BLOGCZEJNalpha

Nadciśnienie tętnicze : cichy zabójca

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew naciska na naczynia krwionośne. Gdy jest zbyt duża, z czasem uszkadza same naczynia jak i kolejne narządy. Przez lata choroba może zostać niezauważona, nie leczona prowadzi zwykle do nagłego zgonu w wyniku np. pęknięcia tętniaka.

a.jpg

W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruję ponad 9 milionów osób. Jedna trzecia z nich nie wie o swojej chorobie i nie podejmuje leczenia do czasu, gdy wystąpią już poważne powikłania jak zawał serca, powstawanie tętniaków, udar mózgu, niewydolność nerek czy utrata wzroku. To tylko najważniejsze z powikłań. Optymalne ciśnienie skurczowe wynosi poniżej 120 mmHg i rozkurczowe poniżej 80 mmHg. Wartości powyżej 140/90 mmHg są już uznawane za nadciśnienie tętnicze. Skąd bierze się ta choroba? W 90% przypadków są to uwarunkowania genetyczne do powstania nadciśnienia. Wtedy jego rozwój zależy już głownie od odczynników środowiskowych takich jak :

❌otyłość

❌nadmierne spożywanie soli

❌mało aktywny tryb życia

❌palenie papierosów

❌nadużywanie alkoholu

❌stosowanie środków antykoncepcyjnych

c.jpg

Jak zapobiec rozwojowi choroby? Wystarczy zmienić nasz styl życia, zwiększając aktywność fizyczną i zmieniając swoje nawyki żywieniowe. Zredukowanie nadwagi przez obniżenie kaloryczności posiłków ma duże znaczenie. Należy ograniczyć spożycie soli! To ważne, bo w Polsce średnie, dobowe spożycie soli na osobę wynosi około 10 g, a zapotrzebowanie naszego organizmu to tylko 1 g na dobę! Powinniśmy też unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych, zwiększających poziom złego cholesterolu LDL, który też ma wpływ na ciśnienie krwi. Zaleca się ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów.

d.jpg

Pamiętajmy, że dla zachowania zdrowia ważna jest profilaktyka. Każdy z nas regularnie powinien kontrolować swoje ciśnienie krwi. Gdy będzie ono podwyższone, należy udać się do lekarza. Osoby już chorujące na nadciśnienie muszą pamiętać o regularnym badaniu wartości ciśnienia oraz zażywaniu zaleconych leków, by ograniczyć ryzyko groźnych dla życia powikłań. Dbajmy więc o zdrowie nasze i naszych bliskich👪

***Pozdrawiam***😎

Źródło grafiki : https://pixabay.com

All rights reserved by @astromaniak 2018
Follow, Upvote & Resteem Please🙂Thanks🙂

KOMENTARZE

 • postcardsfromlbn

  Najważniejsze kwestie ujęte w pigułce. A, jako że sam borykam się od niedawna z nadciśnieniem [konsekwencja cukrzycy], dodam że rodzaj aktywności fizycznej ma znaczenie, [2], [3], [4].

  I jeszcze ciekawy artykuł w kwestii soli.

 • shogunma

  Całe szczęście jak na razie ciśnienie mam w normie. Czasami skoczy mi to pierwsze do 140 i wtedy nawet bez mierzenia wiem, że ciśnienie lekko mi skoczyło. Zdarza się to bardzo rzadko. Ostatnio ze 3 miesiące temu.
  Dobry i ciekawy materiał.
  Pozdrawiam.