BLOGCZEJNalpha

Kawa, kofeina - Mniej pozytywne skutki najpopularniejszej używki.

#1 — kopia — kopia — kopia — kopia — kopia.png

Kofeina pod różnymi postaciami czy to herbata, kawa lub popularna yerba-mate jest najpopularniejszą używką na świecie. Wielu z nas spożywa ją pod postacią porannej kawy. W dzisiejszym poście chciałbym poddać kofeinę i najpopularniejszą z jej form spożycia : kawę, podać pod analizę. Sam potrafiłem w pewnych okresach życia spożywać dużo kofeiny pod różnymi postaciami jak energy-drink czy kawy.

adult-caffeine-safe-doses-3.jpg

 • (Źródło grafiki-1077thejewel.com)

Wady spożywania kawy

Zalety są szeroko wymienianie na różnych stronach, jednak w tym poście chciałbym wymienić negatywne strony kawy jak i innych napojów zawierające kofeinę. Jak wiemy głównym związkiem pobudzającym w kawie jest kofeina, czyli alkaloid z grupy ksantyn. Alkaloidy z tej grupy są przeważnie trujące i gorzkie (Kawowiec wytwarza kofeinę w celu ochrony przed szkodnikami). Przenika barierę krew-mózg i działa antagonistycznie na receptory adenozynowe. W jednym kubku kawy dostarczamy około 100-120 mg kofeiny. 300 mg kofeiny może wywołać kołatania serca, nadmierne pocenie się zwłaszcza u ludzi z małą tolerancją na kofeinę (tyczy się to szczególnie ludzi młodych). Energią, którą nazywa się po spożyciu kofeiny to tak naprawdę wyrzut adrenaliny z nadnerczy (podobnie jest z nikotyną, ale to nie temat o tym).

main-qimg-2771d5cdf940cdbd52ff035f22578a6d.png

 • (Źródło grafiki-Quora)

Podstawowe aspekty szkodliwości kofeiny:

 • Po wypiciu kawy wzrasta stężenie adrenaliny od około 200% oraz kortyzolu (hormon stresu) o 30%. Kofeina sama w sobie nie daje energii, a jedynie wyzwala hormony w taki sposób w jaki znajduję się człowiek w stanie „walcz lub uciekaj”. Przez nadmiar kortyzolu wyniszczane jest ciało przez to, że sam kortyzol hamuje aktywność hormonu młodości DHEA.
 • Kofeina zwiększa wydalanie magnezu i wapnia. Szczególnie jeśli kawa jest spożywana w dużej ilości (powyżej 2 filiżanek dziennie).
 • Kawa spożywana przed snem powoduje zaburzenia cyklu snu.
 • Kawa ma silny efekt moczopędny, przez co szybko pozbywamy się wody z organizmu co w skrajnych wypadkach może skończyć się odwodnieniem (szczególne duże spożycie kawy latem).
 • Kofeina może powodować wrzody oraz wiązać się z nasileniem objawów zespołu jelita drażliwego. Kofeina w dodatku zakwasza organizm oraz zakłóca wytwarzanie GABA, który ma działanie łagodzące stres i lęk.
 • Kawa powoduje zakwaszenie organizmu.

Kilka słów na koniec

Poza szerzej wymienianymi aspektami spożywania kawy i kofeiny są też wady, które się pomija. Nie mówię, że nie można pić kawy. Od czasu do czasu nikogo nie zabije, jednak warto rozważyć umiarkowane spożywanie tego napoju jak i innych, które zawierają kofeinę :)

Mała ciekawostka na koniec - pająki budujące sieć - zaznaczona jedna jest, gdy były po kofeinie

Caffeinated_spiderwebs.jpg

 • (Źródło grafiki-en.wikipedia.org)

LINK https://en.wikipedia.org/wiki/Drug-naïve

Źródła

 • https://www.henrymakow.com/caffeine-is-not-your-friend.html
 • https://eu.statesmanjournal.com/story/news/2015/07/18/chemical-cigs-coffee-roasting-health-risk/30334971/
 • http://cudph.pl/czy-kawa-jest-zdrowa-23-powody-dla-ktorych-nigdy-wiecej-nie-siegniesz-po-filizanke-kawy/

KOMENTARZE

 • lokibalboa

  Osobiście mam tak, że potrafię wypić 6-8 espresso w ciągu jednego dnia i tak funkcjonować przez kilka miesięcy, po czym z dnia na dzień odstawić kawę całkowicie bez żadnych skutków ubocznych. Tzn nie czuję się wtedy jakoś zmęczony, niepobudzony lub na głodzie... Reaguję na kawę mniej więcej tak jak na wodę. Równie dobrze mogę wypić kawę przed snem - wyśpię się dużo lepiej niż gdybym wypił jedno piwo do poduszki :D :D

 • kejku

  Bardzo ciekawy artykuł

 • nervi

  Racja. Każdy kij ma dwa końce.
  Lecz kofeina stosowana przed np. wysiłkiem fizycznym w odpowiedniej dawce (200mg pojedyncza dawka, bądź 3mg na każdy kilogram ciała) jest jak najbardziej okej i nie zauważono żadnych negatywnych skutków długofalowych (EFSA)

 • suchy

  Wypijam kawę z rana dla smaku, lubię gorzką i czarna a w Kolumbii, Kostaryce i Ekwadorze maja naprawdę dobra kawę :)