BLOGCZEJNalpha

STEEM - Platforma przyszłości? Przykładowe zastosowania

STEEM to sieć z potencjałem i myślę, że każdy to wie (i dzisiaj troszkę o tym opowiem). Mogę przy okazji opowiedzieć dlaczego Dtube i Dlive to nie są sieci, które chcemy :> Dzisiaj troszkę opowiemy o ogólnym, tekstowym potencjale Steem.

1) Tekst

Jest to podstawowa forma sieci, przechowywanie tekstu. Czyli ktoś pisze artykuł, ktoś daje upvote, ktoś komentuje - wiadomo. Nie będziemy tutaj wchodzić w ten temat ;)

2) Poświadczenia (para) notarialne

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/01/19/17/53/writing-1149962_960_720.jpg

Ciekawa kwestia, chociaż odległa z powodu oporów ;) Blockchain jest świetny do różnego rodzaju poświadczeń, można spisywać umowy, które na zawsze zostaną w nim. Poświadczenie zawarcia ślubu? Nie ma problemu. Oczywiście pytanie jak na to państwo się zapatruje, ale wszystko tu jest transparentne i nie ma problemu z "cofaniem się w czasie", więc umowy nie da się zmienić (w sensie nie da się przerobić umowy tak, by nie dało się odczytać prawidłowej wersji).

3) Sklepy i inne usługi

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/05/19/14/59/shopping-3413656_960_720.jpg

Steem to świetna platforma do tego typu zastosowań (co mam nadzieję, jeden z moich projektów udowadnia) darmowe (chociaż moim zdaniem jakieś powinny być, nawet symboliczne) transakcje, przelew w 3 sekundy czy szyfrowane MEMO umożliwia w łatwy sposób bezinterfejsowo tworzyć sklepy. Wszystko może robić bot i w pełni nas o tym informować. Powoduje to ciekawe właściwości - można zaoszczędzić (jako sklep) nawet kilkaset złotych rocznie na architekturze ... a w skali kraju?

4) Steem Dollar

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/05/19/10/36/envelope-3413149_960_720.jpg

Potencjał Steem Dollara jest raczej wielki, szczególnie gdy działa ;) Mamy coś w rodzaju stablecoina, który ma za zadanie utrzymywać cenę 1 dolara (co właśnie się dzieje). Co przydaje się w sklepach lub pewnego rodzaju stabilności (jak z kimś się umówicie na pracę za 300 Steem Dollarów, to mniej więcej jego stabilność cenowa powinna zostać zachowana).

5) Otwarte bazy danych

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/18/07/58/ring-binders-aligned-2654130_960_720.jpg

Tekst potencjalnie może robić za prostą bazę danych. Może powstać zdecentralizowana baza gier komputerowych, wiki, nawet bezpośrednie bazy danych dla stron internetowych.

... I dużo, dużo więcej

Możliwości jakie daje blockchain są bardzo duże. Może być pewną formą internetu po prostu. Oczywiście "dość lekkiego internetu". Zobaczymy w którą stronę użytkownicy pójdą. Sieć jest społecznościowa, więc to ludzie decydują co się z siecią dzieje. Ale zapowiadają się ciekawe czasy ;)

Czemu Dtube i Dlive (czy Dmania są złe)? Bo nie są zdecentralizowane, a tylko są pasożytami. Ludzie będą prędzej czy później będą musieli z tym walczyć, bo (moim zdaniem przynajmniej) są to szkodliwe projekty dla Steem. Wiele takich jest. Ale to jak z flagowaniem - to nie Pan X ma flagować, a każdy. W pewnym momencie każdy będzie walczył o platformę.

KOMENTARZE

 • kungalu

  Myślę, że temat: Sklep - warto bardziej rozbudować, w jakiejś kolejnej notce, z konkretnymi linkami. Dlatego, że daje to jakby nowy wymiar dla bloga, to coś jak AR (Rozszerzona Rzeczywistość). Zwykłe blogi są wirtualne, a kiedy z blogów robimy system Sklepu, to wykraczamy poza wirtual.
  Przydałyby się jakieś konkretne przykłady i ciągłe doskonalenie modelu tak, by każdy łatwo go zastosował u siebie.

 • qinfinitas

  Bardzo fajny artykuł. Mam nadzieje - zapewne jak każdy użytkownik Steem - że będzie się to wszystko rozwijać i będzie przybywać nowych ludzi. I tutaj mam pytanie, które mnie trapi.
  Być może Ty lub któryś z czytelników będzie miał ochotę mi na nie odpowiedzieć.
  Czy sądzisz, że twórcy z YT (głównie chodzi mi o polskich) zaczną przechodzić na Steemit/DTube/DLive ?
  I jeśli tak, to co to spowoduje?
  Oczywiście wiem, że kilku twórców z polskiego YT już tu jest, ale chodzi mi o ludzi z 100k subów i więcej. Domyślam się pewnych konsekwencji tego, ale jestem ciekaw zdania innych.

 • chewing

  Ja bym zrobił mikrotransakcje w grach :) Ale dziwi mnie, że nie ma dużo sklepów wykorzystujących Steem, albo SBD. Tak jak wspomniałeś, zaoszczędzą na architekturze.

 • foremostwiseguy

  Ciekawy artykuł. Zgadzam się w 100% jeśli chodzi o niezdecentralizowane podpięte twory. A potencjalna przyszłość naszego blockchainu to bardzo interesujący temat. Mamy ogrom możliwości jednak nie liczyłbym na szybką "akceptacje" blockchainowych możliwości przez rząd patrząc na to co się obecnie w Polsce dzieje..

 • shogunma

  Gdyby weszła możliwość płacenia w grach jak np mój ulubiony WOT to cieszyłoby mnie to bardzo. Może niedługo doczekamy się takich atrakcji. W grze WOT użyłem pieniędzy ale nie swoich lecz zarobionych w internecie poprzez testy gier. W sumie to może z 800 zł poszło w grę. Steemit byłby dobrą opcją na mikropłatności w grach.