BLOGCZEJNalpha

Rho Aias - Projekt bezpiecznego zgłaszania i analizowania problemów platformy

Tworzenie platformy to praktycznie praca na cały etat. Ktoś ma jakiś problem, komuś trzeba pomóc, ktoś próbuje naginać zasady czy prawo na swoją korzyść. Nic więc dziwnego, że cała platforma choruje. Oczywiście wiele mądrych głów stara się w jakiś sposób rozwiązać ten problem.

https://cdn.pixabay.com/photo/2013/10/10/14/56/viking-193667_960_720.jpg

Oczywiście system Steem nie do końca działa jak sobie zaplanowali jego twórcy. Dzisiaj troszkę o tym porozmawiamy, a przy okazji przedstawię problemy, moje rozwiązania i propozycje.

Czemu flagować?

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/05/03/12/55/flag-3371279_960_720.jpg

Nie wiem czy wiecie, za udostępnianie plagiatów można iść nawet na 3 lata do więzienia. Świetny materiał przedstawił tutaj nasz kolega, ale nie przedstawił całości materiału (w sensie prawa cywilnego) - może kiedyś to zrobi ;)

Nie wiem skąd się wzięła mania na popieranie czynów prawnie zabronionych, szczególnie gdy Unia Europejska chce zrobić cały system do wyszukiwania linków, plagiatów itd. (moim zdaniem kontrowersyjne, ale Polska większych zastrzeżeń nie ma).

Już nawet nie mówiąc o szkodzeniu platformie w której żyjemy.

Polish Cleaners, Rho Aias i kopie Polish Cleaners

https://steemitimages.com/DQmZYpSVJnWevw38cJZ1s9NWB86fLL6Say85f5hztoU5rWo/Busy_Bees_Cleaning_Services_.jpg

Bardzo wiele osób z powodu fałszywych pomówień zmieniło swoją opinię o Polish Cleaners o 180 stopni. Cóż - kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą.

Jednakże od jakiegoś czasu za namową wielorybów (którzy widzą jakimś cudem we mnie potencjał) zacząłem myśleć o nowym, lepszym i niezależnym systemie (wszystko przed nami).

Po drodze pojawiły się kopie Polish Cleaners, które raczej zachwalały kombinowanie niż rozwiązywały problem. Nie dziwne, nie został poczyniony krok na przód, wręcz w wielu oczach jest to regres, realnie jednak żaden problem nie został w ogóle poruszony ani rozwiązany.

Jakie problemy mogą zaistnieć

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/10/24/07/12/hacker-2883632_960_720.jpg

Groźby, ataki

Myślę, że każdy pamięta grudniowe walki (jak był). Nagły napływ osób i spamowanie. Niewiele osób jednak pamięta, że tamte dni obfitowały w zastraszanie i groźby. I można oczywiście modlić się by taki czas nigdy nie nadszedł, ale świrów na świecie jest mnóstwo i zawsze będą.

Jak inni sobie radzą z tym? W zasadzie w żaden sposób - dzisiaj możemy cieszyć się upvotem za 20 centów, jutro jakiś świr nas pobije albo zabije. Na Steem nikt nie jest anonimowy i chyba każdy sobie zdaje sprawę. Dlatego moim zdaniem tym bardziej trzeba chronić osoby zgłaszające naruszenia - póki tego nie ma.

Zemsta

Zemsta to dobry motyw. Powiedzmy, że ktoś zgłosi mi, że splagiatowałem tekst (przykładowo). Ogólnie wtedy należy przeprosić ludzi i podziękować za czujność. Ale nie każdy jest moralny i może chcieć taką osobę zniszczyć (co się czasem zdarza, np. haejin zniszczył berniesanders). W Steem panuje kult siły - im masz większą reputację tym jesteś silniejszy. To jest moim zdaniem wielki problem, gdyż nowe osoby boją się reagować.

Moim zdaniem system musi być dosłownie (co zresztą powtórzę) anonimowy dla zgłaszającego.

Czym jest Rho Aias?

Jest to na razie prosty system do anonimowego zgłaszania osób. Każdy użytkownik Steem (chociaż z czasem powinno to dotyczyć tylko polskiej społeczności) powinien móc:

 • Anonimowo zgłosić dane przewinienie
 • Móc korespondować z daną osobą, oczywiście anonimowo na platformie wewnętrznej
 • Użytkownicy sami podejmują decyzję czy zgłoszenie jest słuszne czy nie (każdy poza osobą zgłoszoną jest ukrywany)
 • Użytkownik może dostać nagrodę za zgłoszenie naruszenia.

Jakie są cele projektu?

 • Zwiększyć bezpieczeństwo osób na platformie
 • Zachęcić do flagowania przez osoby
 • Zwiększyć jakość Steem

Jak zacząć?

Wejdź na stronę https://rhoaias.intinte.org
Po prawej stronie na górze masz logowanie (wiem, że jest też przycisk wylogowania i coś dodatkowego; nie ma to większego znaczenia).

