BLOGCZEJNalpha

Szyfrowanie kiedyś i dziś - Tematygodnia + Konkurs!

W roku 2012 roku minęła 80 rocznica złamania szyfru Enigmy, warto zatem bardziej rozszerzyć informacje, które są związane z szyframi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak szyfrowano w przeszłości oraz jak szyfruje się w obecnych czasach.

enigma-441280_1280.jpg

Enigma
Enigma (z języka greckiego oznacza zagadkę) była przenośną, niemiecką , elektromechaniczną maszyną szyfrującą bazującą na zasadzie obracających się wirników. Wyglądem Enigma przypominała zwykłą maszynę do pisania. W momencie wpisania litery wyskakiwała zupełnie inna, nawet w przypadku wciśnięcia dwa razy z rzędu tej samej litery, Enigma zmieniała literę na jeszcze inną. Maszyna została opracowana przez Artura Scherbiusa, z kolei później produkowana była przez wytwórnię Scherbius & Ritter. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że twórca enigmy nie był pierwszym człowiekiem, który skonstruował maszynę szyfrującą bazującą na wirnikach.

Poza Arturem Scherbiusem i Hugonem Kochem nad podobnymi urządzeniami pracowali Edward Hebern (USA, 1917) oraz Arvid Gerhard Damm (Szwecja, 1919), jednak jedynie Scherbius osiągnął sukces ze swoim wynalazkiem. Najpierw wprowadził go na rynek cywilny, a następnie do instytucji państwowych. Enigma była komercyjnie używana od lat dwudziestych XX wieku, następnie wynalazek został zaadaptowany przez instytucje państwowe wielu krajów. W trakcie drugiej wojny światowej Enigma była przede wszystkim wykorzystywana przez siły zbrojne, także służby państwowe, wywiadowcze Niemiec i innych krajów w celach szyfrowania informacji z frontu.

enigma-883925_1280.jpg

Po raz pierwszy szyfrogramy, które zostały zakodowane przy pomocy Enigmy, rozszyfrowali polscy kryptolodzy na początku lat trzydziestych XX wieku. Dokonali tego Marian Rejewski, Jerzy Różycki, a także Henryk Zygalski z Uniwersytetu Poznańskiego. Polacy wyniki swoich prac razem ze zrekonstruowanymi egzemplarzami Enigmy przekazali Brytyjczykom po wybuchu II wojny światowej. Brytyjczycy oczywiście skorzystali z dokonań polskich naukowców deszyfrując informacje w czasie Bitwy o Atlantyk.

Należy zdawać sobie sprawę, że rozszyfrowanie Enigmy miało niebagatelne znaczenie dla całego świata. uważa się, że rozpracowanie Enigmy skróciło wojnę od 2 do 3 lat, a także ocaliło życie 20 milionów ludzi. Mnóstwo historyków jest zdania, że obecny kształt Europy jest pośrednim efektem rozpracowania Enigmy.

480px-Caesar3.svg.png

Szyfr cezara
Historia szyfrowania zaczęła się od szyfru Cezara. Można również spotkać się z inną nazwą tego szyfru tzn. szyfr przesuwający. Szyfr Cezara polega na przesuwaniu wiadomości o umówioną wcześniej liczbę liter w przód albo w tył. W przypadku, gdy umówiono się na liczbę 3, wtedy a=d, a b=e itd. Zdanie "Nic z tego nie rozumiem", w przypadku gdy cyfrą będzie 1, w szyfrze Cezara będzie zatem brzmiało "Ojd a Ufhp ofj spavnjfn". Na przykładzie można zauważyć, że przy wyborze nawet bardzo małej cyfry do przesunięcia, treść wiadomości zostanie całkowicie zmieniona.

Obecne szyfrowanie
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w obecnie również używa się szyfrowania. kodowanie wykorzystywane jest nawet w codziennej poczcie elektronicznej. każdy ma własne hasło oraz login. Informacje te nie są jednak przekazywane do bazy danych w ten sam sposób, Następuje szyfrowanie między zalogowaniem się, a przejściem poszczególnych informacji do bazy danych.

Innym przykładem instytucji, w której stosowane jest szyfrowanie są banki. W bankach szyfruje się przez rozkład liczb na czynniki pierwsze, profesjonalnie nazywa się to szyfrem RSA, od pierwszych liter wynalazców tego szyfru. W 1977 roku trzech profesorów z MIT w Stanach Zjednoczonych - L. Rivest, Adi Shamir, a także Leonard Adleman opublikowali zupełnie nowy sposób przy szyfrowaniu danych. Ten niesymetryczny algorytm szyfrujący ma dwa klucze: publiczny służący do kodowania informacji, a także prywatny do jej odczytania. Klucz publiczny, który może być udostępniony wszystkim zainteresowanym pozwala tylko i wyłącznie na zaszyfrowanie danych, w żaden sposób nie ułatwi on ich odczytania, dlatego nie musi być chroniony.

Konkurs
Z racji tego, że jesteśmy w temacie szyfrów mam dla was zagadkę. Kto pierwszy odszyfruje tą wiadomość dostanie nagrodę w wysokości 0.5 SBD. Wiadomość jest zakodowana szyfrem Cezara. Do stworzenia szyfru użyłem polskiego alfabetu z 32 literami. Czas start! Powodzenia!

"Nihrdńći amiofą ożhbmi rmi wlhbe ymj amiońmpm, źąońś ymj rmpm yźdne."

Post nominuję do Tematygodnia do tematu nr.1

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/enigma-szyfr-szyfry-kody-komputer-441280/
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szyfr_Cezara

KOMENTARZE

 • qurator-tier-0

  <div class="pull-left"><img src="Qsmall.png" /></div>

  <center>You just received a Tier 0 upvote! Looking for bigger rewards? Click here and learn how to get them or visit us on Discord</center>

 • bowess

  "Jednakże wielcy ludzie nie rgdzą się wielkimi, tylko się nimi stają."
  Przesunięcie +5. W słowie "rodzą" o -5, jest l w "wlhbe", a powinno być ś. Kontorolnie?

  Fajny artykuł. :)

 • alcik

  Warto wspomnieć, że najważniejszą innowacją przy złamaniu szyfru Enigmy przez Polaków była zmiana dotychczasowego podejścia do łamania szyfrów z leksykalnego (odwołującego się do języka) na głównie matematyczny. Zresztą wydaje się, że do złamania kodu Enigmy było to konieczne.

  Żeby dać (bardzo uproszczony) przykład jak korzystało się z podejścia leksykalnego - w Twojej zaszyfrowanej wiadomości powtarzają się dwa trzyliterowe ciągi znaków: ymj. Więc bierzemy na warsztat ten ciąg i szukamy najczęściej używanych wyrazów trzyliterowych w języku polskim. Nie wiem jakie one są ale zgaduję, że się jest na samym szczycie. Zaczynamy od najłatwiejszych znanych metod szyfrowania i tutaj już łatwo zgadnąć, że mamy do czynienia z szyfrem Cezara i dalej jest już prosto.

  Alianci jakoś nie lubili wspominać o udziale Polaków w złamaniu szyfru Enigmy ale my nie bądźmy tacy. Gdy naziści zwiększyli złożoność szyfrów w kolejnych modelach Enigmy, to brytyjski matematyk Turing (uznawany za ojca informatyki) dostosował metodę łamania szyfrów Polaków i korzystając z doświadczenia Rejewskiego z bombą kryptologiczną (urządzeniem wspomagającym łamanie szyfru) zbudował maszynę, która ostatecznie odpowiadała za deszyfrację większości złamanych depesz.