BLOGCZEJNalpha

OpenStreetMap - Nowy lepszy internet

ACTA 2 o ile jest odroczone w czasie to prawdopodobnie będziemy mieli Polski system kontroli i cenzury obywateli. Tak wynika z nowych przecieków (w których urząd skarbowy i reszta będą miały takie opcje).

A to oznacza, że jeszcze skuteczniej musimy się bronić przed możliwymi skutkami nowych ustaw Polskich i Europejskich. Oczywiście najlepiej używać konkretnego oprogramowania, które to zapewnia, ale nawet nasze nawyki mogą pozwolić nas inwigilować. Z czego żyje Google? Z inwigilacji i sprzedaży danych. Jesteśmy dla niego towarami.

Do wyszukiwarki sobie dojdziemy, ale możemy opisać ... system map. Przed Wami - OpenStreetMap (i odmiany na nim bazujące).

Projekt OSM skupia się na stworzeniu wolnych (od wolności) map tworzonych przez społeczność.

Ogólnie równie dobrze można by wrzucić link i powiedzieć - korzystajcie. Ale OpenStreetMap o ile to wspaniały projekt to są jego podprojekty, które potrafią zaskoczyć. Ale na razie zostańmy przy bazowej wersji

OpenStreetMap

obraz.png

OpenStreetMap.org to główna strona projektu OSM. Służy ona do tworzenia map (rysowania tras), dodawania znaczników itd. Po prostu wszystko do używania i tworzenia map.

Ogólnie dla mnie mapy to podstawowe 3 punkty, które OSM spełnia:

 • Dokładność map. Często mapy te są o wiele lepiej odwzorowane niż płatne mapy Google, w których zdarzają się całe wioski, które nie zostały dodane. Mapy Open są tworzone przez ludzi, którzy potrafią dodać te miejsca.
 • Wyszukiwarka miejsc. Tutaj to troszkę kuleje, ale z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Chodzi o to, by wpisując "Lidl, Krzyki" znalazło Lidla. Niestety musimy w miarę jednoznacznie wpisać gdzie chcemy się udać, gdyż jak podamy Lidl ... To znajdzie Lidla, gdzieś w Niemczech ;) Projekt jednak cały czas się rozwija i wierzę, że będzie lepiej z tym.
 • Rysowanie ścieżki między dwoma punktami. Często mapy internetowe miały tylko informacje o miastach czy drogach, ale nie potrafiły wyznaczyć tasy między punktami. Chyba pierwszą rewolucyjną pod tym względem mapą był Google Maps. OpenStreetMap z czasem posiadł taką moc i używając silników GraphHoppera czy Open Street Route Machine potrafi to już wyznaczyć.

OSMAnd

https://f-droid.org/repo/net.osmand.plus/en-US/phoneScreenshots/00.png
~ Zdjęcie z F-Droid

OSMAnd to nawigacja dla Androida bazująca na mapach OSM. Nie będę tutaj dokładnie opisywał co potrafi, ale w skrócie:

 • Może robić za nawigację samochodową (w pełni Offline)
 • Zawiera mnostwo punktów POI (Punkty zainteresowań - sklepy, zabytki, restauracje itd).
 • Obsługuje omijanie różnych dróg (np. jeśli jedziemy TIRem, albo nie chcemy przepraw morskich)
 • W pełni Open Source
 • Mnóstwo dodatków, np. pokazujące parkingi w okolicy ;)

Moim zdaniem to bardzo dobry projekt dla przeciętnego człowieka. I Google nas nie inwigiluje (Google pobiera dane o nas by stwierdzić czy np. stoimy w korkach).

Na koniec

Mapy nie wydają się najważniejszym projektem, który należy chronić przed inwigilacją. Należy pamiętać, że korporacje i rządy wykorzystają każdy możliwy sposób by pozyskać trochę danych o nas. Więc uważam, że nawet warto o wybór odpowiedniej mapy się postarać.

KOMENTARZE

 • kungalu

  A co myślisz o projektach anty-inwigilacyjnych typu ZeroNet, nazwijmy je oazami wolności w necie. Oczywiście nie ma tu ochrony przed wjazdem do środka gupy komadosów cenzury, ale przy większej ilości takich oaz wolności, skończą się zasoby takiego komando-cenzury.
  ;) ?

 • ciekawefbhpl

  Ta Polska, cenzura internetu to może z lekka przesada. Na rządowej stronie pojawiło się objaśnienie.
  https://www.gov.pl/cyfryzacja/rzad-nie-zamierza-cenzurowac-internetu

 • fat.music

  OSM ma fajniejsze API od map Google. Można pobrać granice obszarów i mieć wyszukiwanie po czegoś na danym osiedlu, czy w danej dzielnicy. Implementowałem to na MySQL i Apache Lucene.

 • herbacianymag

  OSMAnd moja pierwsza nawigacja na telefonie. Co prawda na moim słabiutkim telefonie w 2013 roku nie potrafiła wyszukać trasy z śląska nad morze, ale wrzuciło się trasę z google do punktów orientacyjnych i dało radę. Wiele aplikacji z map OSM teraz korzysta, myślę, że ciężko nie znać.

 • grafzero

  A znasz maps.me?