BLOGCZEJNalpha

HexxCoin - Co o nim sądzę?

XXI wiek to era w zasadzie rozkwitu telefonów, żarówek LED, samochodów autonomicznych, sztucznej inteligencji czy kryptowalut. To z tą ostatnią technologią wielu z nas wiąże nadzieje. I ze smutkiem mam nadzieję patrzymy na podejrzane projekty i scamy, które na bazie kryptowalutowego marketingu chcą oszukać ludzi.

https://cdn.pixabay.com/photo/2014/05/02/21/50/home-office-336378_960_720.jpg

Ostatnio na internecie coraz huczniej pisze się o kryptowalutach bazujących na Masternode, wśród nich można wymienić najczęściej podawaną - Hexx zwaną również Hexxcoin o której dzisiaj porozmawiamy.

Czym jest Hexx?

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/03/31/05/07/blockchain-3277336_960_720.png

Hexxcoin zgodnie z Whitepaper jest forkiem kryptowaluty Crave o bardzo podobnych właściwościach. Jednak w porównaniu do Proof of Stake zawartym w oryginale mamy tutaj Proof of Work.

Proof of Work to rozwiązanie w którym spalając energię elektryczną za pomocą sprzętu wykonujemy jakąś pracę, a dokładniej zabezpieczamy sieć.

W Proof of Stake inwestujemy własne środki w generowanie bloków. Powoduje to większe możliwości ataku na sieć, a dodatkowo nadmierne bogacenie się bogatych osób (Bo im więcej masz tokenów tym więcej dostajesz od sieci, co powoduje że masz jeszcze więcej tokenów i jeszcze więcej zarabiasz [...]).

Masternode jako rozwiązanie jest stosowane w PoS jako sposób sprawowania rządów w danej kryptowalucie. Takie Node oprócz swojego działania (i otrzymywania dodatkowej pensji związanej z posiadania takiego serwera) ma realne wpływy na działanie sieci (czego zwykły node w takiej sieci nie ma).

W PoW jak Bitcoin nigdy takich wymagań nie było z powodu tego, iż każdy jest na tym samym poziomie. Użytkownicy mogą zablokować dowolną aktualizację jeśli będą działać wspólnie (co udało się przy UASF [1 - z wprowadzeniem Segwit i 2 - z odrzucaniem Segwit2X]).

Dlatego moim zdaniem połączenie PoW i Masternode to kuriozum. Natomiast próbuje się wymyślać coraz to dziwniejsze kombinacje by zarobić coś z ICO / sprzedaży tokenów.

Co mówi Whitepaper?

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/09/02/12/28/pencil-918449_960_720.jpg

Whitepaper w mojej opinii dla tej kryptowaluty nie istnieje. Ale po kolei:
Strona 1 - Logo
Strona 2 - Spis treści
Strona 3 i 4 - Opowiadanie jak wspaniałą przyszłość budujemy wszyscy
Strona 5 i 6 - Opowiadaniu o praniu pieniędzy (tzw. miksowaniu) i technologii anonimizacji (?) użytkowników.
Strona 7 - Historia starej wersji Hexx + Dane "techniczne" (zaraz o tym porozmawiamy).
Strona 8 i 9 - Roadmapa
Strona 9 - Opowiadanie o forku Bitcoina z ich rozwiązaniami. Już chcą porzucić swój projekt?
Reszta - Pitu pitu o programistach.

Powiem ogólnie, że moim zdaniem whitepaper nic nie wyjaśnia, jest to ogólna wiedza - może z jakiegoś generatora. Ładnie brzmi jak ktoś nie jest zaznajomiony z programowaniem (czyli typowy Kowalski), ale z realnego punktu widzenia tam nic nie ma.

Hexxcoin korzysta z PoW działającym na procesorze, by zapobiec możliwości kopania go na GPU i Asicach, na które stać tylko nielicznych (na dobry sprzęt). Ale procesory też są drogie i stać nielicznych na naprawdę wydajne jednostki. Więc? (No - chyba, że człowiek biedny zrobi botnet i zarazi miliony komputerów :D).

Co blok (2.5 minuty) 0.7 Hexxa idzie do minerów, 0.7 do Masternodeów i 0.6 do "społeczności" i na cele reklamowe. To znaczy do kogo? Tego się nie dowiedziałem (może do Masternode teamów XD).

W ciągu 2 lat do PoW ma dojść PoS. Nie wyklucza to się? Po co tracić prąd jak można generować bloki.

