BLOGCZEJNalpha

System TRAPPIST-1 może zawierać planety przyjazne dla życia

Jedna z siedmiu planet krążących wokół małej gwiazdy TRAPPIST-1, może być w stanie wspierać życie, jakie znamy na Ziemi, sugerują to nowe modele klimatyczne.


Wizja artystyczna systemu TRAPPIST-1
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Artist%E2%80%99s_impression_of_the_TRAPPIST-1_planetary_system.jpg/1024px-Artist%E2%80%99s_impression_of_the_TRAPPIST-1_planetary_system.jpg
Autor: ESO/N. Bartmann/spaceengine.org link [Licencja CC BY 4.0]


Znajdująca się 39 lat świetlnych od Ziemi, TRAPPIST-1 jest stosunkowo chłodną gwiazdą karłowatą z około 9% masy naszego Słońca i wytwarzającą około 12% jej światła. Uważa się, że ta chłodna gwiazda zawiera co najmniej siedem skalistych planet, które są mniej więcej wielkości Ziemi. Korzystając z modeli ziemskiego klimatu, badacze z University of Washington (UW) symulowali stany środowiskowe dla każdej planety systemu TRAPPIST-1. Modele pokazują, że wszystkie siedem egzoplanet najprawdopodobniej wyewoluowało jak Wenus, co oznacza, że ​​jakakolwiek woda lub oceany wcześniej wyparowały. Według tych modeli siedem planet TRAPPIST-1 miałoby gęstą atmosferę podobną do tej na Wenus. Jednakże jeden ze światów, zwany TRAPPIST-1e, mógł zachować ciekłą wodę na swojej powierzchni, dlatego może być w stanie wspierać życie podobne do tego na Ziemi.


TRAPPIST-1 – charakterystyki planet i porównanie z planetami grupy ziemskiej Układu Słonecznego.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/PIA22094-TRAPPIST-1-PlanetLineup-20180205.jpg/1024px-PIA22094-TRAPPIST-1-PlanetLineup-20180205.jpg
Autor: NASA/JPL-Caltech link [Domena publiczna]


TRAPPIST-1e leży w odległości od gwiazdy, w której planeta jest wystarczająco ciepła, by mieć na powierzchni płynną wodę, a tym samym potencjalnie wspierać życie, jakie znamy na Ziemi. Ta planeta może również zawierać dużo tlenu. W miarę, jak woda wyparowuje z powierzchni planety, cząsteczki wodoru i tlenu rozdzielają się. Wodór może być wystarczająco lekki, aby opuścić atmosferę pomimo grawitacji planety, ale tlen będzie się utrzymywał. Dlatego też TRAPPIST-1e może mieć gęstą atmosferę tlenową, tworzoną w procesach znacznie różniących się od wszystkiego, co jeszcze zaobserwowano. Jeśli planeta TRAPPIST-1e nie straciła całej swojej wody jak pozostałe, dziś może to być świat wodny, całkowicie pokryty globalnym oceanem, w tym przypadku może mieć klimat podobny do Ziemi. Dwie inne egzoplanety systemu również wydają się znajdować w strefie nadającej się do zamieszkania. To TRAPPIST-1d oraz TRAPPIST-1h, krążąca najdalej od gwiazdy.


Porównanie układu księżyców Jowisza, układu TRAPPIST-1 i Układu Słonecznego; orbita każdej z siedmiu planet zmieściłaby się we wnętrzu orbity Merkurego.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/27/PIA21428-TRAPPIST-1-Comparison-SolarSystem%26JovianMoons-20180205.jpg/960px-PIA21428-TRAPPIST-1-Comparison-SolarSystem%26JovianMoons-20180205.jpg
Autor: NASA/JPL-Caltech link [Domena publiczna]


Modele promieniowania demonstrują możliwe widma spektralne gazów w atmosferze planet. Korzystając z tych danych, naukowcy mogą lepiej przewidzieć, gdzie szukać takich gazów w atmosferach planet pozasłonecznych. Astronomowie wykorzystają zaobserwowane uderzenia i falowania w widmach, aby wywnioskować, które gazy są obecne. Pomoże w tym misja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który ma rozpocząć pracę w 2021 roku. Poza potencjalną zdolnością do życia na TRAPPIST-1e, modele sugerują, że TRAPPIST-1b, najbliższa planeta gwiazdy, jest zbyt gorąca, aby mogły powstać nawet chmury kwasu siarkowego znane z Wenus. Jest to więc bardzo gorący świat. TRAPPIST-1c i d otrzymują nieco więcej energii od swojej gwiazdy niż Wenus i Ziemia od Słońca, w rezultacie mają gęste atmosfery. Ponadto, planety zewnętrzne, jak TRAPPIST-1f, g i h mogą być zamrożonymi światami, w zależności od ilości wody powstającej na tych planetach podczas ich ewolucji.


Pozdrawiam miłośników Kosmosu!


Źródła:

**TRAPPIST-1 Planet May Be Wet and Life-Friendly

TRAPPIST-1*

*i własna wiedza


All rights reserved by @astromaniak 2018

KOMENTARZE

 • ignis-witness

  <center>logo.png</center>

  Congratulations, your post was discovered and featured in our Daily Curation Report (30-11-2018) and has been upvoted for free by @ignis-witness Curation Trail ! For curation, we are currently using a curation trail that includes 9 people.

  <hr>

  <center>You can vote for @ignis-witness with SteemConnect or on Steemit Witnesses to help support undervalued authors!</center>

 • sp-group

  Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @suchy