BLOGCZEJNalpha

Kryptowaluty i Blockchain - Tematygodnia

Kryptowaluty - dziś czujemy, że to rewolucja, ale przez długi czas traktowaliśmy to jako zabawę. Szybko jednak zrozumieliśmy w jakim żyliśmy błędzie ;)

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/10/02/20/34/train-2810107_960_720.jpg

Jednak przez lata tylko czytałem o nim, o bitcoinie oczywiście. O ile technologia była ciekawa, o tyle zrozumienie podstaw było wielkim problemem. Pobierz aplikację, wygeneruj portfel, przelej kasę - o co tu chodzi?!

Dziś wiele rzeczy zostało uproszczonych do minimum, ale kiedyś było z tym o wiele gorzej. Przygodę z kryptowalutami zacząłem chyba w 2016 roku (albo 2015), gdy Bitcoin stał po 900 dolarów, a to było ogólnie tak.

Meshnet

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/05/22/19/15/background-1409028_960_720.png

Meshnet to projekt sieci konkurencyjnej do internetu, ale odpornej na cenzurę i podsłuchiwanie. Sieć teraz używa np. algorytmów, które powinny być odporne na komputery kwantowe, a wszystko "wewnątrz" powoli się rozrasta i usprawnia.

Ale jak każda grupa twórców potrzebne są różne "role". Ktoś musi testować, ktoś musi tworzyć nowe usługi, więc pro bono zapisałem się, by rozwijać dany projekt. Był to (i dalej troszkę jest) projekt amatorski, parę osób rozwijało go na własną rękę. Kiedyś Meshnet był częścią cjdns, czyli Hyperborii (tak się sieć nazywała), w której mogło uczestniczyć nawet 10 000 osób.

Rafał był jednym z programistów "pobocznych" - nie należał do grupy rozwijającej projekt, ale podsyłał im kod, który prawdopodobnie był dołączany, a ja testowałem różne rzeczy - budowałem, informowałem, poprawiałem.

Rafał co prawda nie był bogaczem w Bitcoinach, ale coś przelał. Najpierw wytłumaczył jak założyć portfel, co zrobić z seedem i wysłał na adres pierwsze "zarobione" pieniądze - 19.50 dolara w Bitcoinach oczywiście. I tu narodził się problem, co z tym zrobić?! Mogłem wypłacić, mogłem coś kupić ... Trudny wybór ;) oczywiście HODL.

Bitcoiny (czy Satoshi)

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/02/05/17/25/bitcoin-3132717_960_720.jpg

Masz "fortunę" w Bitcoinach, 19 dolarów i 50 centów. Wszystko fajnie i wydawać by się mogło, że najlepiej sprzedać to i mieć w ręku 70zł. Ale tutaj zakiełkowała ciekawość - Czym dokładnie jest Bitcoin? Czym dokładnie są kryptowaluty? Kropla zaczęła drążyć skałę i tak zacząłem powoli zdobywać wiedzę - głównie dzięki wykopowiczom i jednym z największych guru - pawlo74. Starałem się chłonąć wiedzę jak gąbkę - czytać o wszystkim, każde opracowanie. Tak zresztą poznałem Szczepana Bentyna - @szczepan.

Szitcoiny - omijanie

Zrozumienie Bitcoina daje duże pole ochronne przeciwko Shitcoinom, czyli coinom stworzone po to, by "być lepsze od Bitcoina". Lepsze to pojęcie względne, gdyż manipulując przy jednej wartości powodujemy lawinę innych. Zwiększając blok powodujemy centralizację i tak dalej. Musiałem to zrozumieć by odrzucać każdy coin.

Oczywiście wiele coinów to zwykły skok na kasę. Taki Ripple nie wydaje się mieć przyszłości czytając dokumentację, a z jakiegoś powodu ludzie ufają twórcom ... Dziwne.

Czemu Steem?

Bitcoin to środek płatności i potencjalnie Steem też. Ale Steem to nie tylko środek płatności i tak na to nie patrzę. Co prawda może służyć do kupowania drobnych i grubych rzeczy, ale liczę, że jest raczej czymś w rodzaju uzupełnienia Bitcoina. Nie jest jego bezpośrednim konkurentem, a innym spojrzeniem na kryptowaluty - czyli baza danych, która płaci za rozwijanie jej (np. treściami). Więc Bitcoin to środek płatniczy, a Steem to (powiedzmy) grupa serwisów, które płacą kryptowalutami za używanie i rozwijanie ich. Te rzeczy są powiązane "kryptowalutą", ale raczej jako forma wynagrodzenia niż jako "za 10 lat będzie dominującą walutą".

