BLOGCZEJNalpha

Rozpoznajemy motyle #2

Motyle Polski


Zapraszam do kolejnego odcinka serii pomagającej w nauce rozpoznawania polskich motyli.
Dziś dwa gatunki często widywane i łatwe do skojarzenia oraz jeden spotykany bardzo często, ale mający mniej charakterystyczny rysunek na skrzydłach i często obdarzany mianem "jakiś motyl".


Rusałka admirał (Vanessa atalanta)


Admiral.jpg

Piękny motyl z wyrazistym i charakterystycznym rysunkiem na skrzydłach. Dla znajomych - admirał, dla Anglików - czerwony admirał. Wspominam o angielskiej nazwie, bo ułatwia ona skojarzenie kolorystyki z nazwą (a to może się przydać, gdy do zapamiętania będzie rusałka żałobnik).
Admirał jest sporym motylem, zbliżonym wielkością do rusałki pawika. Pomarańczowe półkola obejmują obie pary skrzydeł, do tego kilka białych plamek na pierwszej parze i malutkie niebieskie oczka na końcu drugiej pary. Motyle zwykle żerują ze złożonymi skrzydłami i wtedy są całkiem nieźle zamaskowane. Wprawdzie wzór pierwszej pary skrzydeł lekko przebija na ich spód, ale druga para w złożeniu jest doskonale maskująca.
Admirały jaja składają najczęściej na pokrzywie i tam żerują ich gąsienice. Dorosłe natomiast bardzo chętnie korzystają z opadłych owoców. W moim ogrodzie był to agrest. Chętnie przylatują również do budlei.
Bardzo niewdzięczne do fotografowania (płochliwe, ruchliwe, gdy zajmą się żerowaniem składają skrzydła i nikną na tle podłoża), przesympatyczne do obserwacji. Łatwe do zauważenia i identyfikacji w locie, do pooglądania podczas żerowania.


Rusałka pokrzywnik (Altais urticae)


Pokrzywnik.JPG

Pokrzywnik jest nieco mniejszy od admirała. Nazwa pochodzi od rośliny żywicielskiej dla larw - dla tego gatunku również jest to pokrzywa. Po łacinie także - Urtica to właśnie pokrzywa. Wyłamali się Anglicy - dla nich pokrzywnik to small tortoiseshell czyli mały szylkret.
Motyl ma bardzo charakterystyczny rysunek skrzydeł. Dużo pomarańczu, czarno-biała lub czarno-żółta zebra na przedniej krawędzi pierwszej pary skrzydeł i długi łańcuszek niebieskich oczek w czarnych obwódkach, który ciągnie się przez zewnętrzne krawędzie obu par skrzydeł. U motyla starszego, "po przejściach" rysunek może być lekko podniszczony. Na zdjęciu powyżej widać, że krawędzie skrzydeł są już mocno wytarte.
Jest to dobra okazja do przypomnienia, aby nie chwytać motyli - ich skrzydła pokryte są łuseczkami, które ludzki palec bezwiednie zetrze.
Pokrzywniki bardzo źle znoszą suszę. Bezdeszczowe tygodnie powodują, że ich liczebność znacząco spada. W najbliższych tygodniach w niektórych regionach Polski może być trudno zaobserwować imago.
Pokrzywnik ze względu na budowę swych oczu preferuje czerwone i fioletowe kwiaty - z nich najczęściej spija nektar.


Czerwończyk uroczek (Lycaena tityrus)


Uroczek.jpg

Czerwończyk uroczek to motyl indywidualista. Tak w przenośni można określić jego wielość form barwnych i występowanie dymorfizmu płciowego. Ten gatunek ma również formy jasne i mające na skrzydłach nieco więcej pomarańczu, jednak na łąkach i w ogrodach najczęściej spotkamy właśnie takie "okopcone" (po angielsku uroczek to sooty copper - okopcona miedź), z czarnymi plamkami i pomarańczowym łańcuszkiem wzdłuż krawędzi skrzydeł. Cecha charakterystyczna - ta krawędź ma białe obrzeżenie i jest to element bardzo rzucający się w oczy.
Czerwończyk uroczek to motyl mniej więcej o połowę mniejszy od rusałek. Larwy żerują na szczawiu, dorosłe preferują kwiaty astrowate.
Dość ruchliwe, ale w słoneczne dni chętnie żerują z rozłożonymi skrzydłami i wtedy można im się przez chwilę przyjrzeć i sfotografować.


C.D.N.


Poprzedni wpis:
Rozpoznajemy motyle #1 - rusałka pawik, polowiec szachownica, fruczak gołąbek

KOMENTARZE

  • veggie-sloth

    Moje mieszkanie kilka dni temu upodobał sobie motyl. Biednak dotarł na 10 piętro i mógłbyć obiektem zabawy kota, który na niego się czaił. Na szczęście udało się go szczęśliwie wypuścić, niestety na palące słońce, choć myślę, że sobie poradził... A kot obszedł się smakiem i był niezadowolony :) A będzie też o ćmach? :)

  • kamilkowalski

    Świetny post :)
    dobra seria :)