BLOGCZEJNalpha

Jak to jest prowadzić gazetę przez 3 miesiące - raport i przemyślenia


https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmTPnakdXa4Qmihab8VrvX47EzUN9VEsc1p35JfxQUfgmW

Tygodnik Kuratorski świętuje już 3 miesiące istnienia. Pamiętam początki, parę tygodni przed narodzinami konta podniosły się głosy, że na polish coraz więcej spamu. Próbowano z tym walczyć, np. poprzez wprowadzenie regulaminu. Ostatecznie bitwa została przegrana, a Stara Gwardia wycofała się na tagi tematyczne.

Tag został swoistym zbiorem wszystkiego, od memów, przez let's playe, przepisy kulinarne do artykułów naukowych. Czy to źle? I tak i nie. Dobrze, bo mamy wolność, źle, że pojawili się autorzy z postami nikłej wartości przez których przeglądanie stało się karkołomne. Do tego dorzućmy masę filmów, posty podbite przez boty i nawet trending jest zawalone, nie mówiąc już o created.

idea-3312754_960_720.jpg

Wtedy pojawił się pomysł na czasopismo agregujące dobre posty, promujące dobrych, sprawdzonych autorów i przekopujące się przez setki postów każdego tygodnia w poszukiwaniu tych niedocenionych. Oprócz tego powinno zawierać informacje dla nowych użytkowników i informować o życiu społeczności. Takie były założenia. Walka ze spamem nie flagami, ale nagrodą dla dobrze piszących.

Nie sądzę aby pomysł tygodnika był mój, narodził się on raczej w zbiorowej świadomości, podobnie jak niezrealizowana idea PLK z której zresztą Tygodnik wiele czerpie. Wole o sobie myśleć bardziej w kategorii wykonawcy niż pomysłodawcy. Ostatecznie po dłuższych przemyśleniach znalazłem formę w jakiej chcę wydawać swoją gazetę i rozpocząłem spam.

Pierwsze zadanie jakie sobie postawiłem polegało na znalezieniu autorów którzy wyrażą zgodę na podlinkowanie ich prac w nadchodzących numerach. Na początku wziąłem tych najpopularniejszych, spojrzałem na tematykę i stworzyłem podstawowy zarys działów. Ustaliłem objętość każdego, co w przypadku niektórych uległo potem zmienia na plus.

Później poszukałem edytora którym przez pierwsze kilka numerów był nieuczestniczący już w Steem @lawliet45 stworzył dla mnie szatę graficzną funkcjonującą przez pierwsze kilka wydań, układał tekst, poprawiał błędy. Na początku praca była naprawdę ciężka, trzeba było przejrzeć cały feed i tag, wybrać, a następnie opisać posty. Było to trudne, a do tego miałem wrażenie bycia daleko od dobrego poziomu. Brakowało mi kompetencji do niektórych tematów. Z drugiej strony, wsparcie społeczności było na wysokim poziomie i ani chwilę nie wątpiłem w misję czasopisma.

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/02/14/10/28/people-3152585_960_720.jpg

Gazeta rozwijała się. Pierwszą zmianą było przyjęcie do redakcji @grecki-bazar-ewy która do dziś zajmuje się postami związanymi z kuchnią i uprawą roślin. Później zmieniliśmy szatę graficzną, powołaliśmy dodatek, rozwijaliśmy poszczególne sekcje i przyjmowaliśmy kolejnych redaktorów, pojawił się nawet dział polityczny, którego miało nie być w pierwotnym planie gazety, ale cóż wszystko się zmienia.

To co się nie zmieniło to sposób w jaki zarządzam zyskami. 50% SBD zawsze ląduje na giełdzie i jest zamieniane na STEEM aby zwiększyć moc. Ona z kolei delegowana jest do diosbota. Na ten moment wycofałem ją aby w przyszłym tygodniu skierować 100 SP.

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/03/11/06/14/newspaper-3216073_960_720.jpg

Moim zdaniem, obecna forma Tygodnika spełnia swoją rolę. Zawsze myślałem o nim jak o czymś w rodzaju Hubu polskiej Społeczności. W założeniu miał on być dla tych którzy nie mają czasu na przeglądanie Steem ale chcą uczestniczyć w życiu społeczności. Jest też swoistą tablicą ogłoszeń dla wszelkiej maści konkursów i akcji, pozwalając dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Inna grupa która korzysta z niego, to nowi użytkownicy. Pamiętam moje początki tutaj w końcówce listopada. Polish było ładne, ale panował tutaj chaos co chwilę ktoś wrzucał poradniki tłumaczące najprostsze rzeczy. Nie twierdzę, że były one zbędne. Wręcz przeciwnie, sam z nich korzystałem, ale mam wrażenie, że teraz ich rolę przejął niejako @informator linkujący do @kurator-polski. Nowy członek nasze społeczności nie jest już zagubiony, bo ma przed sobą zestawienie artykułów na podstawie których może dowiedzieć się jak powinien pisać aby go doceniono. Oprócz tego ma masę aktywności w których może wygrać nieco tokenów oraz, najbardziej przydatne, poradniki.

