BLOGCZEJNalpha

Przeglądarka Firefox - Nowy lepszy internet

Przeglądarka internetowa umożliwia nam przeglądanie stron. Ale nie każda przeglądarka nadaje się do bezpiecznego i anonimowego korzystania. Dzisiaj opowiemy troszkę o Firefoksie ;)

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/10/27/10/37/arrow-1773951_960_720.png

Czemu Firefox?

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/05/19/07/45/browser-773217_960_720.jpg

Z jednej strony mieliśmy mówić o przeglądarkach, ale zgrabnie przeszliśmy do Firefoksa i jest ku temu parę powodów. Odrzućmy wszystkie przeglądarki, do których nie można mieć zaufania (i zostawmy te większe, bo wiadomo). No to mamy Firefoksa i Chromium prawdopodobnie. O ile Chromium jest fajną przeglądarką to jedna rzecz zadecydowała dlaczego ludzie ją omijają. Ogólnie Google zaimplementował kod w Chromium (Google Chrome bazuje na Chromium), który pobierał sobie fragmenty firmware ... których nie potrzebował. W jakim celu? Nikt nie wie. Oczywiście powstały specjalne wersje Chromium, które wyłączają tego typu usługi, ale ... niesmak pozostał ;)

Odmiany Firefoksa

O jednej z odmian firefoksa już opowiedzieliśmy przy okazji tekstu o TOR. Jako, że Firefox jest programem otwartoźródłowym to takie modyfikacje są legalne. Warto wspomnieć o projekcie GNU IceCat, który dostarcza przeglądarkę z różnymi dodatkami, które uniemożliwiają odpalenie niewolnego kodu źródłowego. Co to znaczy? Jest taka pułapka Javascriptowa (Javascript Trap). Ktoś chce by kod odpalany przez komputer był przejrzysty, otwarty, weryfikowalny. Ale Javascript nie do końca jest taki. Przecież kod JS może być ukryty (obfuskatory) i robić coś czego nie chcemy.

I GNU IceCat to gotowa przeglądarka, która takie rzeczy blokuje (dodatkowo jak się da to zamienia z innymi, np. Youtube jest odpalany przez dodatek HTML5 Video Everywhere).

Czerwona panda, ok ...

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/02/19/14/05/firefox-1210300_960_720.jpg

Drugą ważną rzeczą, którą posiada czerwona panda to dodatki, w tym sporo ciekawych dodatków zwiększających bezpieczeństwo - od zwykłego Ublock Origin z odpowiednimi filtrami po Noscript, Random Agent Spoofer, HTTPS Everywhere, Disconnect, Request Policy, Cookie autodelete (...).

Oczywiście są też przydatne inne dodatki, jak np. zamiana stron na czarne odpowiedniki wygenerowane przez dodatek ;)

Fundacja wspierająca wolny internet

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/MozillaEvelynAveHeadquarters.jpg/1024px-MozillaEvelynAveHeadquarters.jpg

~ Zdjęcie stworzone przez Fmarier na licencji CC-BY-SA 3.0

Bądź co bądź Mozilla Foundation aktywnie walczy o wolność internetu. Informują i protestują gdy np. Unia Europejska próbuje coś wprowadzić, sami nie sprzedają (na razie?) informacji o użytkownikach.

Na zakończenie

Wiele można zarzucić Firefoksowi i ThunderBirdowi, ale z tych dużych przeglądarek wyglądają najciekawiej. Kiedyś kibicowałem Midori, ale niestety umarli :/ Natomiast przez ten cały czas jestem użytkownikiem Firefoksa i już nie mogę się doczekać zmian i testów nowego Firefoksa 57 (w górę), który ma być znacznie szybszy od Firefox ESR (z długim wsparciem technicznym).

Niestety rynek przeglądarek nie jest tak potężnie rozwinięty. Ale może jak powstanie aplikacja STEEM na komputer to będzie można przejść na Lynx? ;)

KOMENTARZE

 • hlit

  Informative post..
  Thanks for your nice activity

 • luckys

  Looks like interesting topic, but for me hard to understand.
  Can u please translate it in English?

 • fat.music

  Testowałeś już Brave? Ja kiedyś trochę ale mnie rozczarowała. Jakby co to można tam jakąś walutę (BAT) za używanie zdobywać. Jakbyś chciał protestować będę wdzięczny za skorzystania z ref linka:
  https://brave.com/fat416

 • tx1683

  "Firefoksa 57"
  O Panie, ja już dawno na Firefoxie 61. xD

 • dhcomburendo

  A co z Operą?

 • ilovecryptopl

  Warto zainteresować się też Brave'em, stworzonym przez współzałożyciela Firefoxa

 • artemistau

  @fervi szkoda, że nie zainstalowałeś Opery. Dawo dawno temu używałem IE. Później doinstalowałem dodatek Maxton.
  Później zainstalowałem Operę 7 i doznałem szoku technologicznego. Przeglądanie w kartach, gesty myszy, blokowanie reklam, klient poczty, wyszukiwarka Google po prawej u góry obok paska, sprawdzanie pisowni. W operze 9.20 strony szybkiego wybierania „Speed Dial” narzędzie dla deweloperów „Dragonfly”. W 10.10 świetne narzędzie do tworzenia w 5 minut serwera plików "Opera Unite" szkoda, że usunięte.

  FireFox długo kopiował rozwiązania z Opery.

  Kiedy na informatyce zainstalowałem Operę na komputerze i z niej korzystałem wszyscy się dziwili co to. Potem sami zaczęli korzystać z Opery na informatyce i w domu.

  Pamiętam, że zawsze jak u kogoś byłem i przeglądałem internet na FireFoxie doznawałem przypływów agresji z powodu braku gestów myszy.

  Długo siedziałem na Operze 12 i dopiero brak wsparcia H.264/ WebM i porzucenia przez YouTube Flasha zmusiło mnie do przesiadki gdyż nie można było odtwarzać filmów w więcej niż 360p.

  Obecnie korzystam z Vivaldi bo Opera poszła w złą stronę.

  Jednak na początku opierałem się przed Vivaldi ponieważ odstraszał mnie ten szkaradny interfejs Windows8/10 rodem z Windows 1.0.
  Ale zainstalowałem i stwierdziłem, że to prawie Opera 12. Zmieniłem kolor interfejsu na "Dark", ustawiłem tapetę i korzystam już prawie 2 lata.

  Oczywiście jest parę beznadziejnych rozwiązań wynikających bezpośrednio z silnika chromium, ale da się przeboleć.

  Kilkukrotnie korzystałem z FireFoxa, ale to była dla mnie nakładka na IE. Każdy syf który odpalał się na IE równie z powodzeniem odpalał się na FireFoxie.

  Mam jednak zainstalowanego FireFoxa i Chrome podobnie Opere 12. Czasami się przydaje, ale główną przeglądarką zostaje Vivaldi.

 • shogunma

  Zainstalowałem kilka dni temu PRESEARCH aby zdobyć ich tokeny. Nie mogę nigdzie znaleźć konkretnych informacji. Co o tym projekcie myślisz. Warto wyszukiwać aby zdobyć troszkę ich waluty. Zamierzam wzbogacić tym SP.
  Pozdrawiam.