BLOGCZEJNalpha

Operacja fałszywej flagi – 5 przykładów, które zmieniły historię

Operacja fałszywej flagi

Oglądając telewizję, czytając gazetę, słuchając radia czy przeglądając internet jesteśmy bombardowani masą informacji. Większość z nich jest manipulowana tak, by ludzie myśleli w konkretny zamierzony sposób, tak jak chce autor. Jednak mistrzowskim poziomem manipulacji, w mojej ocenie są operacje fałszywej flagi, które w dzisiejszych czasach, gdy media są dostępne na każdym kroku, przynoszą natychmiastowo zamierzony skutek. Operacje fałszywej flagi są to tajne operacje przeprowadzane przez rządy, służby lub inne organizacje. Nazwa pochodzi z wojskowości, gdzie operacje te wykonano w obcych barwach narodowych. Jednak spotkamy je nie tylko w działaniach wojennych, lecz również podczas pokoju. Jaki jest ich cel? Służą głównie do zrzucenia winy na drugą stronę (np. wrogie państwo, organizację lub daną grupę etniczną) w celu uzyskania pretekstu i przychylności opinii publicznej do np. zmiany jakiejś ustawy czy nawet wybuchu konfliktu zbrojnego. Historia zna mnóstwo takich przypadków. Wiele z nich swoje prawdziwe oblicze pokaże dopiero po latach, a w części z nich już pomału dochodzimy do prawdy. Dziś natomiast przedstawię wam 5 przykładów tychże operacji, które zobrazują wam jaki mają wpływ na historię świata.

iur-696x438.jpg

Operacja Himmler

Na dzień przed wybuchem II wojny światowej niemieckie oddziały dywersyjne, przebrane w polskie mundury dokonywały napadów na niemieckie obiekty i ludność cywilną wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Najbardziej znanym przykładem była tzw. prowokacja gliwicka. Wówczas na terenie Gliwic (terytorium III Rzeszy) stała drewniana wieża nadawcza (licząca 111m – dziś najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie). Ten właśnie obiekt zaatakowali udający powstańców śląskich niemieccy dywersanci. Nadano również komunikat w języku polskim brzmiący „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach”. Akcje te miały charakter propagandowy, miały obarczyć polską stronę winą za wywołanie konfliktu i przede wszystkim dać powód Francji i Wielkiej Brytanii do zaniechania wypełnienia sojuszniczych zobowiązań.

Gliwice_Radiostacja_Wieza_wieczorem.jpg

Incydent w Mainila

26 listopada 1939 roku na terenie przygranicznym Związku Radzieckiego doszło do incydentu, który jak się później okazało był pretekstem do wypowiedzenia wojny sąsiadującej Finlandii. Mimo podpisanych w 1920 i 1932 roku paktów o nieagresji, na polecenie Stalina wybuchła wojna. Powodem był ostrzał artyleryjski jednej z rosyjskich wiosek (Mainila), w której rzekomo zginęło kilku żołnierzy armii czerwonej a kilku kolejnych zostało rannych. O atak ten oskarżono Finów, co było pretekstem do zerwania paktu i rozpoczęcia „wojny zimowej” Czy ostrzał miał w ogóle miejsce? Trudno powiedzieć, gdyż Stalin nie zgodził się na przeprowadzenie neutralnego dochodzenia. Jednakże mogła być to tylko mistyfikacja, gdyż pewien rosyjski historyk badając odtajnione sowieckie dokumenty (raporty dzienne wojsk stacjonujących w tym rejonie), stwierdził, że nie ma żadnej wzmianki o jakichkolwiek stratach w ludziach.

Mainila.png

Incydent mukdeński

18 września 1931 roku swoją operacje fałszywej flagi, będącą pretekstem dla aneksji chińskiej Mandżurii przeprowadzili Japończycy. Akcja ta polegała na wysadzeniu w powietrze torów japońskiego odcinka Kolei Południowomandżurskiej i zrzuceniu winy na Chiny. Wyglądało to tak, iż doszło do wysadzenia torów i późniejszego ostrzelania patrolujących ten rejon japońskich żołnierzy. Jak się później okazało, za wybuch i otwarcie ognia w stronę Japończyków odpowiedzialni nie byli Chińczycy, lecz japońscy oficerowie. W wyniku tego działania doszło do ataku na chiński garnizon w Mukden i zdobyciu szeregu chińskich miast. Zaskoczone wojska chińskie nie potrafiły zatrzymać pochód wojsk japońskich. Ostatecznie na terenach okupowanych utworzono marionetkowe państwo Mandżukuo.

