BLOGCZEJNalpha

Czy Android zdominuje świat?

Wiele osób kibicuje konkretnemu systemowi operacyjnemu. Po prostu uważają, że ich produkt jest najlepszy, rozwijają go, wspierają - spełniają jakiś swój wewnętrzny cel. A firma produkująca go zarabia miliony :) Taki element marketingu szeptanego.

Ale musimy spojrzeć na chłodno na tablety, komputery i systemy operacyjne.

Procesory ARM

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/04/10/07/57/processor-2217771_960_720.jpg

Od lat panuje wojna między procesorami na architekturze ARM a tymi na x86 (Intel). Procesory Intela często są ultra wydajne kosztem rozmiarów i energii elektrycznej (dlatego stosuje się je w laptopach) a ARMy (zwykle) są małymi układami (wszystko w jednym w zasadzie), które nie są tak wydajne jak np. laptopy, ale do zastosować mobilnego korzystania ze sprzętu dają radę.

Niestety jak wszystko na świecie - nie zawsze idzie to w parze z kompatybilnością. Dlatego ciężko wychwycić lidera grupy. Wydaje się, że przyszłością mogą być faktycznie małe i lekkie urządzenia długo trzymające na baterii, ale jednak Intel dalej jest niezachwiany. Za to próby Intela na rynku tabletów też spełzają na niczym. Szczególnie, że oprogramowanie z jednego procesora nie jest często możliwe do odpalenia na innym (są emulatory, ale wydajność ich nie jest zadowalająca).

Natomiast bardzo kibicuję ARMom, gdyż produkuje je bardzo dużo firm. Pomijając Intela i AMD mamy Qualcomma, Freescale, Samsung, Mediatek, Texas Instruments, Nvidia i wiele innych firm. Oznacza to potencjalnie walkę o klienta i niższe ceny podzespołów.

Prostota użytkowania

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/04/18/13/53/room-1336497_960_720.jpg

Ile osób sobie instaluje Windowsa? Wygląda to praktycznie tak, że instaluje się system, sterowniki, aplikacje i dopiero wtedy umożliwia to pracę. Android dzięki szpiegowaniu (stety czy niestety - w sensie nie jest konieczne, ale ułatwia ten krok) praktycznie sam zgrywa wiele danych z poprzedniego sprzętu. Ale po kolei - dostajemy gotowy do pracy sprzęt, logujemy się swoim kontem i instalują się nasze aplikacje. Cały sprzęt jest tak przygotowany (głównie dlatego, że dostarczany jako gotowiec), że praktycznie od włączenia zaczynamy pracę. Włożenie karty SIM powoduje od razu połączenie się z internetem mobilnym, zalogowanie się do Wifi ... wszystko działa od razu co jest piękne.

Coś dla hakerów?

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/10/30/18/44/hacking-2903156_960_720.jpg

Informatycy lubią dłubać w systemie. Android może nie daje takich możliwości, ale różne tricki są możliwe. Uruchomienie Linuksa, Overclocking, zmiana systemu - w wielu sprzętach to wszystko jest możliwe. Nie oznacza to jednak (niestety), że dużo można zrobić - chociaż jakby się rozwinęła technologia (90% użytkowników używałoby tabletów) to pewnie zarazem by więcej różnego rodzaju hacków było. Najlepiej modyfikowalnym sprzętem w mojej opinii wydaje się Samsung Galaxy Note 2, dla którego programiści tworzą nie tylko nowe systemy, ale również bootloader, kernel ... Nie dziwię się, bo sprzęt jest zacny ;) A być może w przyszłości będzie można zrobić z niego komputer.

Lenistwo

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/12/08/17/48/graffiti-3006346_960_720.jpg

Systemy mobilne są bardzo dobrze zautomatyzowane. Coraz mniej musimy operować na nich - możemy do nich na przykład mówić i będą posłusznie spełniać nasze polecenia. Ba, jeśli porwiemy się w wir Google to zamawiając np. bilet na samolot - sprawdzą maila, dodadzą nam przypomnienie do kalendarza i obudzą nas wcześnie na tyle, by dojechać bez problemów na lotnisko (z uwzględnieniem korków). Jest to trochę straszne Science Fiction, ale jednak ludzie to lubią i ... działa. Teraz Google próbuje zautomatyzować komunikację z firmami (np. zamówienie stolika w restauracji). Tylko powiemy do telefonu, że chcemy zamówić stolik a resztę zrobi już telefon ...

