BLOGCZEJNalpha

Baterie a akumulatory - co wybrać?

Najczęściej korzystamy z baterii, ale czasem też z akumulatorów. Warto używać jednorazowych ogniw, jednak w niektórych sytuacjach wielokrotnego użytku. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/10/06/24/batteries-2619017_960_720.jpg
ŹRÓDŁO Pixabay.com

Najlepsze akumulatory

Jeśli interesują was akumulatorki, to moim zdaniem najlepszym wyborem będą produkty Panasonic Eneloop. Oferują oni wersje Lite, Standard i Pro w zależności od pojemności. Przewaga nad konkurencją jest znaczna. Wydajność i jakość akumulatorów sprawia, że są najlepszym wyborem w swojej kategorii.

https://c1.staticflickr.com/5/4113/5072089018_b5f0d1c6a8_b.jpg
ŹRÓDŁO Flickr.com

Polecane baterie


Konkurencja na rynku baterii to spora batalia o klienta. Gdy nie ogranicza was cena, rekomenduję baterie Duracell. Niezależne testy pokazują, że mają najdłuższy czas pracy baterii. Dobry stosunek jakość/cena posiadają baterie Aerocell (Lidl), GP Super (Biedronka), Varta Industrial.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Batteries_user.jpg
ŹRÓDŁO Wikimedia.org

Porównanie baterii i akumulatorów

Aspekt Baterie Akumulatory
Cena niska dość wysoka
Ilość użyć jednorazowe wielokrotnego użytku
Czas pracy wystarczający dłuższy niż w przypadku baterii
Komfort korzystania po zużyciu kupujemy nowe trzeba naładować zużyte akumulatory
Ekologiczność niezbyt przyjazne środowisku ze względu na dużo cykli ładowań, bardziej ekologiczne

Kiedy baterie, a kiedy akumulatory?


Oczywiście akumulatory działają zwykle dłużej niż baterie. Poza tym są bardziej ekonomiczne, jeśli korzystamy z nich wiele razy. Baterie za to cechują się niską ceną i warto używać je do prostych urządzeń zużywających niewiele prądu, np. piloty, kalkulatory, gdyż tam zastosowanie akumulatorów sprawi, że wyraźnie przepłacimy.

Rodzaje baterii

Rodzaj Użyte napięcie Opis
Cynkowo-węglowe 1,5 V tanie w produkcji, niska pojemność, mogą się wylać przy szybkim rozładowaniu, krótki czas przechowywania - 2 lata, kształt paluszków
Alkaliczne 1,5 V droższe, wyższa pojemność, dłużej zachowują pojemność, odporność na temperatury od -30° C do 70° C, kształt paluszków
Srebrowe 1,55 V dobra gęstość energii, czas użytkowania - ponad 2 lata, po 5 latach mogą wyciekać, kształt monety
Litowo-manganowe 3 V świetne upakowanie energetyczne, długi czas przechowywania - nawet 10 lat, kształt monety

https://www.publicdomainpictures.net/pictures/200000/velka/button-cell-batteries-1473924055I5f.jpg
ŹRÓDŁO Publicdomainpictures.net

Rodzaje akumulatorów

Akumulatory w formie baterii występują głównie jako NiMH (niklowo - wodorkowe). Ich główne zalety to wysoka gęstość energetyczna, brak "efektu pamięciowego", który wymuszał prawidłowe ładowanie dopiero po całkowitym rozładowaniu.

Ważna uwaga


Baterii, wbrew powszechnym opiniom, nie wolno ładować! W skrajnych przypadkach mogą nawet wybuchnąć. Jeśli ładowarka dostarczająca energii posiada system mikroprocesorowy, to ładowanie może się udać, lecz nie naładujecie jej do pełna tak jak w fabryce. Mimo wszystko, nie polecam tego zabiegu.

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/07/22/11/37/explosion-1534707_960_720.png
ŹRÓDŁO Pixabay.com

KOMENTARZE

  • fervi

    Nawet nie wiem czy bym zawsze nie polecał akumulatorów - baterie w sklepach to zazwyczaj leżaki, które tracą energię i często mają spory ubytek jej jak już kupimy