BLOGCZEJNalpha

STEEM - Nowy lepszy internet

Steem traktuję jako dwa projekty - kryptowalutę (i platformę finansową) i jako platforma do przechowywania treści. Kryptowalutę odrzucimy, bo nie pasuje do tematu i skupimy się na tym drugim.

https://steemitimages.com/600x800/https://res.cloudinary.com/hpiynhbhq/image/upload/v1509985479/tm2mqvnzrcqm9j6rakly.png

Jak rozumieć Steem?

Jak rozumieć platformę Steem - jest to blockchain przechowujący tekst, czyli w zasadzie zdecentralizowana baza danych. Oznacza to tyle, że jeśli masz konto w sieci to możesz dodawać treści, których nie da się usunąć, tak więc bardzo dobra wiadomość jeśli cenzura stworzona przez Unię Europejską zostanie wprowadzona.

Można to też rozumieć jako internet - Steem jest internetem z danymi.

Czy Steem może być cenzurowany?

https://cdn.pixabay.com/photo/2013/04/29/09/15/shield-107860_960_720.jpg

Jako blockchain takiej opcji nie ma, ale czy treści, które dostajemy od np. Steemit są prawidłowe? Steemit to blockchain explorer, czyli pobiera dane z blockchain jest możliwy tutaj "atak", na przykład zmieniający treść czy uniemożliwiający odczytanie danych.

Jednak takich "blockchain explorerów" jest dużo - oznacza to, że możemy z wielu źródeł sprawdzać czy dane są poprawne - na przykład busy.org. Albo z aplikacji mobilnych. Zawsze można dojść do prawdy.

Czyli w skrócie - jest możliwość cenzury danych między blockchain explorerem, a nami.

Blockchain explorer to taka przeglądarka Steem (tak można powiedzieć) lub po prostu frontend.

Steem jest cenzurowalny, wracamy do domu

Odpowiedź brzmi nie. Tak, Steem może być cenzurowany od strony danych, które użytkownik dostanie na stronie internetowej, ale:

 • Nie trzeba używać stron internetowych do odczytu danych. Po prostu cały internet to WWW, więc Steem też ma interfejsy WWW, ale można tworzyć aplikacje, które nie będą ich używały.
 • Interfejsy są często otwartoźródłowe. Oznacza to, że jeśli Steemit nas cenzuruje, to możemy zrobić fervi-steemit, który nie ma żadnych ograniczeń.
 • Jak ktoś jest hardcorem może czytać dane bezpośrednio z blockchainu ;)

Tak więc odpowiedzią na możliwą cenzurę jest postawienie własnych interfejsów (na przykład na komputerach domowych).

Jakie są fajne interfejsy?

Ja ogólnie lubię 3 interfejsy:

Strimi

2018-06-28-171506_2048x1152_scrot.png

Strimi niestety jest wyśmiewanym projektem, a szkoda, bo jest naprawdę fajny. Taki kompromis między Wykop, a Steemit - Najważniejszymi cechami są:

 • Brak moderacji z wykopu ;)
 • Otwartoźródłowy projekt
 • Mirko Streamy

Projekt ma trochę wad, ale twórca ciężko nad walką z tym pracuje.

Busy i Steemit

Busy to taki ładny (moim zdaniem) Steemit - wygląda jak Bootstrap :D I działa, dodatkowo ma parę dobrych ficzerów. Służy raczej do pisania dużych tekstów niż drobnych newsów.

Czyli Steemit jest gorszy, ale ma parę ficzerów jak market wewnętrzny.

Platformy wideo?

To scamy. Omijajcie je i nie promujcie (wiele osób promuje, bo Dtuberzy i Dliverzy promują, bo hajs z tego mają. Wiele razy wypowiadałem się na ten temat, ale temat jest popularny - bo Jutub cenzuruje).

DTube jest zdecentralizowany, ale fatalnie. Dlive to dla ściemy jest i wyciągania kasy. Lepiej niby wspierać DTube, ale hajs się zgadza obu projektom.

Brak cenzury doprowadza do cenzury?

https://cdn.pixabay.com/photo/2013/07/13/09/47/freedom-of-speech-156029_960_720.png

Należy pamiętać, że tutaj nie ma możliwości zakazania komuś pisać (można cenzurować po interfejsie). Należy pamiętać, że ludzie nie zawsze mają pewnego rodzaju takt. Potrafią oczerniać ludzi prywatnie, a tutaj nie można usuwać wpisów. Co prawda to dobra rzecz dla policji, ale wiadomo. Nikt nie chciałby przeczytać jakieś głupoty o sobie w przestrzeni publicznej, z której nic nie można usunąć. Więc warto żyć według zasady "żyj i daj żyć innym".

Jest inicjatywa flag, ale ona ukrywa wpis (coś jak spoiler).

Czy warto się zarejestrować?

Tego nie wiem ;) Ogólnie jeśli cenzura UE przejdzie to jest alternatywa dla wykopu, nawet jeśli nie domaga do końca. A to zawsze pozytywna wiadomość (mam nadzieję) dla wykopowiczów. Zawsze można używać STEEM.

Samym problemem jest rejestracja. Albo ktoś zapłaci nam za konto (rejestracja jest płatna) albo Steemit to zrobi za numer telefonu i email. Można użyć pośrednika (np. AnonSteem) i kupić za Bitcoiny czy Litecoiny ;)

Należy pamiętać, że tu każdy ma login. Może warto opracować nowy login, specjalnie do sieci STEEM?

KOMENTARZE

 • kapitanrosomak

  No nie wiem cenzura jest na każdym kroku, prasa telewizja gry więc i internet musi mieć swoje sito. Steem może być alternatywa tylko czy w tedy już nie będzie on mrocznym internetem hahahha. Z drugiej strony po co komu kontrowersyjne treści ogólnie 99% użytkowników pisze normalnie a ten 1cóż niech znajdzie sobie jakiś mroczny internet. Z memami to nie wiem jak będzie kiedyś ich nie było i ludzie żyli więc cóż jeśli przejdzie ustawa to jakoś chyba polacy nie zabiją się ?:D

 • kargul09

  Wszystko jest cenzurowane, bo ludzie pozwalają na odbieranie im prawa głosu. Mamy przecież demokrację, zróbmy coś z tym. Wszystkich przecież nie uciszą :)

 • zwora

  Mógłbyś wrzucić linki piszące o scamie związanym z dlive? Mam aplikacje i ciut mnie zmartwiles

 • ludomir

  Osobiście polecam rejestrację przez AnonSteem, dajesz 0,1 LTC i zakładasz konto w ciągu kilku minut, bez czekania, bez problemu. I jeszcze masz 3 Steem Dollars na starcie. :)

 • koltci

  Steem mobilizuje użytkowników (szczególnie "dużych użytkowników") do głosowania na innych użytkowników czy na siebie?
  Czy łatwo się "przebić" z własnymi postami?
  Czy ludzie wybiorą Steem zamiast np. Facebook'a ze względu na małe nagrody pieniężne ale za cenę małej ilości znajomych na platformie?

 • gabriel-kyd

  Ciekawie rozpisane .Pozdro

 • krasnalek

  Jest jeszcze steemfounders, jeśli się ładnie przedstawisz i spodobasz społeczności , masz konto w kilka godzin :)