BLOGCZEJNalpha

Gwiazdy Neutronowe(Pulsary)

Gwiazda Neutronowa może powstać w wyniku wybuchu Supernowej. Jest maleńka, a jednocześnie bardzo gęsta. Gwiazda taka przy średnicy około 25 km może ważyć dwa razy więcej od naszego ogromnego Słońca!

a.jpg

Gwiazdy neutronowe zawdzięczają swoją nazwę temu, z czego są zbudowane: neutronom, ale zawierają również elektrony i protony. Gęsto upchane cząstki elementarne sprawiają, że obiekt ten ma tak ogromna masę. Rozmiary gwiazd neutronowych wynoszą od 10 km do 100 km. Są wiec naprawdę bardzo małe. Wyobraźcie sobie jak ogromnie gęsta jest materia takiej gwiazdy neutronowej. Łyżeczka tej materii może ważyć nawet 6 miliardów ton! Gwiazda taka posiada więc ogromną grawitację. Większą może mieć tylko jeszcze masywniejszy obiekt, czyli czarna dziura. Gwiazdy neutronowe są zazwyczaj jednocześnie pulsarami, czyli obiektami wysyłającymi pulsujące promieniowanie radiowe. Emitują również pulsujące promieniowanie widzialne i rentgenowskie. Szybko wirująca gwiazda neutronowa wytwarza silne pole magnetyczne, które jest odpowiedzialne za pulsujące promieniowanie wysyłane z biegunów gwiazdy. Ocenia się, że co tysięczna gwiazda w naszej galaktyce jest gwiazdą neutronową, natomiast do 2009 odkryto około 1900 pulsarów.

Pulsar PSR 0833-45 znajdujący się w konstelacji Żagla.
b.jpg

Gwiazda neutronowa jest niebezpiecznym obiektem, gdy powstaje podczas wybuchu supernowej, może ona wystrzelić w kosmos z ogromną prędkością i znaleźć się na kursie kolizyjnym z jakimś obiektem. Jej ogromne pole grawitacyjne mogło by rozerwać każdą z planet naszego Układu Słonecznego. Scenariusz taki przedstawiono w filmie dokumentalnym : EWAKUACJA ZIEMI. Gorąco polecam go obejrzeć👇

https://www.youtube.com/watch?v=Ec0nSY1QHsQ

***Pozdrawiam miłośników Astronomii***😎

Źródło grafiki : NASA

All rights reserved by @astromaniak 2018
Follow, Upvote & Resteem Please
😉Thanks🙂

KOMENTARZE

 • pozyton

  Warto wspomnieć, że pulsar może zostać użyty jako zegar. Impulsy są wysyłane w bardzo równych okresach czasu (młode pulsary tykają raz na jedną tysięczną sekundy). Niestety jego obrót zwalnia. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy taki zegar zainstalowano w Gdańsku w 2014 roku. Poprawia on stukrotnie pomiar zegara atomowego.
  Wokół pulsara odkryto też pierwsze egzoplanety, ale o tym tyle trąbiono, że nie warto się rozpisywać.
  Zdałem sobie też sprawę ile fizyki zaangażowano w wyjaśnienie emisji fal, które odbieramy od pulsarów. Po pierwsze trzeba zastosować prawo równowagi takiego ciała. Materia zdegenerowana jest tak gęsta, że nie może się dalej zapadać mimo potwornej grawitacji. Najwyższa góra na takim ciele miałaby mikroskopijną wielkość. W dodatku nie znamy równania stanu jądra gwiazdy neutronowej, nie wiemy jak wygląda tak skondensowana materia. Następnie wiedząc, że sprasowanie takiego obiektu da mu potężny moment pędu oraz pole magnetyczne możemy wyliczyć, że linie pola nie mogą przesuwać się prędkością większą niż prędkość światła wnioskujemy, że ulegają ściśnięciu. W magnetosferze naładowane cząstki poruszają się relatywistycznie a to powoduje emisję w całej gammie promieniowania elektromagnetycznego. Podobnie w kwazarach to właśnie relatywistyczne cząstki sprawiają, że je "widzimy".
  Dlaczego najczęściej obserwujemy pulsary poprzez fale radiowe? Ponieważ wszechświat emituje termicznie bardzo mało promieniowania radiowego, dlatego każde źródło wysyłające promieniowanie synchrotronowe jest bardzo dobrze widoczne. Żeby zrozumieć jak bardzo są to słabe obiekty warto sobie uzmysłowić, że najjaśniejszym obiektem świecącym radiowo na niebie jest Słońce, a drugim byłby telefon komórkowy na Księżycu. Trzecie miejsce dzierży "okolica" czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

 • wrestlingworld

  post dobry jak zawsze

 • shogunma

  Uwielbiam wszelkie wieści dotyczące kosmosu i nie tylko.
  Film ten z National G. już widziałem. Fajne tam materiały lecą. Oglądam dość systematycznie. Wszystkim zainteresowanym można ten kanał polecić.