BLOGCZEJNalpha

Wielcy Polacy - Professor Zbigniew Religa

Profesor Zbigniew Religa. Niewierzący, ale towarzyszyło mu słowo „święty”.

2.jpg

Urodził się 16 grudnia 1938 w Miedniewicach, zmarł. 8 marca 2009 w Warszawie.
Wybitny polski kardiochirurg. Profesor Religa wykonał swoją pionierską operację transplantacji serca, pierwszą tego typu operację w Polsce w 1985 roku.
Rok później po raz pierwszy w kraju dokonał jednoczesnego przeszczepu płuc i serca, a w latach 90. wprowadził do Polski praktykę chirurgicznego leczenia przewlekłej zatorowości płucnej. W 1991 roku z inicjatywy profesora Religi powstała Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, która zajmuje się badaniami nad protezami serca i zastawkami serca oraz rozwojem cybernetycznego sprzętu medycznego, takiego jak robot kardiochirurgiczny Robin Heart Chirurgii Serca.

W 1956 po zdaniu matury w Szkole im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie a studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Po skończeniu studiów w latach 1963–1964 odbywał staż podyplomowy a później służbę wojskową. W 1966 rozpoczął pracę w Szpitalu Wolskim w Warszawie, uzyskując w tym czasie specjalizację I i II stopnia z chirurgii.

Przez wiele lat był nałogowym palaczem tytoniu. Publicznie przyznał, że w latach 70. i na początku lat 80. nadużywał alkoholu. Gdy dostrzegał u siebie objawy alkoholizmu zmotywował się aby z tym skończyć.

"To był święty człowiek" - mówią pacjenci.

Pacjentom dawał poczucie bezpieczeństwa i wiarę, że zrobi wszystko, żeby ich uratować.

Uwagę przyniosła mu fotografia, która została wybrana jako fotografia z 1987 roku przez "National Geographic" i znalazła się na liście 100 najważniejszych zdjęć w historii. Zrobił ją James Stanfield w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

1.jpg

fot. James L. Stanfield, National Geografic

Przedstawia profesora Religę zaraz po żmudnej, długogodzinnej operacji przeszczepu serca przeprowadzonej przez niego i jego zespół. Legenda głosi, że Tadeusz Żytkiewicz, to pacjent leżący na stole, był 19. osobą z sercem zastąpionym przez znanego kardiochirurga. Tadeusz Żytkiewicz był najdłużej żyjącym pacjentem po transplantacji tego narządu.

Prawda jest taka, że widniejący na fotografii pacjent, to Tadeusz G., lat 63. Pacjent nie przeżył operacji. Więc na zdjęciu widać przygnębionego Profesora Religę i zmarłego pacjenta którego życie było ratowane przez całą dobę.

Wieloletni współpracownik Religi, Marian Zębala mówi:

„To zdjęcie dobrze przekazuje zarówno dramat chorego, jak i dramat lekarza”.

Profesor Religa był członkiem Senatu RP na dwie kadencje (w latach 1993-1997 i 2001-2005), a od 2005 do 2007 był Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej. Przez kolejne dwa lata był członkiem polskiego Sejmu. Otrzymał Order Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe w Rzeczypospolitej Polskiej i był członkiem kapituły przyznającej to zamówienie. Zmarł na raka płuc.

3.jpg

W 2014 roku premierę miał film biograficzny "Bogowie"
Opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga i o przeszkodach stojących mu na drodze do przeprowadzenia w Polsce operacji pierwszego przeszczepu serca.

Wiele osób płakało podczas sceny w której Relidze nie udało się uratować małej dziewczynki "Ewci". Była to scena która ściskała serce tak mocno, że i mnie poleciała łza.

Film otrzymał m.in. Złote Lwy, nagrodę dla najlepszego filmu na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

4.jpg

Po obejrzeniu filmu jestem pełen podziwu jak próbował uratować życie każdego człowieka i jedyne co mogę jeszcze napisać to tylko "Dziękujemy profesorze".

Źrółdo: Wikipedia, Google.

KOMENTARZE

  • vojtex

    Uważam, że prof. Zbigniew Religa za życia był za mało doceniany lub niewystarczająco. To co zrobił dla Polskiej medycyny jest niezwykłe i warto często profesora wspominać.