BLOGCZEJNalpha

Sonda InSight, historyczna misja na Marsa, z udziałem pojazdu zbudowanego przez Polaków.

728_PIA22228-16.jpg

źródło : https://solarsystem.nasa.gov/resources/728/insight-on-the-surface-of-mars/


W poniedziałek 26 listopada 2018 roku o godzinie 20:53 na powierzchni Marsa, a dokładniej na równinie Elysium Planitia w pobliżu równika czerwonej planety, wylądowała sonda InSight, która przez ostatnie sześć miesięcy leciała w stronę naszego planetarnego "sąsiada“. Tuż przed wylądowaniem, o godzinie 20:47 centrum lotów kosmicznych NASA utraciło łączność z sondą na około 6 minut. W tym czasie sonda wchodziła w atmosferę planety. W ostatniej fazie spadania otworzył się spadochron i odłączyła się osłona cieplna, której zadaniem było przyjęcie na siebie wysokiej temperatury podczas wchodzenia w atmosferę Marsa.

Po wylądowaniu na powierzchni czerwonej planety sonda InSight przekazała informację, że wylądowała i przesłała zdjęcie Marsa.

z24214943Q,Pierwsze-zdjecie-powierzchni-Marsa-przeslane-na-Zi.jpg

Źródło : NASA/JPL-Caltech

https://mars.nasa.gov/raw_images/12/?site=insight

Na pokładzie sondy znajduje się pojazd Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), który został zbudowany przez polską firmę Astronika we współpracy z Polską Akademią Nauk.

Bowiem jest to historyczna misja, ponieważ zadaniem tego pojazdu będzie wwiercenie się w skorupę Marsa na głębokość około 5 metrów i zbadanie wnętrza czerwonej planety, lecz ta faza misji rozpocznie się dopiero około za miesiąc. Drugim zadaniem misji Kreta będzie sprawdzenie aktywności sejsmicznej pod powierzchnią czerwonej planety. Misja ta rozpoczęła się 5 maja 2018 roku i potrwa około do listopada 2020 roku.

Chciałem napisać tego posta już wczoraj, ale już mi się przysnęło :)

KOMENTARZE