BLOGCZEJNalpha

Minetest - Wolne granie

Minecraft ... chyba każdy słyszał o tej grze, nawet jeśli nie grał. Ogólnie zostajemy zrzuceni gdzieś w świecie i musimy przetrwać - zbudować sobie bazę, zbierać surowce, jeść, odkrywać coraz to nowsze technologie jak (para) elektryczność, maszyny węglowe, przetwarzać surowce czy wytwarzać wodę używając bałwanów by chłodzić reaktor atomowy (super mody).

Gra szczególnie podobała się ludziom co mieli przyjaciół i mogli z nimi grać ... lub umieli wgrywać mody. Mody to kwintesencja w zasadzie tej gry - podróżowanie TARDIS po świecie czy wspaniały (moim zdaniem) mod Millenaire (mod dodawał inteligentne miasta generowane losowo - chłopi sami zbierali surowce, a my mogliśmy nauczyć się ich kultury i zostać w przyszłości nawet prezydentem miasta).

Nic dziwnego, że pomysł, który można było w miarę prosto zrealizować (podstawową wersję) sprawił, że pojawiło się wiele osób chcących odnieść sukces oryginału. MineTest jest tego najlepszym przykładem - jest to projekt starający się stworzyć wolną implementację gry a'la Minecraft. Takich gier (nawet w świecie FLOSS) jest parę, w zależności od osoby każdy chce coś własnego dodać.

Jakieś porównania do Minecraft?

Wielu Minecraftowców może interesować porównanie do tego popularnego tytułu.

 • Gra jest darmowa, więc każdy może sobie zagrać pobierając ją z internetu
 • Gra została napisana w C++ (a nie Java) przez co jest znacznie wydajniejsza od swojego dziadka
 • Podstawowa wersja gry jest prymitywna, ale mody ... nie jest ich pewnie tak dużo jak w oryginale, ale ... jest ich sporo!
 • Gra jest na Androidzie. Minecraft też, ale chyba w ubogiej wersji, a tu mamy "pełniaka", czyli wszystkie mody działają, więc możemy grać na jakimś serwerze na komputerze, a w nocy na telefoniku.
 • Dużo fajnych rzeczy, których nie wiem :)

Oprawa audiowizualna

Chyba tak jak w typowym Minecraft - jest duża próba odwzorowania (mniej więcej) tej grafiki i dźwięków - grafika prosta i bez szału, chociaż czytelna, dźwięki są. Muzyki nie ma (jak w typowym Minecraft [chyba do tej pory] - możemy zapuścić "bita z winyla").

Screenszoty

Czy warto zagrać?

Moim zdaniem warto przynajmniej zobaczyć jeśli ktoś ma "fiksację" na temat Minecrafta. Gra z modami jest naprawdę dobra, a ma parę asów w rękawie, które mogą się nam spodobać. Szczególnie największą barierą oryginału było to, że wiele osób nie miało tego tytułu (i grało się na piratach), a teraz być może uda Wam się zagrać w pełni legalnie :)

No i fajne jest to, że możecie grać na komputerze i telefonie bez problemu, bez żadnych litości ze strony firm.

KOMENTARZE

 • younus2

  Wonderful post..i appreciate this busy post..all the best..

 • wmproductions

  Ja szczerze nienawidzę tej gry, ale to raczej jest kwestia tej grafiki, a czasów, gdzie, aż niezrozumiałym faktem jest, że komuś to nie przeszkadza :) Na pewno z tego, co wiem to dzieciaki zawsze powtarzają " Patrz to mój dom, tu chowam rzeczy i coś tam budują ", ale może jej wady to jej urok... :)

 • kappucino

  Po screenach myślałem że to oryginalny Minecraft :O

 • shogunma

  Nigdy nie grałem w Minecrafta - jakoś mnie nie wciągnął.