Nie wiem czy idą dobre czasy, ale moim zdaniem Android zdominuje świat. Nie dlatego, że jest najlepszy (zależy w czym), a dlatego, że jest najprostszy ...

KOMENTARZE

 • ciekawski

  Myślę, że dużo zależy jak będzie wyglądał rynek IoT - jeśli tam pojawi się jakiś nowy przodujący system lub systemy, to mogą dużo odjąć z globalnego rynku wszelkich urządzeń elektronicznych i tym samym utrudnić obecnym systemom walkę o dominację. Tak jak w ostatnich latach systemy mobilne wygryzły monopol systemów desktopowych, bo ludzie zaczęli korzystać nie tylko z PCtów ale też smartfonów i pochodnych. Natomiast jeśli i w większości urządzeń IoT dominowałby Android (albo Fuchsia OS którym Google może zastąpić Androida w przyszłości), to wtedy tak, mógłby zdominować świat.

 • herbacianymag

  A propo AMR Rock64 4GB, to moje marzenie, gdybym był pewien, że nie przeleży w szufladzie, to już dziś bym zamówił. Marzą mi się urządzenia w których zmieniasz tylko serce i tyle ;) Są laptopy i tablety pod malinę, ale kosztowne i nietrwałe

 • elkrugero

  Warto wspomnieć że procesory ARM fajnie się też sprawują na Raspberry i mogą służyć bez problemu jako stacja robocza lub nawet serwer ;)

 • alcik

  Wolałbym, żeby nie było takich sytuacji jaką mamy w procesorach komputerowych i w systemach operacyjnych na PCty. Że Ci, którzy chapnęli największy kawałek rynku to chapnęli go ponad 90%. Znacznie zdrowsza jest sytuacja w której byłaby większa konkurencja.

  Na przykład od parunastu lat dominuje Intel i jak to się przekłada na innowacje w procesorach przez ostatnie 5 czy 10 lat? Nie za bardzo. Teraz bardzo mocny komputer sprzed 5 lat nadal jest wystarczająco mocny. Wystarczy dołożyć mu RAMu i pomyśleć o SSD i jeśli się fizycznie nie rozleci to jeszcze podziała.

  Nie mówiąc już o tym, że w normalnej sytuacji rynkowej takie wpadki jak Meltdown i Spectre powinny się zakończyć przynajmniej wypluciem producenta na margines rynku na co najmniej kilka lat. A tu jest jak jest - "Nic się nie stało, nasze następne procesory nie będą miały tych problemów" (wręcz zacierają ręce i przebierają nóżkami, bo im sprzedaż znowu skoczy).

 • kantzone

  Hi, are you ower of @mybot account? I want to know some details about this account. can you contact me at my discord server? this is link> https://discord.me/Steemin

  #kryptonia

 • uszi

  Szanse na dominacje Androida są duże, darmowy, prosty, możliwość personalizacji na poziomie producenta i najważniejsze - ekosystem. Apple ma się dobrze, pułapka jednak jest taka, że to system dedykowany i popularność zależy od kondycji producenta. Jedna, dwie wtopy produktowe i krąg odbiorców się zmniejsza. Android przeżyje nawet wtedy, kiedy wyparowałyby jednocześnie Samsung i LG.

 • handofcat

  Android jest dominujący, ponieważ spełnia oczekiwania potencjalnych klientów. Każdy klient to jest kasa dla Google. Im więcej informacji mają o nas tym więcej mogą sprzedać reklamodawcom. Wiedza to jest kasa. A poza tym Android jest raczej przyjaznym środowiskiem i dla programistów i użytkowników ogólnie, tak jak sam przytoczyłeś niektóre przykłady jak bardzo potrafi ułatwić życie taki smartfon z Androidem. Niby IOS od Apple jest jakąś konkurencją ale nie każdemu się może spodobać, a system od Google jest jednak bardzo uniwersalny.