BLOGCZEJNalpha

Kuratorstwo w Steem

Steem to sieć prężnie rozwijająca się, ma oczywiście swoje wady (i może nawet jest ich dużo), ale myślę, że wiele osób chce też poczytać o próbach walki z tymi wadami, np. przez kuratorstwo. Dzisiaj co nieco o tym opowiem.

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/01/01/20/09/killer-whales-1945411_960_720.jpg

Kuratorstwo (co pewnie wiele osób wie, ale też wiele nie wie) polega na tym, że wieloryby chcą wspierać małe osoby. Nie ma ich dużo, ale chcą by dana społeczność się rozwijała. Chyba każdy w swojej karierze zauważył, że bardzo dużo się napracował, a zysków ... nie było za wiele. Nie motywuje to.

Kurator to osoba, która czyta wasze wypociny, a potem mówi - ta osoba bardzo dobry wpis napisała, dajmy jej większy zarobek. Wtedy taka osoba widzi, że jej starania nie idą w las i chce się bardziej udzielać.

Polska ekipa jest w dwóch grupach - wielorybów i OCD. Wieloryby to grupa złożona z 4 osób, które upvotują do 10 wpisów dziennie (różnie z tym bywa, ale oficjalnie). Jest to moim zdaniem podstawa grupa, którą lubimy (o czym za chwilę). Ogólnie dużo się nie czepiają, byle robota była wykonana.

Co jakiś czas @rafalski robi zestawienia, w którym możecie przeczytać kto miał dostać upvote i kto dostał.

Druga grupa to OCD, która upvotuje 1 wpis (myślą czy nie przejść na 2!). Średnio kto ich lubi ... Wspierają Polaków i inne nacje (dlatego jesteśmy), ale trzeba pisać jakieś sprawozdania ... Nie jest źle, ale praca znacznie bardziej wymagająca. Oczywiście jako, że czasem ciężko dojść do konsensusu trzeba kłócić się z lukmarcus, który wpis wziąć. Nie da się wszystkich nagrodzić.

Czy warto?

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/06/01/08/40/money-1428594_960_720.jpg

Moim zdaniem tak. Jasne, jest to ciężka praca, codziennie przeczytać z 50 wpisów i wybrać najlepsze (mimo dylematów), tracąc godzinę dziennie (lub dłużej), ale ostatecznie Wy więcej zarabiacie. Gdy Wy więcej zarabiacie to dzielicie się głosem i ja ostatecznie też więcej zarabiam. Steem Gold.

Więc opłaca się pracować dla Was.

Jak ktoś chce dokładnie dowiedzieć się jak wygląda harmonogram czy inne pytania związane z tym, niech pyta - zgodnie z zasadą, kto pyta nie błądzi ;) Najgorszą rzeczą było kurowanie wpisów z Włoch, chyba 80zł poszło w 2 tygodnie :P

KOMENTARZE

 • suchy

  Nas motywuje liczba głosów pod postem, nie koniecznie tych od wielorybów i kuratorów. Dla nas liczy się, to ze post dotrze do dużej ilości osób i to nie rodzina głosuje :)

 • annaburska

  Mnie motywują najbardziej komentarze, nie tylko sam głos bo jakoś wtedy mam poczucie, że ktoś przeczytał to co piszę. Z drugiej strony sam głos to też dużo, nie zawsze komentuje to co przeczytam i nie zawsze przeczytam post, któremu dam upvote. Chociaż staram się nie dawać głosów w ciemno, czasem cały dzień jestem wycięta od komputera, a chcę w tym nawet minimalnym stopniu nagrodzić głosem ulubionych twórców.

 • wolontariusz

  Nie rozpatruję pisanych tu tekstów jako zarobkowe. Mam inne źródło utrzymania. Cokolwiek tu zarobie i tak przepuszczę na zwierzaki. Bardzo jednak cieszy mnie liczba wyświetleń moich postów dotyczących wolontariatu i zwierzaków ponieważ pisanie tu traktuję jako swoistą misję niesienia w świat idei z tymi tematami powiązanych. Reasumując jedno wyświetlenie "wieloryba" ma dla mnie mniejszą wartość niż 10 wyświetleń zwykłych użytkowników. Rozumiem osoby, które traktują ten portal zarobkowo. W ich przypadku powyższy przykład zapewne działa w drugą stronę z racji pożądania przez nich innej "wartości nagradzającej" tekstów, które publikują.

  Kuratorzy wykonują kawał dobrej roboty, który podnosi jakość tego portalu. Polać im wódki! :)

 • anka

  Drobniutka prośba o edycję posta, bo chyba caps nie zadziałał :P
  "Druga grupa to OCD, która upvotuje 1 wpis (myślą czy nie przejść na 2!). Średnio kto ich lubi, bo wspierają polaków i inne nacje". Widzisz już?

 • zwora

  Zgłębiłbym temat ;)