BLOGCZEJNalpha

Ogromna czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej ma mniejszych towarzyszy...

Masywny obiekt w centralnej części naszej galaktyki, według najnowszych badań jest otoczony przez chmurę mniejszych czarnych dziur. Naukowcy byli w stanie wskazać ich co najmniej 12. Mimo, że obiektów tych nie można bezpośrednio zobaczyć, to jednak widoczna jest ich działalność, gdy czarna dziura pożera materię z pobliskiej gwiazdy.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Black_Hole_in_the_universe.jpg

źródło obrazka

Możliwe jest nawet, że kilka tysięcy mniejszych czarnych dziur, może otaczać tę gigantyczną w sercu naszej galaktyki. W centrum większości galaktyk znajdują się czarne dziury o gigantycznych masach, są one miliony razy większe i cięższe niż nasze Słońce. W centrum naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, znajduje się Strzelec A(Sagittarius A), obiekt, który jest bardzo silnym źródłem fal radiowych. Jego masa to około 4,5 miliona mas Słońca. Poniżej fotografia Strzelca A z teleskopu Chandra. Czarna dziura jest tu widoczna jako jasny punkt, ponieważ emituje wiele rozbłysków promieniowania rentgenowskiego. Otaczają ją również inne źródła fal rentgenowskich, wytworzone przez układy binarne z mniejszymi czarnymi dziurami. Naukowcy sądzą, że super ciężkie czarne dziury tworzą się w centrach galaktyk przez pochłanianie innych czarnych dziur o masach gwiazdowych, z których każda jest równa masie do kilku Słońc. Poznanie, w jaki sposób działa ten proces wzrostu ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia wpływu, jaki mogą one mieć na ewolucję galaktyk w których się rozwijają.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Chandra_image_of_Sgr_A.jpg

źródło obrazka

Przez dziesięciolecia astronomowie poszukiwali czarnych dziur, które według wcześniejszych badań powinny koncentrować się wokół centrum Drogi Mlecznej. Strzelec A otoczony jest aureolą gazu i pyłu, która stanowi doskonałą pożywkę dla masywnych gwiazd, co może doprowadzić do powstania czarnych dziur po ich śmierci. Droga Mleczna jest naprawdę jedyną galaktyką, w której możemy dokładnie badać, w jaki sposób super masywne czarne dziury wchodzą w interakcję z mniejszymi. Czarne dziury pochłaniają wszystko, co do nich wpada, w tym światło(stąd ich nazwa), co utrudnia ich dostrzeżenie na ciemnym tle przestrzeni. Zamiast tego, aby wykryć czarne dziury, naukowcy zazwyczaj szukają tych, które znajdują się w układach podwójnych z gwiazdami. Czarna dziura może wtedy rozrywać swojego gwiezdnego towarzysza, wydzielając przy tym promieniowanie rentgenowskie, które jesteśmy w stanie zarejestrować.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła informacji : https://pl.wikipedia.org oraz https://www.space.com

All rights reserved by @astromaniak 2018

KOMENTARZE

  • pozyton

    Te obiekty noszą nazwę: "Supermasywne Czarne Dziury". Jest duża różnica między ciężarem a masą! Chyba nie muszę tego rozwijać.

    "Droga Mleczna jest naprawdę jedyną galaktyką, w której możemy dokładnie badać, w jaki sposób super masywne czarne dziury wchodzą w interakcję z mniejszymi." Nie do końca. Dzięki interferometrom jesteśmy w stanie badać efekty tych oddziaływań w bardzo dalekich kwazarach. Zbieramy dane obserwacyjne układów wielokrotnych czarnych dziur od ponad 100 lat.

  • lukmarcus

    A czarne dziury mogą pochłaniać inne czarne dziury?