BLOGCZEJNalpha

Słów Kilka #3 - O Blogczejn

Zapewne wiesz, że od pewnego czasu pracuję nad portalem Blogczejn.pl wraz z redakcją Tygodnika Kuratorskiego, więc pasuje powiedzieć o nim słów kilka. Ktoś pomyśli - ale po co? Skoro prezentacja artykułów jest w postach, tutaj na steem'ie? Każdy może zajrzeć do któregoś numeru tygodnika i znajdzie coś ciekawego dla siebie. Oczywiście, że może... ale kto? Użytkownicy steem'a wiedzą co to jest kuracja i kim jest kurator, ale czy przeciętny "Kowalski" będzie wiedział, co znajdzie w postach "Tygodnik Kuratorski # X" gdy wyświetli mu się w wyszukiwarce?

Skąd się wziął pomysł na taki portal? Zobaczyłem na steem'ie wartościowe posty... niby widziałem wcześniej, ale tak naprawdę dotarło to do mnie po czasie i wtedy to doceniłem. Więcej o tym napisałem w poprzednim poście Słów Kilka #2. Dla ludzi z "zewnątrz" steemit może być nieco przytłaczającym interfejsem. Mnóstwo słabej jakości postów, jakieś dziwne tagi, jak tu się obracać? Gdzie kliknąć? Jak wyszukać? Wtedy pojawił się pomysł o postawieniu nowego interfejsu, który by odsiewał posty i wyświetlał w lepszej formie tylko te "ciekawe". Postawiłem na Tygodnik Kuratorski. Kopalnia wiedzy, mnóstwo artykułów i czynnik ludzki - redaktorzy odwalają spory kawał roboty, by wyszukać te dobre. A co gdyby zebrać te wszystkie posty, które się w nim znalazły? I tak o to powstał Blogczejn - agregator artykułów z Tygodnika. Nazwę zawdzięczamy @barbarossastudio

Aktualnie jest w wersji alpha, ponieważ wygląd, jak i działanie nie jest jeszcze w pełni poprawne, nie na tyle, abym ja był zadowolony a ja lubię by coś działało lepiej niż sobie założyłem :). Zawartość strony, postów i komentarzy jest wysyłana z serwera a u klienta odpowiednio rozstawiona. Każdy post jest zapisany, więc przeglądanie portalu będzie możliwe, nawet gdyby steem został wyłączony ;). Oczywiście wszystko nadal jest rozwijane i wraz z czasem portal będzie ewoluować. Główne problemy, które były na początku, czyli np. złe wyświetlanie postów (proszę.. nie mieszajcie html z markdown) czy hotlinki zostały już w miarę ogarnięte.

Do zrobienia jest jeszcze dużo, więc możesz śledzić nasze poczynania na bieżąco i doradzać co ciekawego jeszcze wprowadzić. Na pewno:
→ Poprawienie wyglądu i formatowania postów
→ Tryb nocny
→ Powiadomienia
→ Segregacja po autorze
→ Sekcja powiązanych tematycznie artykułów
→ Wyszukiwarka
... i parę innych co zapomniałem.

Na portalu działa funkcja dodania artykułu do przeczytania "na później", co można zobaczyć, że przy każdym poście jest do tego przycisk. Po kliknięciu, informacje o artykule są zapisywane w localStorage przeglądarki, co też oznacza, że na każdej innej przeglądarce mogą być zapisane inne posty. Mając zapisany minimum 1 post na pasku nawigacyjnym pojawi się dodatkowa kategoria "Czytelnia", gdzie będą wylistowane linki do zapisanych artykułów. Oczywiście po kliknięciu czerwonego X, dany posty zostanie wypisany. Od strony technicznej, wchodząc w tą kategorię, wysyłamy zapytanie wraz z zapisanymi postami do serwera i on nam zwraca odpowiednie posty. Aktualnie wygląda to jako lista (test), lecz ostatecznie będzie to ukazane w podobnej formie jak na innych kategoriach.

Ja i redakcja Tygodnika Kuratorskiego mamy nadzieję, że projekt Ci się podoba, oraz zyska popularność "na zewnątrz". Jeśli pokażemy wartościowe i wysokiej jakości artykuły, być może przyczynimy się do promocji steem i dzięki temu więcej ciekawych ludzi tu poznamy :)

KOMENTARZE

  • partiko