BLOGCZEJNalpha

Łajka - ofiara kosmicznej propagandy

Wyścig supermocarstw rozpoczął się na przełomie lat 40 i 50 ubiegłego wieku. ZSRR po sukcesie Sputnika 1 - pierwszego sztucznego satelity, nie planowało wysłania w kosmos psa. Decyzja padła pod naciskiem Chruszczowa, który był zachwycony odbiorem pierwszego Sputnika na zachodzie. Doprowadziło to do powstania nowego statku w ogromnym pośpiechu. Nie przygotowano nawet planów kapsuły. Byle tylko zdążyć przed startem amerykańskiego satelity...

a.jpg

Pośpiech tej misji miał bardzo przykre skutki. Po wylocie na orbitę, satelita nie odłączył się od rakiety nośnej, regulacja temperatury w kabinie zawiodła i generalnie odbierano tylko sygnały umierającego z gorąca psa, zamkniętego w metalowej puszce. Początkowo ze względów propagandowych, podawano, że przeżył on kilka dni. Prawdę ujawniono dopiero w 2002 roku. Łajka zginęła po około siedmiu godzinach lotu z powodu przegrzania w kapsule, gdzie temperatura znacznie przekraczała 40 °C.

b.jpg

Suczka miała około 2 lat. Schwytano ją na ulicach Moskwy. Przed lotem zwierzę ważyło około 6 kg. Była pierwszą, żywą istotą, umieszczoną na orbicie okołoziemskiej. ZSRR jak i Stany Zjednoczone jednak już wcześniej eksperymentowały z wysyłaniem w kosmos zwierząt. Niestety w założeniach tego eksperymentu nie przewidywano możliwości sprowadzenia psa z powrotem na Ziemię. Planowo po 10 dniach lotu suczka miała otrzymać zatrutą porcję karmy. Na taki okres miały wystarczyć zapasy, ograniczone małą pojemnością statku.

c.jpg

W czasie startu rakiety, tętno Łajki było trzy razy szybsze niż w spoczynku. Na orbicie puls zwolnił, jednak trwało to znacznie dłużej niż po próbach wysiłkowych na Ziemi. Świadczy to o ogromnym stresie odczuwanym przez to zwierzę. W czasie czwartego okrążenia Ziemi funkcje życiowe suczki zanikły. Sputnik 2 stał się dla Łajki trumną, która spłonęła w atmosferze 14 kwietnia 1958 roku. Jej tragiczna misja umożliwiła w następnych latach wysłanie człowieka w kosmos.

Dziękuję za przeczytanie i Pozdrawiam

Artykuł zgłaszam do Tematów tygodnia 22, temat : 3 "Zwierzęta na dobre i na złe"

KOMENTARZE

 • lovelywomen

  Bardzo ciekawy post. Słyszałam że na jej cześć wybudowano pomnik w Moskwie. Pozdrawiam :)

 • zgredek

  Dziesięć lat później do równie niedopracowanego pojazdu kosmicznego towarzysze wsadzili człowieka. Z tym samym wynikiem.

 • bartheek

  Oczywiście znam tą tragiczną historię. Bardzo dobry artykuł :)
  Swoją drogą, Chruszczowa mogli tam wysłać :)

 • tapioka

  Eksperymenty na zwierzętach. Nic dodać nic ująć.

  Bardzo dobry post!

 • grzechotnik

  Co musiał sobie myśleć zwykły, uliczny, moskiewski pies kiedy nagle złapał go hycel ale zamiast do schroniska wysłali go w kosmos...

 • wolontariusz

  łajka.jpg

 • shogunma

  Ruscy nie liczą się z człowiekiem to i nie przejmują się pieskiem. Biedny piesek choć sławny.

 • kamilkowalski

  zachęcam do wzięcia udziału w konkursie:
  https://steemit.com/tematygodnia/@steemit-polska/tematy-tygodnia-tematygodnia-22-tematy

 • kamilkowalski

  perła-odnaleziona.jpg

 • lukmarcus

  Wg regulaminu Tematów Tygodnia brakuje informacji o Temacie.

 • zoltaburza

  Z tego co czytałam to był prowadzony konkurs, który pies ma polecieć. Na początku nie wybrano Łajki tylko innego psa. Łajka była "rezerwową" i z tego co pamiętam (ale nie jestem pewna) to tamta suczka okazało się, że jest w ciąży i nie chciano jej odpierać szczeniakom i w taki sposób poleciała w końcu Łajka :)

 • khrom

  wiecie ile tysięcy takich biednych piesków i innych zwierzątek ginie każdego dnia "w imię nauki" abyście mieli nowe "cudowne" leki, kosmetyki i chemię?

  Tak naprawdę łajka to jest najlepiej uczczona śmierć zwierzęcia laboratoryjnego w historii.

  Ludzie ze łzami w oczach czytają o łajce jako rzekomym największym bestialstwie na zwierzętach niestety prawda jest tak ze największe bestialstwo odbywa się za ścianami koncernów farmaceutycznych i kosmetycznych.

  W porównaniu z tym jak długo cierpią czasem te zwierzęta, to łajka miała bardzo szybką śmierć.

  Bo nie wspomnę już o przemyśle mięsnym i ogromnych hodowlach przemysłowych