Ogólnie niestety Whitepaper nie jest tekstowy, to jak rozumiem zdjęcie wrzucone do PDF. Natomiast jestem prawie pewien, że Xnodes mają służyć do wirowania pieniędzy. Czyli ktoś daje Wam pieniądze, a wy będziecie wydawać mu czystą wersję (w sensie nie obarczoną żadną kryminalną przeszłością).

Mega Super Hiper Bitcoin Kawaii Man Zero X

https://steemitimages.com/0x0/https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmTM5EjzcBP43hWkyrZkoXxULcjMRwer81Mcob1XYVbdCT

Jednym z projektów jaki zamierzają twórcy zrobić oprócz Hexx jest fork Bitcoina zwany "BitcoinZero X". Nie wiem czemu skojarzyło mi się z MegaManem X i jego przyjacielem Zero. Oczywiście z Masternodem i Zerocoinem jako sposób anonimowości.

Czyli kolejny fork do sprzedaży na giełdzie, hurra.

Inne ciekawostki

 • Projekt ma dwie strony internetowe. Po co? No właśnie, po co ... Na każdym jest propaganda, chociaż jedna strona wygląda profesjonalnie, a druga "gejmersko".
 • Strona główna (ta lepsza) proponuje serwis gdzie można stawiać ich Masternode. Już nawet pominę milczeniem, że to niebezpieczne trzymać u kogoś węzeł (w sensie jest to bezpieczne, ale najlepiej trzymać na swoim, by nikt nam go nie wyłączył itd). To promocja takich usług jest moim zdaniem kontrowersyjna.
 • Większość teamu jest anonimowa - są głównie nicki, czasem zdjęcie jakieś. Jedyna osoba w pełni jawna to Felix z Niemiec - podobno holder od 2017 roku.
 • Projekt jest rozwijany głównie anonimowo przez "hexxcointakeover". Nie wiem co o tym sądzić (Github). Strach przed zdemaskowaniem osób?

Jak szybko rozpoznawać scamy?

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/01/25/12/31/bitcoin-2007769_960_720.jpg

 • Bierz tylko Bitcoina pod uwagę ;) To najlepsza metoda

Jeśli nie to:

 • Sprawdź czy są w internecie materiały na temat danej kryptowaluty, najlepiej w mediach.
 • Sprawdź czy kryptowaluta jest na PoS / DPoS. Jeśli tak to ostrożnie do tego podchodź. System ten powoduje znacznie łatwiejsze szanse na atak na sieć co może doprowadzić do straty finansowej, a dodatkowo jeśli nie byliście wystarczająco szybko - nie będziecie bogaci (oczywiście system jak wiele PoSów pewnie upadnie, ale ...)
 • Jeśli ktoś pisze o rewolucji - spróbuj dowiedzieć się na czym polega. Masternode to pewnego rodzaju narzucenie sobie władcy nad głowę, który kontroluje innych i za to się mu płaci. Nie jest to moim zdaniem pozytywna informacja.
 • Jeśli jesteś w stanie to przeczytaj Whitepaper
 • Bierz tylko Bitcoina pod uwagę.

KOMENTARZE

 • wolontariusz

  Każde krypto jakie mi wpadnie do portfela zmieniam na BTC... Podobnie jak z metalami szlachetnymi inwestuję tylko w złoto. Życie pokazuje, że w każdym królestwie prawdziwy król zawsze jest jeden.

 • baro89

  Na kryptowaluty trzeba uważać. Część z nich jest likwidowana po jakimś czasie, albo nagle znika kilkadziesiąt milionów danego tokenu. Warto dokładnie przewertować wszystko na temat danej waluty a dopiero później inwestować. Zobaczymy jak będzie z Hexxcoin i innymi dziwnymi projektami.

 • herbacianymag

  @Amelcio jeszcze nie odpowiedział? Może Masternode Team przygotowuje jednoznaczną wspólną opinię ;>

  Jak chce się mieć spokój na lata, to Bitcoin, jak chce się spędzać 24 h przy komputerze, to można tradeować innymi coinami i mieć większe spadki/chwilowe wzrosty.

 • coincollecto

  Moim zdaniem najlepszą i najbezpieczniejszą monetą do PoS jest NEO. Komputer wyłączony a GAZ pojawia sie na portfelu. A co do nowych projektów , to myśle że w tej besie jakiej jesteśmy na krypto nie warto inwestować ani zakładać masternodów. Bo się nie opłaca. A jak będziemy myśleć że może w pszyszłości dany token będzie bitkonem, możemy się troszkę zawieść . To jest na 99% mozna liczyć straty ( zużycie kompa no i prąd którego i tak nie bierzemy pod uwagę). Przepraszam wszystkich PoW i PoS jeśli kogoś uraziłem .Pozdrawiam