Od strony redakcji sprawy też mają się kolorowo. Połowa wydania robiona jest przez opiekunów tagów którzy sumiennie wypełniają swoją misję. Nie ma między nami kwasów, ale czasami trzeba było obciąć komuś tekst, bo wrzucił kilka artykułów za dużo. Taka niestety już moja rola. Redaktorzy otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie w wysokości 5%, SBD z obu wydań. Czasami wspieram też z własnego wynagrodzenia ich akcje i konkursy dla społeczności. Łącznie zarobiliśmy: 103.439 SBD z czego połowę wydaliśmy na SP, część na wynagrodzenia, a resztę na konkursy, takie jak Tematy Tygodnia czy Konkurs Kulinarny. Lepsze statystyki niestety są poza moim zasięgiem, ale może ktoś byłby chętny do zlustrowania nas? ;)

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/02/19/52/girl-2573111_960_720.jpg

Finansowo jest też całkiem fajnie. Wiadomo, raz wypłaty są większe, a raz mniejsze, ale zdecydowanie nie możemy narzekać na wsparcie społeczności, pod każdym numerem jest masa upvote zarówno od zwykłych użytkowników, jak i od wielorybów. Osobiście uważam, że Tygodnik Kuratorski rozwinął się w bardzo dobrym kierunku. Nie jest on idealny, i jeszcze długa droga przed nami.

Przez te 3 miesiące zmieniło się wiele też na tagu. Odszedł jeden z potężniejszych użytkowników przez co #reakcja straciła patrona. Pozostawił po sobie jednak pomysł na opiekunów działów tematycznych, na czym i my skorzystaliśmy, wciągając do redakcji kolejnych użytkowników. Poprawiła się zdecydowanie kuracja. Dobre posty rzadko giną w tłumie a ich autorzy mają co najmniej niewielkie wypłaty, co z pewnością zachęca ich do doskonalenia pracy.

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/08/03/09/01/woman-1566154_960_720.jpg

Rozpisałem się na temat tygodnika, ale brakuje moich osobistych przeżyć związanych z prowadzeniem tego przez ten czas. Na pewno jest to coś co sprawiło, że wzrosła moja pewność siebie. To naprawdę wspaniałe uczucie wiedzieć, że robi się coś co działa na korzyść innych i co jest przez nich popierane.

Stworzyłem coś co jest rozpoznawalne nawet bardziej niż ja sam i jestem z tego dumny. Mogę pochwalić się tym, że prowadzę własną gazetę nie mając za grosz wykształcenia w tym kierunku, widocznie nie jest mi to potrzebne ;) Cieszy mnie też fakt stworzenia zgranego zespołu. Bez tych ludzi praca nad każdym numerem byłaby znacznie cięższa, a efekt końcowy znacznie gorszy. Chylę przed nimi czoła.

Nauczyłem się też pewnego reżimu który bywa czasami uciążliwy, nie mogę wyjść z domu w sobotę, bo mam do przygotowania nowy numer, cóż to poświęcenie na które z góry się zgodziłem. Mam wrażenie, że lepiej piszę i oceniam, jak teraz spojrzałem to jedna z pierwszych perełek autorstwa @wolontariusz sprawiła, że zaczął po niej zarabiać trochę lepiej, to zawsze cieszy.

Wzrosło też moje poczucie tożsamości Steemowej, od pewnego czasu traktuje to już nie jako portal do zarabiania pieniędzy, ale coś w rodzaju wspólnoty. Wspólnoty w której w odróżnieniu od kraju coś znaczę i która o mnie dba. Będę szedł w tym kierunku i możliwe, że za parę miesięcy zaprezentuje wam projekt który ochrzciłem ambasadą steem.

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/05/24/11/40/desert-2340326_960_720.jpg

Co do przyszłości, to jawi mi się ona w pozytywnych barwach. Widzę Tygodnik za 2-3 lata jako pozycję ugruntowaną w polskiej Społeczności, czytaną przez tysiące, dziesiątki tysięcy ludzi której redaktorzy mogą utrzymać się z tworzenia własnych działów. Może stworzymy dziennik? Zaczniemy nagrywać wersję wideo? Stworzymy radio do którego będziemy zapraszać co ciekawsze persony? Nie wiem, pożyjemy zobaczymy. Sam mam też marzenie aby za jakieś 10 lat, jak już wszyscy będziemy obrzydliwie bogaci, kupić wyspę od np. upadającej Grecji, (Korfu podobno ładne ;)) i założyć tam państwo. Bez polityków, bez bankierów, z elitami wykształconymi tutaj. Marzenia... Póki co jednak, trzeba zakasać rękawy i brać się do pracy.

