BLOGCZEJNalpha

Odkryto związki organiczne na Enceladusie

Naukowcy ujawnili, że sonda Cassini, która już zakończyła swoją misję, dokonała niesamowitego odkrycia! W materiale wydostającym się z gejzerów na powierzchni satelity, spektrometr sondy wykrył złożone związki węgla, które mogą być źródłem pożywienia dla bakterii. Potwierdzało by to istnienie oceanu pod powierzchnią Enceladusa, w którym mogło rozwinąć się życie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/PIA19058-SaturnMoon-Enceladus-PossibleHydrothermalActivity-ArtistConcept-20150311.jpg/1024px-PIA19058-SaturnMoon-Enceladus-PossibleHydrothermalActivity-ArtistConcept-20150311.jpg
źródło obrazka

Ostatnio to już drugie odkrycie odnalezienia cząstek organicznych poza Ziemią. Na początku czerwca, marsjański łazik Curiosity odkrył takie cząstki w próbkach tamtejszych skał. Sonda Cassini zakończyła swą blisko 20 letnią misję, spalając się w atmosferze Saturna we wrześniu 2017 roku. Badając Enceladusa, sondzie udało się przelecieć w pobliżu materiału wydostającego się z jednego z gejzerów na powierzchni tego księżyca. Wyrzucane drobinki lodu tworzą pierścień Saturna o symbolu E. Prawdopodobnie utworzył się on właśnie dzięki gejzerom Enceladusa. Odkrycia dokonano na podstawie danych z miernika kosmicznego pyłu i masowego spektrometru. Cząsteczki organiczne wykryte przez czujniki są około 200 razy cięższe od atomu wodoru. Już w 2015 roku sondzie udało się wykryć wodór cząsteczkowy, wydobywający się z gejzerów tego księżyca. Był to dowód na istnienie podziemnego oceanu na Enceladusie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Enceladus_PIA06191.jpg/1002px-Enceladus_PIA06191.jpg
źródło obrazka

Odkrycie to jest kolejnym krokiem w kierunku poznania tajemnic tego interesującego księżyca Saturna. Staje się ono podstawą do planowania przyszłych misji, które zbadały by dokładny skład chemiczny materii wydobywającej się gejzerów tego satelity. Miejmy nadzieję, że taka misja powstanie. Wcześniej będziemy śledzić losy misji Jupiter Icy Moon Explorer, która w 2022 roku wyruszy w stronę Jowisza i jego księżyców. W samym naszym Układzie Słonecznym jest jeszcze wiele tajemnic do zbadania.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

Na księżycu Saturna wykryto złożone molekuły organiczne
Enceladus

All rights reserved by @astromaniak 2018

KOMENTARZE

 • allnatural

  https://steemit.com/news/@bible.com/6h36cq

 • allnatural

  https://steemit.com/news/@bible.com/6h36cq

 • assayer

  Jednak nie jesteśmy sami?

  ;)

 • shogunma

  Ziemia jest cudem i nie liczyłbym na to, że jest ona jedynym wyjątkiem. Pozdrawiam.