BLOGCZEJNalpha

Twoje życie to Twoje życie! Czas na realizację swoich marzeń.

Zastanawialiście się kiedyś, co będziecie robić za 2, 5, 10 czy 20 lat? Jak potoczy się wasze życie, jakich dokonacie wyborów i najważniejsze, czy będziecie z tych wyborów zadowoleni?

Mając już 15 lat musimy podejmować bardzo poważną i życiową decyzję, a mianowicie, co chciałbym w życiu robić. Czy nie jest tak, że w młodym wieku musimy podjąć decyzję, która zaważy na naszej przyszłości?

road-220058_1280.jpg

W którym kierunku iść?

Przecież trzeba wybrać szkołę średnią, obrać kierunek, który będzie nas interesował, a przy okazji da nam poczucie finansowego bezpieczeństwa w przyszłości. Ale co jako 15-latek możemy wiedzieć o życiu, kiedy w głowie nam tylko zabawa, a nauka jest na dalszym torze. Pozatym skąd możemy wiedzieć jakie zawody będą w przyszłości opłacalne. Przykładowo w tym roku może być wielka potrzeba na ekonomistów. Tworzone są nowe kierunki, które pozwalają się przygotować dobrze do zawodu.

Jednak po paru latach nauki może okazać się, że osób z zawodem ekonomisty jest zbyt dużo i ciężko znaleźć pracę w zawodzie. Dodatkowo jeśli wiele osób ma ten sam zawód, to popyt na ekonomistów spada a podaż rośnie. W tym przypadku może się okazać również, że pensje zostaną obniżone. Dlatego nie warto iść za trendem, który mówi w danej chwili, w jakim kierunku się kształcić tylko dlatego, że jest zapotrzebowanie na ten zawód, natomiast należy  iść za głosem serca i uczyć się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Tak naprawdę już w szkole podstawowej pojawiają się pierwsze pasje, które pochłaniają nasz czas. Sprawiają, że wiemy, co chcemy robić, w jakim kierunku iść. Taką pasją może być rysowanie. Jeżeli ktoś potrafi rysować i sprawia mu to przyjemność, to warto obrać właśnie ten kierunek. Przykładowo rysunek połączony z wiedzą informatyczną, może przynieść wiele korzyści z późniejszej pracy jako grafik lub projektant.

Jednak te wszystkie zainteresowania zmieniają się wprost proporcjonalnie do naszego poznawania świata. Pojawiają się inne dziedziny, którymi chcemy się zajmować, świat idzie do przodu, technologia ciągle nas zaskakuje, dając nam nowe możliwości i to tylko od nas zależy, czy się w to wkręcimy. Często też stwierdzamy, że to co nas kręci, nie będzie miało prawa bytu w późniejszym czasie. Dodatkowo często rodzice sami chcą nas nakierowac na dobrze płatny zawód, choć w tej dziedzinie ciężko byłoby się nam odnaleźć, bo każda osoba sama musi wiedzieć, co chcę robić w przyszłości.

person-110305_1920.jpg

Szukamy dalej!

Wracając do wyboru szkoły średniej. Zainteresowania, mogą się zmienić również pod wpływem nowego towarzystwa. Coś, co nas pasjonowało i pokładalismy w tym wielkie nadzieje, teraz jest jedną wielką "wątpliwością", a jedynym wyjściem w całej sytuacji jest zmiana szkoły, co łączy się z kolejną zmianą otoczenia. Ale komu chce się zaczynać wszystko od początku, więc często przystajemy na swoich wcześniejszych decyzjach i kontynuujemy edukację w kierunku, który w ogóle nas nie interesuje. Może to już być pierwsza życiowa porażka.

Po szkole średniej to już od nas zależy, co będziemy robić, mamy już wolny wybór czy dalsza edukacja, czy praca. Jeżeli zraziliśmy się do naszych wcześniejszych wyborów, to jednak wolimy dać sobie spokój i odpuścić naukę. Jednak zostaje jeszcze pasja, która tak drametralnie zmieniła nasze podejście do życia. Pasja, której chcemy poświęcać każdą chwilę i wreszcie - pasja, która jest sposobem na przyszłość.

Jak żyć realizując marzenia.