Steem on!


https://www.youtube.com/watch?v=IYMNvHV1V4E

KOMENTARZE

 • jacekw

  Lepsze statystyki niestety są poza moim zasięgiem, ale może ktoś byłby chętny do zlustrowania nas? ;)

  Potrzymaj mi piwo :D

 • james1122

  Amazing post! I love it. Checkout my new post: http://bit.ly/upmyvoteand and let me know if you like it :)

 • sarmaticus

  Bardzo, bardzo dziękuje za prowadzanie tego tygodnika :) Zawsze korzystam, również z dodatku. Zawsze jakieś ciekawe artykuły których nie zauważyłem, a sporo na steemit siedzę, znajduję. Dzięki :)

 • kapitanpolak

  Tygodnik Kuratorski to jedna z ciekawszych inicjatyw na polskiej części Steemit. Mam nadzieję, że projekt ten będzie się stale rozwijał ponieważ przynosi korzyści nam wszystkim.

  Pozostaje mi trzymać za was kciuki! Dobra robota, oby tak dalej! :D

 • lukmarcus

  Tygodnik przyjął się na tyle dobrze i jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że projekt PLK został porzucony - mam wrażenie, że to by było po prostu powielanie treści, a też polska społeczność nie jest jeszcze na etapie "dziennika", którym PLK miało być.

  Życzę jak najlepiej, aby nawet w przyszłości było wydanie poranne i wydanie wieczorne, a gdyby była potrzebna jakaś pomocna dłoń to postaram się pomóc na ile będę mógł.

 • mys

  Szacun, że masz siły prowadzić tygodnik. Masa artykułów napływa, z których trzeba wyłowić perełki.
  Steem on!

 • grecki-bazar-ewy

  Bardzo sympatyczny post na temat równie sympatycznej gazety :)

  Bardzo się cieszę że mogę uczestniczyć w tym projekcie, dziękuję za zaproszenie, wspaniałe pomysły, wspólne chwile na chacie i emocje które wiążą się z każdym kolejnym wydaniem tygodnika.
  Jest super i będzie jeszcze lepiej!

  A co do Korfu... no cóż, ja się stąd nigdzie nie ruszam i czekam cierpliwie :)
  Steem on!

 • assayer

  Gratuluję szybkiego rozwoju Tygodnika, podziwiam pracę w soboty i zastanawiam się na ideą "wspólnoty Steemu". Być może jest tak, że jeśli chcemy tworzyć wspólną gospodarkę to i jakaś wspólnota wokół tego musi być? A być może po prostu mamy tutaj szczęście do fajnych ludzi?

  Kształcenie elit? Wspólna wyspa? Hmmmm.... Świetnie, że są nami tacy jak Ty, z szerszą wizją, z marzeniami. Wspólnoty na blockchain to może być COŚ. Co? Tylko od nas to zależy.

  Tak jak mówisz, wcześniej czekają nas lata "pracy u podstaw". Niemniej zgadzam się, że po kryzysie na przełomie 2017/18, po upadku idei regulaminu różne inicjatywy wręcz ekspolodowały...

  Przegrupowujemy się ;)

 • suchy

  Świetna robota z tygodnikiem, często przeglądam bo na codzień jest tyle wpisów, że nie ma kiedy. Jeszcze lepsze uczucie jak uda się swój artykuł tam znaleźć, to dopiero motywuje :) a wyspy bym nie szukał jednak w Europie, może gdzieś w Azji albo Ameryka pd? :)

 • tapioka

  Gratuluję. Naprawdę kawał dobrej roboty :)

 • kusior

  Steemit to cudowne miejsce :) My wszyscy możemy się tutaj realizować i czerpać satysfakcję, z tego co robimy. Tygodnik jest świetnym projektem, który społeczności wiele daje i w pewnym stopniu pomaga ją spajać. Podziwiam Waszą pracę i trzymam za Was kciuki :)

  Swoją drogą to z wielkim podekscytowaniem myślę o przyszłości na Steemit. To wszystko tak szybko się rozwija, a jeszcze wiele nowych inicjatyw na pewno się pojawi. Upewnia mnie to wszystko w przekonaniu, że wejście w steemitowe środowisko było jedną z najlepszych decyzji w moim życiu.

 • andzi76

  Gratulacje

 • veroniq

  Świetna inicjatywa. Dopiero zaczynam czytać wasze artykuły, gratuluje wytrwałości i winszuje ciężkiej pracy jaka w to włożyliście. Dziękuję za upvote na moim blogu. ^_^