Nigdy na to nie patrzyłem z tej strony ...

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/07/20/21/08/sunglasses-2523803_960_720.jpg

Będąc obserwatorem rynku nigdy nie zrozumiałbym go w pełni. Kryptowaluty? No są panie i pewnie fajne to jest, ale nie wiem, nie znam się ... A tak jedna wpłata o wartości 60 - 70 złotych zmieniła moje życie. Bez tego pewnie nigdy nie byłbym na Steem, może nigdy nie miałbym Bitcoinów. Mała rzecz, a cieszy.

Dziękuję wszystkim na Steem, bo pokazujecie, że ta platforma jest genialna. Tutaj poznałem wielu wspaniałych ludzi i wiele się nauczyłem. Dziękuję!

Wierzę, że 2018 rok będzie dla nas wspaniałym rokiem!Tekst na bazie 3 tematu - Nigdy na to nie patrzyłem z tej strony.

KOMENTARZE

 • sylvesterjohn

  Great article!

 • grafzero

  No właśnie mnie też zawsze ciekawiło zainteresowanie ludźmi szitcoinami w stylu Piesełów i tym podobnych. Rozumiem, że cześć z nich to takie Karole Krawczyki Internetu - szukają wszędzie możliwości zarobku, ale reszta? Z czego się to bierze? A może to Karolów jest aż tylu?

 • xionc

  Wciagający artykuł :) bomba, w sumie jak zawsze od fervi'ego :)

 • wolontariusz

  Ja każdą inną wirtualną walutę poza Bitcoinem postrzegałem jako zabawę i wspieranie rozwoju kryptowalut. Klikałem krany jakiś czas i któregoś dnia z ciekawości postanowiłem zobaczyć ile wyklikałem tej wirtualnej kasy... Bitcoin był wtedy na ostatnim szczycie i wyszło mi, że mam znikąd prawie 500 złotówek w satoshi. Traf chciał , że znajomi zbierali kasę na wykupienie i transport dwóch koni... miałem dzika radość z faktu, że mogłem cześć satoshi sprzedać i uzyskaną kasę dorzucić im do kasy potrzebnej na akcje z końmi. Nigdy bym nie przypuszczał, że kasa z kryptowalut da się wykorzystać w akcjach charytatywnych.

 • fractalnode

  Zwiększając blok powodujemy centralizację i tak dalej. Musiałem to zrozumieć by odrzucać każdy coin.

  Jeśli to wszystko w temacie "Shitcoinów" i centralizacji, to mam wątpliwości czy już to rozumiesz.... i dlaczego odrzucać każdy coin?

  Taki Ripple nie wydaje się mieć przyszłości czytając dokumentację

  który fragment w dokumentacji Ripple powoduje, że nie ma on przyszłości wg. Ciebie?

  Bitcoin to środek płatności i potencjalnie Steem też.

  Bitcoin nie jest powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Oczywiście istnieje spore grono osób, które mogą się zgodzić na wygaszenie wzajemnych zobowiązań za pomocą BTC i innych krypto-walut, ale większość woli te zobowiązania wygaszać za pomocą papieru, bo jest często uznawany za mniej wartościowy od złota, czy BTC.
  Zawsze chcesz dać mniej i dostać więcej – nie płaci się złotymi monetami w sklepie za lody.

  Bitcoin posiada przewagę na 3 frontach:

  1. rozpoznawalny jako największa i najbardziej popularna "krypto-waluta"
  2. jest parą bazową na giełdach dla całej reszty "krypto-walut" jest potrzebny żeby kupić Alty, zbyt mało altów można kupić bezpośrednio za Fiaty.
  3. ma największe obroty, a co za tym idzie płynność, co wynika również z pkt. 2

  Rola Bitcoin będzie maleć wraz z pojawianiem się alternatyw w pkt. 2 co da się już zaobserwować nawet na polskich giełdach.