BLOGCZEJNalpha

Sonda NASA wleci w atmosferę Słońca!

Parker Solar Probe to pierwsza sonda, która ma wykonać pomiary wewnątrz korony naszej gwiazdy. Urządzenie znacząco zbliży się do Słońca w miejsce, gdzie temperatura sięga ponad 1300 stopni Celsjusza! Przed piekielnym żarem sondę ochroni specjalna osłona.

Artystyczna wizja sondy Parker Solar Probe
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Parker_Solar_Probe.jpg/1024px-Parker_Solar_Probe.jpg
Autor: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben link [Domena publiczna]

Już w sobotę (11 sierpnia) NASA uruchamia swoją sondę słoneczną, pierwszą misję, która zbliży się do naszej gwiazdy. Przy maksymalnym zbliżeniu sonda przeleci około 6 milionów kilometrów ponad powierzchnią Słońca, pozwoli to bezpośrednio zbadać jego gorącą atmosferę. Wiele kosmicznych sond wcześniej badało Słońce, ale żadna z nich nie miała potencjału nowej misji. Projekt kosztował 1,5 miliarda dolarów i będzie trwać do 2025 roku. Urządzenie ma wielkość samochodu osobowego, a większość instrumentów ukrywa się za osłoną termiczną, która ma 2,3 m średnicy i 11,5 cm grubości. Będzie ona utrzymywać temperaturę około 30 stopni Celsjusza, przy której wszelkie układy sondy będą mogły bezpiecznie pracować. Na pokładzie sondy zamontowano cztery instrumenty pomiarowe, które mają dokładnie zbadać atmosferę naszej gwiazdy. Wyniki badań dadzą nam odpowiedź w jaki sposób funkcjonuje słoneczna atmosfera, co dokładnie zachodzi w koronie Słońca oraz pozwoli się dowiedzieć więcej na temat natury wiatru słonecznego.

Wizja artystyczna sondy Parker Solar Probe podczas przelotu obok Wenus
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Solar_Probe_Plus_Venus_flyby.jpg/1024px-Solar_Probe_Plus_Venus_flyby.jpg
Autor: NASA link [Domena publiczna]

Naukowcy wierzą, że sonda Parker Solar Probe pomoże im lepiej przewidywać kosmiczną pogodę, aby móc odpowiednio wcześniej ostrzegać nas przed wszelkiego rodzaju rozbłyskami na Słońcu. Obecnie Słońce jest dość spokojne, zbliżając się do minimalnego poziomu aktywności w swoim 11 letnim cyklu. Ale za kilka lat aktywność Słońca znowu zacznie wzrastać, wtedy wyniki badań tej misji będą bardzo przydatne. Już 28 września sonda przeleci obok Wenus, następnie dotrze na pierwszą orbitę wokół Słońca. Drugi przelotu wokół Wenus planowany jest na 21 grudnia 2019 roku. Wyznaczy to bliższą Słońcu orbitę. W końcu 2 listopada 2024 roku sonda minie Wenus ostatni raz(po raz siódmy). Ostatecznie sonda 19 grudnia roku 2024 zbliży się do naszej gwiazdy na rekordową odległość około 6.5 miliona kilometrów.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

How NASA's New Solar Probe Will 'Touch' the Sun on Historic Mission
Parker Solar Probe

All rights reserved by @astromaniak 2018

KOMENTARZE

  • zwora

    Chcjialbym tak ustawić swoje konto, by z automatu ci głos dawały :)

  • flocki

    Ciekawe jak zrobili tą osłonę termiczną, że przetrwa tak wysokie temperatury.To niesamowite.