Dla wielu osób, swoje hobby to tylko hobby, którym można się zajmować "po godzinach", jednak można z tego stworzyć swój pomysł na życie, często zarabiając na tym naprawdę fajne pieniądze. Do tego potrzeba wiary w swoje umiejętności i motywacji, która czasem nas zawodzi po kilku porażkach. Jeśli ktoś jest uparty i chce osiągnąć swój cel, na pewno mu się to uda. Nieważne czy będzie to za 2, 5, 10 czy 20 lat, czas na pewno wynagrodzi wytrwałość w dążeniu do sukcesu.

Musimy żyć tak, żeby w przyszłości nie żałować żadnej swojej decyzji. Odnaleźć cel w życiu i trzymać się go, nawet jeśli ten cel sprawi, że wywróci nam się życie do góry nogami, ale przecież chcemy robić to, co nas kręci. Jeżeli już zdarzą się jakieś porażki, trzeba śmiało wyciągnąć wnioski i przeć do przodu.

self-confidence-2121159_1920.jpg

Pamiętaj, że każda porażka jest nauką na przyszłość.

Ktoś, kto jest dobry z matematyki, pasjonują go liczby i chętnie poznaje różne dziedziny matematyki, nie może pracować jako magazynier w hurtowni. Taka osoba nie dość, że mniej zarobi aniżeli pracowałaby w swojej ulubionej dziedzinie, dodatkowo nie czuje szczęścia w swoim życiu i męczy się, dodatkowo wiedząc, że mogłaby osiągnąć coś znacznie lepszego: pisać prace naukowe, działać jako wykładowca na uczelni lub pracować dla urzędów statystycznych. Opcji jest wiele, jednak trzeba umieć wykorzystać swój potencjał. Nawet będąc magazynierem, zawsze jest szansa sprawdzić się w różnych konkursach lub turniejach matematycznych i ocenić, czy na pewno matematyka jest strzałem w dziesiątkę.

Jeśli lubisz podróże i chcesz poznawać świat, musisz to realizować. Przecież nie chcesz przesiedzieć całego życia np. za biurkiem w urzędzie miejskim. Jeśli podróżowanie to Twoja pasja, zadbaj o to, żeby na maksimum zaangażować się w swoje wyprawy. Czasem trzeba wszystko rzucić i działać. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz żałował!

Podsumowując

Jeśli coś naprawdę nas interesuje i pasjonuje, trzeba wszystkimi możliwościami starać się, aby do końca życia robić to, co się kocha. Nie ważne jakie przeciwności losu stają na naszej drodze, nawet jeśli wszyscy dookoła mówiliby , że to bez sensu, Ty musisz dążyć do swojego celu, jeśli masz pewność, że to jest Twoje życie i w tej dziedzinie chcesz działać, działaj, bo jeśli na pewnym etapie dążenia do celu zrezygnujesz, w późniejszym czasie będziesz żałował, że odpuściłeś.

Dlatego nigdy nie można rezygnować ze swoich pasji, bo nikt za Ciebie życia nie przeżyje. Wiek przy tym również nie ma znaczenia, wszystko zawsze siedzi w głowie. Nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń. Trzeba działać już dziś i realizować swoje plany.

Na koniec jakże życiowy i prawdziwy tekst z filmu "Chłopaki nie płaczą", który trochę w ironiczny sposób przedstawia marzenia Laski oraz to, kim zostanie w przyszłości:

https://www.youtube.com/watch?v=1ofNwdt-t7Q&app=desktop&persist_app=1
(fragment filmu "Chłopaki nie płaczą")

... więc właśnie, odpowiedz sobie na to ważne pytanie co chciałbyś w życiu robić?

i zacznij to robić!!!

Powodzenia i trzymam kciuki za Twoje udane życie.

Źródło zdjęć: Pixabay.com

KOMENTARZE

 • tomii

  Fajny post i fragment filmu mega dobrany. Chyba też zostanę ambasadorem. ;-)

 • kusior

  Studia obrzydziły mi kilka rzeczy, które wcześniej, jak mi się zdawało, mnie interesowały. Od podstawówki lubiłem matmę, fascynowały mnie liczby. Ale na studiach tych liczb już nie było :D A matma okazała się męką... Z każdym kolejnym rokiem utwierdzałem się w przekonaniu, że praca w zawodzie to chyba nie jest to co chcę robić. Dlatego teraz szukam zupełnie innego zajęcia :D

  Mam nadzieję, że dzięki temu będę szczęśliwszym człowiekiem.

 • jimmydesailor

  Fajny artykuł, pozdrawiam :)