BLOGCZEJNalpha

Herb Katalonii - jedna z najpiękniejszych historii średniowiecznej heraldyki


Za kilka dni wylot na Majorkę. Jak zawsze, już tradycyjnie, solidnie przygotowuje się do wyjazdu pod kątem historycznym, odświeżając sobie antyk, średniowiecze i czasy nowożytne odwiedzanego miejsca. Majorka pod tym względem jest dla mnie szczególna, gdyż jej historia, poprzez aragoński dwór królewski, wiąże się z moją ukochaną Sycylią. Wszak po podpisaniu przez Aragończyków i Andegawenów traktatu w Caltabellotta (1302r.) Sycylia została włączona do Królestwa Aragonii. Pięknie to widać na herbie Królestwa Sycylii, składającego się ze złotoczerwonego herbu Katalonii (Piotr Aragoński) oraz imperialnych orłów Hohenstaufów (Konstancja – córka Manfreda z dynastii Hohenstaufów, oraz żona Piotra Aragońskiego).

https://cdn.steemitimages.com/DQmZnR4oko18EdUG5rByRqEJYQJPnDMAVXQb4J22Uob6yLZ/wilfred.jpg
fot. Guifré I de Barcelona, el Pilós, Wilfred Włochaty i Karol II Łysy (Pau Béjar, ca. 1892). Wikimedia, Creative Commons.


Wracając do Majorki i Katalonii. W XIII wieku Jakub I Zdobywca odbił z rąk Maurów Baleary. Majorka i jej stolica Palma stanowiły główny cel katalońskiej ekspedycji. O samej wyprawie Jakuba i oblężeniu Palmy napiszę osobny artykuł. Teraz chciałbym przytoczyć jedną z najpiękniejszych historii średniowiecznej heraldyki jaką słyszałem. Herbem Katalonii jest złota tarcza z czterema czerwonymi pasami. Legenda głosi, że kataloński władca, min. hrabia

Herb Katalonii
Barcelony – Wilfred Włochaty (zm. 898) – śmiertelnie ranny w bitwie przeciwko muzułmanom pod Lleidą, poprosił króla Franków – Karola II Łysego – o nadanie swoim następcom i poddanym herbu, pod którym mogliby występować. Karol zanurzył swoje palce w krwawiącej ranie Wilfreda i na jego złotej tarczy nakreślił cztery czerwone pasy. Tak powstał herb Katalonii – złota tarcza i krew pierwszego dziedzicznego władcy Katalonii.


Majorka, po wyparciu z niej Maurów, stała się gruntem na który napłynęła katalońska tradycja. Sztuka, muzyka i oczywiście język kataloński stanowią część tożsamości mieszkańców tej wysyp. Jej flaga, mieniąc się złotoczerwonymi kolorami, także nawiązuje do ojca katalońskiej tradycji – Wilfreda Włochatego.

@cezarys

KOMENTARZE