BLOGCZEJNalpha

Road Fighter - Wolne granie

Remake ... Słyszał ktoś z Was taki trudny wyraz? ;) Ogólnie polega na stworzeniu gry od nowa na bazie już istniejącej. Główny powód stworzenia nowej gry jest prosty - jest potrzeba, a nie ma kodu źródłowego (zazwyczaj) lub praw autorskich (wygasły, ale kod nie wyciekł).

Oczywiście "mówi się trudno", ale należy pamiętać, że takie gry cieszyły oko wielu osób (chociaż są często stare), mają swoich fanów, a z powodu prostoty - o wiele szybciej i łatwiej jest ją wykonać niż np. 20 lat temu.

Dawno temu fani postanowili zrobić konkurs dotyczący stworzenia remake starych gier (było to gdzieś w 2003 roku według strony gry). Autorzy porozmawiali i doszli do wniosku - robimy Road Fightera, czyli klon gry o tym samym tytule z 1985 roku (z komputerów MSX).

obraz.png

Przy okazji znalazłem materiał o oryginalnej grze na Steem - podsyłam link.

O co chodzi?

Gra jest ogólnie typowym automatowym produktem (chociaż nie wiem czy na automaty powstała). Jesteśmy kierowcą czerwonego auta i naszym zadaniem jest przejechać 6 poziomów. Niestety poza "autostradą", "plażą" i "mostem" nie wiem dokładnie jakie są, bo nie przeszedłem tak daleko :D Więc tak ... gra jest mega trudna ;)

obraz.png

Oczywiście nie jest łatwe przejechanie tych poziomów, gdyż nasze auto było tworzone w Niemczech, którzy nakłamali w sprawie spalania samochodu i paliwo musimy zbierać po drodze. Dodatkowo tak nam się spieszy, że musimy cały odcinek przejechać jak najszybciej ...

Wydaje się to być proste, ale najgorsi są kierowcy w różowych samochodach. Nie wiem czy leczą tak kompleksy, ale zajeżdżają drogę i nigdy nie wiadomo czy odbić w lewo czy w prawo i często wjeżdżamy im w samochód. Oczywiście wracamy na trasę, ale musimy nabrać prędkości od początku i ostatecznie może nam zabraknąć paliwa by dojechać do naszego celu podróży ...

Wartą odnotowania informacją jest to, że w grze mamy trzy trasy. Oznacza to, że jeśli jednej wyuczymy się na pamięć, możemy zagrać w inną - w innych miejscach są zakręty ... i tak dalej :)

Gra ma też tryb gry dwuosobowej na tzw. split screenie.

Oprawa audiowizualna

Po latach w porównaniu do pierwowzoru gra wygląda bardzo dobrze ;) Trudno się dziwić, postęp technologiczny w ciągu tych 18 lat był ogromny i odbiło się to na grafice. Muzyka to zapętlone, ale dość długie utwory midi (tak zakładam) - bardzo fajne niektóre nuty są w słuchaniu i mogą nam naprawdę umilić czas :)

Co moim zdaniem jest dobre ogólnie (muzyka, grafika troszkę też), bo często są gry bardzo dobre, które mają słabą oprawę dźwiękową i muzyczną przez co nie gra się w to dostatecznie przyjemnie.

Zrzuty

obraz.png

obraz.png

Czy warto?

Moim zdaniem - warto zagrać. Gra jest dość przyjemna, ale zarazem trudna, więc przejście danego etapu może dostarczyć sporo radości. A ogólnie no cóż - to remake klasyka, więc można zapoznać się z historią gamingu w dawnych latach ;) Gra działa stabilnie, wszystko co ma chodzić to chodzi - więc tak, warto :)

KOMENTARZE

 • bartheek

  W remake nie grałem, za to w oryginał męczyłem na Pegasusie :) Nie wiem jak jest z remakiem, ale oryginał także do najłatwiejszych nie należał. Ale przeszedłem go :)

  Oczywiście za ten post należy się upvote za 100%.

 • ciapo

  Wersja na MSXa z 1985 roku była portem z automatów :) Automatowy Road Fighter powstał rok wcześniej i jego twórcą było Konami :)

  https://youtu.be/MzNHjB9f72o

 • shogunma

  Moje pierwsze spotkanie z grami. To były czasy. Jeździłem 20 km do Złocieńca autobusem żeby troszęe pograć albo chociaż popatrzeć.