Logujemy się używając konta Steem, wszystko jest chronione przez usługę SteemConnect, więc Rho Aias nie przechowuje waszych haseł.

obraz.png

Mamy do dyspozycji z tego poziomu dwie rzeczy - albo samemu zgłosić wpis, albo sprawdzić dodane przez społeczność.

obraz.png

 • Opcja pierwsza informuje, że odrzucacie możliwość zarobku ze zgłoszenia. Oczywiście nie zarobicie pieniędzy (w przyszłości), ale wtedy w blockchainie Steem nie ma informacji o tym, że zgłaszaliście kogoś (bo nie ma transakcji pieniężnej). Pieniądze, które będą w przyszłości rozdysponowane pochodzą z prywatnych środków, a nie puli Steema.

 • Drugie pole to link, który zgłaszamy. Niestety na razie jedyną możliwością jest zgłaszanie całych wpisów (ale w opisie można napisać, że chodzi o komentarz).

 • Trzecie pole to pole tekstowe, w którym możemy napisać co nieco o danej sytuacji - najlepiej wrzucać tam linki do np. oryginalnych treści jeśli na takie natrafiliśmy.

 • Czwarte pole oznacza naruszenie jakie dany wpis dopuszczał, wybieramy je z listy.

obraz.png

Po wybraniu opcji idź w tabelce lub po naciśnięciu ID zgłoszenia mamy informacje o nim. Mamy wszelkie informacje, które zostały dodane wyświetlane - opis, link, osoba.

Podstawą systemu jest dyskusja (anonimowa, ale jednak), dlatego wprowadzony został system komentowania. W której wydzielone są trzy role:

 • Zgłaszającego (anonim) - osoba, która zgłosiła ten wpis
 • Zgłoszony (jawne) - osoba, której dotyczy sprawa (czyli w tym wpisie - fervi)
 • Czytający (anonim) - osoba postronna.

Przyszłość Rho Aias

Powiem tak, odkryłem taki potencjał projektu, że wszelkie Steem Cleaners, Polish Cleaners wyglądają na projekty "poprzedniej generacji". Muszę jednak skontaktować się z pewną osobą, by urządzić burzę mózgów.

Pytania

Zachęcam do zadawania pytań :)

Grafika z działu Polish Cleaners podchodzi od: BusyBeesCleaning

KOMENTARZE

 • nicniezgrublem

  Czyli po prostu anonimowa dyskusja i zgłoszenia. No innowacja to to na skalę światową nie jest (#anonimowemirkowyznania), ale może zadziałać, więc warto przetestować.

  Niestety na razie jedyną możliwością jest zgłaszanie całych wpisów (ale w opisie można napisać, że chodzi o komentarz).

  No faktycznie, a myślałem, że oszukam system :)

  Screenshot from 2018-06-04 18-22-24.png

 • alcik

  Czy dałoby się jakoś oznaczyć kolejność tych komentarzy?
  Idealnie byłoby dodać daty i godziny poszczególnych komentarzy.

  W jaki sposób zgłaszający mieliby zostać wynagradzani jeśli mają pozostać anonimowi?

 • mys

  Ten system rozwiązuje tylko problem anonimowości flagujących. Ja nie muszę rzucać flag i wystawiać się na zemsty czy szykanowanie z powodu odmiennego zdania. Robi to wtedy osoba z "rho aias".
  Pytanie co dalej ze zgłoszonymi artykułami. Statystyka wskazuje, że większość (90%+) podejrzeń o plagiaty jest słuszna, tylko co dalej z nimi robić.

 • franino

  Mam pytanie odnośnie tego Haejin. Czy jego w jakiś sposób za ten spam idzie "ruszyć"? Carrioner nagrywał o nim jednak bez większego echa by na nim się to odbiło. Widywałem posty, które nawet Haejin nie może przebić bo ktoś mu downvote dał.

 • glass.wolf

  To faktycznie bardzo nowoczesny pomysł, tylko widzę w nim to samo zagrożenie, co w innych projektach "postCleanersowych" - ryzyko nadużywania flag przez osoby złośliwe, nadgorliwe, chciwe (gdy pojawi się szansa zarobku), czy jakoś inaczej niekompetentne. To jest zagrożenie demokratycznych flag - stygmatyzacja i ostracyzm.
  W Twoim projekcie nie doczytałem się mozliwości zewnętrznego uchylenia flagi, a jeśli flagujący będzie anonimowy, to można liczyć jedynie na jego sprawiedliwy osąd, podczas gdy to nie jest takie super pewne. Przydałaby się tu jakaś wyższa instancja, do której można by się zwrócić w przypadkach nieuzasadnionego użycia flagi.
  Napewno jest to duży krok w przód, który mógłby sprawdzić się nawet lepiej niż PC. Jednak wymaga, moim zdaniem, jakiegoś nieanonimowego arbitra, który rzetelnie będzie sprawdzał skargi ofiar niesłusznych flag.

  Poza tym- byłoby super gdyby pojawiła się opcja prywatnych wiadomości poza czatem. Nie wszyscy korzystają z czata i nie wszyscy o nim wiedzą I obecnie jesteśmy zmuszeni do "półprywatnych" rozmów w komentarzach. Już sama funkcja wiadomości warta jest rozwinięcia.

  Nie wiem na ile nie rozwlekłem przekaz, więc podsumowuje swoje zdanie - świetny pomysł, ale potrzebuje arbitra czy kogoś w tym stylu. Zupełnie nie ufam anonimowych flagownikom, którzy mieliby jeszcze jakoś zarabiać na flagowaniu. Wiadomości to cud miód i orzeszki.
  Pozdrawiam