BLOGCZEJNalpha

Wyżywienie na Ukrainie: Budka Jarka

Jeśli zastanawiacie się lub macie zamiar wybrać się na Ukrainę, warto pomyśleć o kosztach, które na Was tam czekają. Dla przeciętnego Ukraińca są one wysokie, ponieważ średnia pensja to 3500 UAH (Ukraińskich hrywień), czyli za zwykłe piwo w barze są oni zmuszeni zapłacić 22 UAH. Więc analogicznie, to tak jak My Polacy, musielibyśmy zapłacić w zwykłym barze "u Grubego" 22 PLN, ponieważ nasza średnia to również około 3500 ale złotych... przy dobrych wiatrach ;). Więc ceny dla nich są na prawdę wysokie, a dla nas naprawdę, ale... śmieszne.

Aktualna cena hrywny to około 15 groszy i jest ona stabilna. W Polsce lub na granicy oraz w miejscowościach w promieniu do 50 km cena pozostaje niezmienna, natomiast w samym Lwowie znajdziemy kantory oraz banki w których najlepiej opłaca się wymienić Polskie złotówki oraz Euro. Cena w nich to około 14 groszy, a dobrze szukając nawet 13,5 grosza! Za przysłowiową "stówkę" możemy poczuć się jak królowie, nie ograniczając się do wyboru barów, restauracji czy klubów. Tak naprawdę wszystko jest dla Was dostępne w tej kwocie, chodząc najedzeni jak "bąki" i nierzadko podchmieleni przez cały dzień!

Na początku opiszę miejsce o niewielkim polocie, ale jest ono warte odwiedzenia jeśli jesteście w drodze do Lwowa, i macie ochotę na przekąskę. Na mały PIT-STOP zdecydowałem się w miejscowości Mościska i szukałem właśnie czegoś co zapełni mój żołądek oraz sprawi, że będę najedzony przez dłuższy czas. Wybrałem właśnie tę budkę z, której dobiegał niesamowity zapach pieczywa, mięsa i dodatków.
DSC_0004_8_DxO.jpg
Mój nos doprowadził mnie do samych drzwi "ЯРКO", tłumacząc twardo z cyrylicy "Jarko". Sądzę, iż można przetłumaczyć to na "u Jarka",ale jeżeli jestem w błędzie napiszcie w komentarzu jak poprawnie powinienem to przetłumaczyć.
Więc przechodząc do sedna Jarek wypiecze nam przepyszne ciasto w formie tradycyjnej, z dodatkami na wierzchu oraz w formie calzone, a to wszystko od 8 do 25 UAH czyli... UWAGA! Od 1,08 PLN do 3,37 PLN naprawdę pyszne, syte, a gwarancją smaku jest to, że Jarek za piecem nieźle wymiata.
DSC_0002_8_DxO.jpg
W budce znajduje się również piec tradycyjny w, którym niegdyś te ciasta przygotowywano. W tym momencie służy on jedynie jako ozdoba, ale jest niczym w porównaniu ceny do jakości tych produktów.
DSC_0001_7_DxO.jpg
Ciasto, które wybrałem osobiście było z mięsem wieprzowym, serem żółtym w formie calzone za 22UAH czyli około 3 PLN, a najadłem się do syta będąc naprawdę głodnym.
Poniżej przedstawiam zdjęcie przykładowych wyrobów oraz ich ceny.
Znajdziecie tu bułki tradycyjne pszenne, ciasta a'la pizza oraz również w formie calzone z dodatkami:

 • mięsa wieprzowe
 • grzyby
 • kapusta
 • cebula
 • oraz wiele innych
  DSC_0006_8_DxO.jpg
  Wyroby są naprawdę sporych rozmiarów, powyższa bułka jest wielkości przedramienia koksa z okolicznej siłowni.
  DSC_0005_8_DxO.jpg

Kolejny Ukraiński FOODPORN już niebawem!

Ceny: Od 1 PLN do 3,5 PLN
Miejsce: Mościska, Obwód Lwowski, Ukraina
Koordynaty: [49.792158, 23.153125]

KOMENTARZE

 • grecki-bazar-ewy

  Ten post został zgłoszony do kuratorstwa :)