BLOGCZEJNalpha

Środki nootropowe - Czym są?

grafika.jpg

Środki nootropowe są lekami, suplementami i mają za zadanie poprawę funkcji pamięciowych, koncentracji, szybkości myślenia. Niektóre substancje nootropowe są na receptę i mają status leku jak popularny piracetam, jednak jako "suplementy" znajdują się często silniejsze w działaniu pochodne piracetamu jak aniracetam czy fenylopiracetam lub inne substancje mające działanie nootropowe na mózg.

  • W medycynie stosowane głównie w stanach otępienia, chorobie Alzheimera, zawrotach głowy spowodowanym słabym ukrwieniem lub innym zaburzeniom pamięci i znacznymi problemami z koncentracją. Najczęściej lekarze stosują je u osób starszych.

  • U osób zdrowych stosowane jako "suplementy", które można obecnie legalnie nabywać w różnych sklepach internetowych, które sprzedają pochodne racetamów oraz inne substancje "boosterujące" pamięć i funkcje poznawcze nie będące z rodziny racetamów jak fenylopiracetam, (rosyjska wersja piracetamu będąca kilka razy mocniejsza od piracetamu).

Środki nootropowe mają często za zadanie poprawy gospodarki neuronalnej jak lepsze przyjmowanie tlenu i glukozy do komórek lub działania na poszczególne receptory w mózgu. Poprawiają często ukrwienie zmniejszając lepkość krwi.

bigstock-Concept-Of-Six-Ability-In-Huma-14285081-min.jpg

  • (Źródło grafiki-https://www.selfhacked.com)

Kilka przykładów działania nootropów i kilka mniejszych informacji

Modafinil & Adrafinil

Jako nootropy są klasyfikowane tzw "psychostymulanty" jak wydawany na receptę modafinil, lek na narkolepsję lub dostępny jako suplement adrafinil, który przekształca się w wątrobie w aktywny modafinil. Odpowiada za poprawę skupienia, zdolności do efektywniejszej pracy oraz ograniczając zapotrzebowanie na sen. Ta grupa leków bywa podejrzana o działanie uzależniające przez działanie blokujące na wychwyt zwrotny neuroprzekaźników jak dopamina i noradrenalina. Badania nie potwierdziły, by substancja uzależniała, gdyż mimo hamowania wychwytu zwrotnego, nie wywołuje typowej dla narkotycznych stymulantów efektów euforii. Jako ciekawostkę dodam, że były prezydent USA - Barack Obama wspomagał się ową substancją.

Adrafinil jest w kategorii suplementów nie wpisanych na listę leków w Polsce. Jest prolekiem, który ulega przekształceniu w aktywny modafinil.

grafika2.jpg

Fenylopiracetam

fenylo.jpg

Jest pochodną piracetamu wynalezioną przez naukowców z ZSRR, jednak kilkukrotnie silniejsza. Stosowana początkowo przez radzieckich astronautów, którym pomagał w trudnych warunkach swojej pracy. Podobnie jak inne racetamy polepszał przepływ krwi i pomagał w skuteczniejszym utrzymaniu koncentracji, utrzymaniu funkcji lokomotorycznych i pamięciowych. Ze względu na swoją siłę działania zwiększa wytrzymałość fizyczną i zwiększa tolerancję na zimno przez co jest zakazana przez Międzynarodową Agencje Antydopingową. W Rosji jest to lek na receptę podobnie jak słabszy w Polsce piracetam, jednak z tą różnicą, że u nas niema on statusu leku i można go nabyć jako suplement diety.

Sunifiram

sunif.jpg

Jest syntetyczna pochodną piracetamu wynalezioną w 2000 roku. Według badań ma działanie anty-amnezyjne ale także, ma działanie na receptor AMPA przez co mogą wzmacniać procesy pamięciowe. Nie wykazuje jednak żadnego działania agonistycznego do receptorów adrenergicznych czy dopaminowych. Lek nie został nigdzie dopuszczony jako lek i nie jest jako takowy wpisany. Można go nabyć jak suplement diety. Jego pełny mechanizm działanie nigdy nie został poznany w pełni z powodu niewystarczającej ilości badań nad substancją.

Sulbutiamina

sulbutiamine.jpg

Sulbutiamina jest pochodną witaminy B1, jednak jest od niej bardziej aktywna. Niweluje zmęczenie i łagodnie poprawia funkcje poznawcze. Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego. Sulbutiamina jest bardziej aktywna i być może ten mechanizm czyni ją widoczniej działającą pozytywnie na ludzki mózg. Mechanizm jej działania nie został w pełni poznany.

Witaminy i kwasy omega nie są nootropami

vitamin.jpg

Witaminy i minerały a także kwasy z grupy omega mimo, że są potrzebne do prawidłowego działania mózgu to nie mają właściwości nootropowych. Są paliwem dla mózgu, ale nie podkręcają jego pracy. Warto jednak zawsze utrzymywać dobrą dietę, wartościową dla pracy mózgu.

Krótko na koniec...

Nootropy są tylko chemicznym podkręceniem mózgu i nie wszystkie są dobrze przebadane. Niektóre z nich mają status leku w innych krajach i nie są zalecane do korzystania z nich na własną rękę. Najlepiej ćwiczyć swoją pamięć i starać się udoskonalać swoje funkcje poznawcze i prowadzić właściwą dietę. Post o niektórych wymienionych substancjach ma jedyne charakter ciekawostkowy i informacyjny. Nie zaleca się używać tego na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.

Źródła

Jest ich bardzo dużo, więc dorzucam moim zdaniem najciekawsze.

Polska stronka na ten temat. Dużo źródeł, o wiele więcej i dla tych co lubią szczegóły :)

O sulbutiaminie - https://blog.muscle-zone.pl/sulbutiamina-booster-dla-mozgu/

http://nootropy.pl

O Modafinilu- http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,modafinil,artykul,1721158.html

Zagraniczne:
1.Wymienione 22 nootropy + krótkie informacje na ten temat.
https://www.selfhacked.com/blog/nootropics-top-ways-improve-protect-memory/

2.Fenylopiracetam - https://www.selfhacked.com/blog/phenylpiracetam-dosage/

3.Sulbutiamina - https://www.selfhacked.com/blog/sulbutiamine/

KOMENTARZE

  • pozyton

    Brakuje mi źródeł do przedstawionych tu informacji. Troszkę się to gryzie z samym poziomem postu.