BLOGCZEJNalpha

Papierowe gwiazdy - urodziny, Dzień Dziecka, imprezka

Zostałam wyznaczona wraz z trójką innych rodziców do udekorowania sali na imprezkę klasową pierwszaków. Założenie było jedno - tęcza. Idealnie w gust pierwszaków. Były cięte wstęgi z bibuły, była bibułowa tęcza upięta na tablicy, a nad parkietem do tańca tęczowe gwiazdy.

IMG_5602.JPG

Pokażę jak wykonać takie gwiazdy. W wersji białej, srebrnej lub złotej są to eleganckie gwiazdy betlejemskie - takie polecam na Boże Narodzenie. W wersji wielokolorowej lub dwubarwnej w kontrastowych kolorach pasują na wszelkie kinderbale, a i na party dla dorosłych też można je sobie tu i ówdzie zawiesić.

Potrzebne będą:

 • papier
 • nożyczki
 • klej
 • żyłka lub nić do zawieszania - na później
IMG_5598.JPG IMG_5599.JPG

Papier

Gwiazdy można wykonać z gazet, plakatów, zadrukowanych kartek, tapety, papieru do pakowania prezentów, papierów ozdobnych, papieru do ksero i drukarek. Im grubszy papier, tym sztywniejsza gwiazda. Należy przygotować kwadraty papieru równej wielkości. Przekątna jednego kwadratu będzie stanowiła połowę rozpiętości ramion gotowej gwiazdy. Gwiazdy ze zdjeć wykonane były z kartek A4 przyciętych do kwadratów 21x21 centymetrów.
Jeżeli zależy nam na detalu i efekcie wow, nacięcia w papierze należy wykonać według rysunku 4. - najlepiej sprawdzi się żyletka lub skalpel. Jeżeli robimy masówkę do licznego zawieszenia pod sufitem, nacięcia robimy sposobem szybszym - składając papier na cztery.

Oto schemat składania i nacinania papieru.

Gwiazda.jpg

Składamy kwadrat po przekątnej na pół, powstały trójkąt jeszcze raz na pół i wykonujemy 4 nacięcia od tej strony, gdzie po złożeniu mamy jednolity grzbiet (skrzydełka złożonego trójkąta rozchylają się po przeciwnej stronie).

Gwia2.jpg

Rysunek 4. to widok po rozłożeniu.
Przygotowujemy teraz klej i sklejamy parami końcówki powstałych paskowatych skrzydełek (wierzchołki kwadratów, rombów). Te trzy zaznaczone na rysunku 5. na biało sklejamy najpierw - "do siebie". Następnie odwracamy element klejeniem do spodu i pozostałe dwie pary łączymy znów "do siebie", czyli w przeciwną stronę do pozostałych. Dobrze to widać na poniższym zdjęciu. W gotowym elemencie trzy skrzydełka sklejone są na lewo, a dwa na prawo.

IMG_5600.JPG

Pozostaje sklejenie ramion w gwiazdę. Kleimy jeden z wierzchołków każdego ramienia z wierzchołkami ramion sąsiednich i środki - miejsca sklejenia skrzydełka zewnętrznego i skrzydełka drugiego od brzegu. Gwiazdy wyglądają ładniej, gdy cały czas bedziemy kleić ramiona w tę samą stronę, na przykład trzy skrzydełka zawsze na lewo, dwa zawsze na prawo - tak jak na zdjęciu poniżej.

IMG_5602.JPG

Szalonej tęczowej imprezki! 🌟 Nie zapomnijcie o jednorożcach i kucykach pony. ;)


Tekst powstał do nowego tagu #pl-dzieci. Inicjatywa @rozku. Serdecznie polecam!

KOMENTARZE

 • grecki-bazar-ewy

  Piękne tęczowe gwiazdy :)
  Robiłam podobne wnukom na Boże Narodzenie, były z białego papieru i spryskane złotą farbą w sprayu.

  #pl-dzieci to świetny pomysł! :)

 • alcik

  Totalnie nie zrozumiałem jak zrobić taką gwiazdę, ale już dawno się pogodziłem, że są dziedziny w których prześciga mnie nawet przeciętny siedmiolatek :-D.

  Ale efekt końcowy jest super!!!

 • rozku

  Aaa, bardzo dziękuję za polecenie tagu dziecięcego!

  ..im dłużej sie o tym myśli, tym więcej okolicznych tematów się nasuwa, prawda?.
  Dzieci to kopalnia różnych pomysłów, a co za tym idzie też pomysłów na post :)

  Niektóre kwestie są po prostu warte uwiecznienia, (choćby po to, by późniejsze nastolatki móc szantażować :D haha)

 • napotem

  Robiliśmy takie kiedyś w podstawówce 😎😎

 • shogunma

  Pięknie gwiazdki wyglądają, muszę dziewczynom w pracy pokazać. Na pewno skorzystają do dekorowania przedszkola. Pozdrawiam.

 • merino

  Te gwiazdy są stałym elementem zimowej dekoracji w przedszkolnym korytarzu, pękate, ażurowe wirują nad głowami. Ale przyznam, że nie pomyślałam, że tęczowe będą się tak dobrze prezentowały. Są naprawdę bardzo ładne.