Manchukuo_map.png

Katastrofa USS MAINE

Jeśli ktoś myślał, że w tym zestawieniu zabraknie jakiejś akcji zleconej przez USA to się grubo mylił. Akurat rząd tego kraju nie liczy się z nikim, nawet ze swoimi obywatelami. Przykładem może być katastrofa amerykańskiego krążownika pancernego USS MAINE, który został wysłany do wybrzeży Kuby (kolonia hiszpańska) w celu „ochrony amerykańskich interesów” na tej wyspie. Wówczas na Kubie wybuchło powstanie niepodległościowe przeciwko Hiszpanii. Pancernik ten jednak z nieznanych przyczyn eksplodował i poszedł na dno wraz z załogą. Winą oczywiście obarczono Hiszpanów, co było pretekstem do wybuchu wojny z tym krajem. Jak się później okazało, Hiszpanie nie mieli z eksplozją nic wspólnego, a winę ponoszą Amerykanie. W wyniku tego konfliktu USA w swoim stylu „wyzwoliło” Kubę. Uczyniło z niej nawet „niepodległą republikę”, jednak w pełni zależną od swoich władz.

USS_Maine_c1897_LOC_det_4a25824.jpg

Operacja Ajax

Tam gdzie ropa naftowa, tam znajdą się i Amerykanie. Po II wojnie światowej w Iranie rządził przychylny zachodowi (głównie USA I UK) szach Mohammad Reza Pahlavi. Jednak w 1951 roku do władzy doszedł Mohammad Mosaddegh z jego Frontem Narodowym. Jako premier znacjonalizował przemysł petrochemiczny. To nie było natomiast w interesie USA i UK, które czerpały wielkie zyski z irańskiej ropy, więc postanowiono działać. Agenci CIA, którzy udawali zwolenników Mosaddegha podłożyli bombę pod dom jednego z duchownych, a kolejnym grożono śmiercią. Zabiegiem tym zwrócono muzułmański świat przeciwko niemu. Dodatkowo przekupywano wojskowych, a pracownicy CIA udawali wściekłych irańskich obywateli doprowadzając do eskalacji zamieszek. W wyniku tych działań Mosaddegh trafił do wiezienia za zdradę stanu a do sterów władzy powrócił szach Pahlavi. Pucz ten był pierwszym puczem amerykańskim, który obalił demokratyczny i legalnie wybrany rząd obcego państwa w celu ochrony własnych interesów.

Ropa-naftowa-przyczyną-wojen-na-świecie.jpg

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z tego typu akcjami na porządku dziennym. Powinniśmy zastanowić się i zadać sobie samemu pytania, za każdym razem, gdy usłyszymy o jakimś krwawym zajściu w mediach. Komu jest to na rękę? Kto na tym najbardziej zyska? Odpowiedzi mogą być zupełnie różne niż te podane przez oficjalną propagandę. Dobrze, że dziś każdy samodzielnie myślący człowiek już wie, że media kłamią.

Na podstawie:
https://pl.wikipedia.org/

Źródła grafik:
https://pl.wikipedia.org/
http://anonhq.com/anonymous-urgent-message-world-massive-false-flag-warning-effect/
http://www.robertdee.pl/ropa-naftowa-przyczyna-wojen-na-swiecie/

KOMENTARZE

 • michalmehow

  Niestety tych samodzielnie myślących nie jest za dużo.

 • rqub

  Świetny artykuł. Osobiście dla mnie Stany Zjednoczone to największy "łobuz" tej planety. Grabi ja jak tylko się da i nie liczy się z nikim. Zawsze gdy spoglądam a mapę konfliktów to zastanawiam się w jakim stopniu te konflikty toczone niejednokrotnie 5 razy bliżej Nas niż USA zagrażają właśnie im, że tak chętnie wprowadzają tam SWOJĄ demokrację. Odpowiedz każdy kto myśli zna... Niczym w filmach sci-fi, zaczynamy toczyć wojnę o złoża i po komunie to bardziej boję się USA bo oni swoje złoża już wyczerpują. Natomiast Rosja ma ich duży zapas. Trochę poleciałem. Ale prawda jest taka że nie ważne na co będzie 3 wojna światowa czy broń chemiczna czy atomowa... Czwarta będzie na kije i kamienie.
  Pzd. Live long and prosper.

 • marcon

  Aby uzupełnić listę o kolejny istotny dla losów historii przypadek warto byłoby też wspomnieć o Incydencie w Zatoce Tonkińskiej. 2 sierpnia 1964 roku USS "Maddox" miał zostać ostrzelany przez wietnamskie okręty i odpowiedzieć ogniem. Ten rzekomy incydent, który jak się potem okazało nigdy nie miał miejsca stał się powodem interwencji amerykańskiej w Wietnamie.

 • kalikalejawp

  Bardzo fajnie opisane, niestety takie rzeczy się dzieją na naszych oczach i coraz częściej kiedy głośniej się o tym mówi ktoś stara się nas zakrzyczeć albo uciszyć.