyczna postać jest wykorzystywana np. do produkcji materiałów ściernych.

1szafir_Madagaskar.jpg

(10) Diament – Jest bardzo rzadkim minerałem z gromady pierwiastków rodzimych (jest to odmiana węgla). Jego nazwa z łaciny oznacza „niepokonany, niezniszczalny”. W przyrodzie nie zaobserwowano do tej pory twardszego materiału. W przemyśle używa się głównie diamentów wytworzonych syntetycznie m.in. do produkcji materiałów ściernych i narzędzi tnących. Wykorzystuje się również w aparaturze medycznej i naukowej. Jednak najbardziej znane szerokiej publiczności wykorzystanie tego minerału ma miejsce w jubilerstwie. Tam po odpowiednim oszlifowaniu diament zmienia nazwę na brylant. Natomiast największy diament jaki znaleziono ważył aż 3106 karatów (621,2 g) i znaleziono go w RPA. Jednak nie przetrwał do dziś w jednym kawałku i został podzielony na aż 105 kamieni.

Diamant_sur_kimberlite_4(République_d'Afrique_du_Sud).jpg

Trzeba jednak pamiętać, że każdy minerał ma wiele odmian. Tak więc, mogą różnić się od siebie wieloma szczegółami. Jeśli kogoś bardziej zainteresował ten temat, to zapraszam na giełdy minerałów, które odbywają się w całej Polsce. Natomiast na dziś to już koniec. Zapraszam do zapoznania się z moimi poprzednimi wpisami. Jeśli się podobało, czekam na Twój głos. Pozdrawiam.

Na podstawie:
https://pl.wikipedia.org

Źródła grafik:
https://pl.wikipedia.org/
http://www.chicochica.pl/skala-mosha-w-jubilerstwie-aid-75.html
https://pixabay.com

KOMENTARZE

  • angatt

    Jakiś czas temu natknęłam się na artykuł, traktujący własne o złożach kamieni szlachetnych w Polsce, w konkluzji było coś takiego; nikt tym się nie zajmuje nikt o to nie dba - każdy może pójść w teren i szukać. Od tego czasu sporo się chyba zmieniło. :)

  • sajkus

    Bardzo dobry artykuł :)