BLOGCZEJNalpha

Kulturalny Utopian

IMG_9825.jpg

Marzy nam się "kulturalny Utopian". Rzecz jasna nie chodzi o Utopiana, który mówi "dzień dobry" i "przepraszam", tylko o aplikację działającą na podobnych zasadach, ale nastawioną na projekty kulturalne.

Od samego początku istnienia Fundacji wspieramy twórców, którzy traktują sztukę jako misję. W 2015 roku stworzyliśmy w Rzeszowie pierwszą w Polsce "herberciarnię" - nieformalne centrum kultury, które jest przestrzenią dla różnego rodzaju działań kulturalnych. Niestety wieloletnia praca na tym polu uświadomiła nam, że bez silnego mecenatu niewiele można zrobić. Wiemy też, że cicha praca u podstaw spotyka się zwykle ze znikomym wsparciem. Niestety konieczne działania często są całkowicie niespektakularne. Np. zbieranie relacji świadków, archiwizacja dokumentów, żmudne uzupełnianie baz danych.

Odpowiedzią na to wszystko mógłby być właśnie "kulturalny Utopian" - aplikacja, która wynagradzałaby osoby, które wniosły jakiś wkład w rozwój kultury. Np.:

 • udostępniły za darmo swoją muzykę
 • pozwoliły na nieodpłatne wykorzystywanie własnych zdjęć
 • zeskanowały stare zdjęcia i udostępniły je
 • spisały relacje świadków historii i udostępniły je
 • napisały i opublikowały opowiadanie lub inny tekst literacki
 • opublikowały wyniki badań dot. kultury
 • wsparły swoją pracą jakieś wydarzenie kulturalne (non-profit)

...et cetera, et cetera.

Obecnie to tylko luźny pomysł. Jesteśmy gotowi wesprzeć taki projekt, choć niestety tylko w wymiarze niefinansowym, bo w tym momencie wszystkie nasze środki są zabezpieczone na realizację projektu WWII Interactive Mobile Museum. Widzimy jednak w tej koncepcji ogromną szansę dla sieci Steem. "Kulturalny Utopian" pozwoliłby ściągnąć na platformę ludzi, których praca ma wysoką wartość. A o to przecież chodzi w systemie Proof of Brain.

KOMENTARZE

 • theadelina

  ciekawa inicjatywa :)

 • mciszczon

  Trzeba by przede wszystkim znaleźć na to inwestora lub samemu zdobyć odpowiednie środki, dzięki czemu głos takiego Utopiana byłby sporo wart.

 • grafzero

  Masz mój miecz :) Pytanie tylko brzmi - ekhm... co to jest ten Utopian? :)

 • niepoprawny

  Uważam to za świetny pomysł. I nie uważam, że zdobycie kasy, to konieczny pierwszy krok. Na początku trzeba ściągnąć na steem artystów pokazując im potencjał platformy, zaadresować ich potrzeby prezentowania swojej sztuki i dzielenia się nią. Mogłoby to też dobre dla badaczy kultury (szeroko rozumianych). Należałoby uruchomić jakąś akcję w mediach społecznościowych, pokazującą od strony nie koniecznie technicznej, zalety platformy jako medium do prezentacji swoich dzieł czy prac (+"wieczne" archiwum) ale też potencjalnej monetyzacji takich treści. Myślę, że można by taką organiczną kampanię na FB i w innych miejscach zrobić w miarę bez kosztowo (poza czasem potrzebnym na utworzenie fanpage, grupy czy chociażby webinarium na temat steem dla artystów). I zacząć od gromadzenia ludzi. Na zbudowanej już społeczności (bo ciężko adresować coś do ludzi, których po prostu nie ma lub są mniejszością lub nieznacznym odsetkiem), aktywnej kulturowo i artystycznie, można zaoferować im współtworzenie platformy dla nich wszystkich. Jeśli akcja zatoczyłaby kręgi w mediach sieciowych, to może by znalazł się jakiś mecenas, który wsparł by inicjatywę solidnym zastrzykiem finansowym. Ale musi być punkt wyjścia. Jeśli napiszesz do potencjalnego mecenasa, że chcesz coś takiego zrobić...może nie chwycić. Jak napiszesz, że masz X osób, artystów, którzy wspierają i partycypują w takim projekcie i pokażesz inwestorowi konkret - wtedy jest znacznie większa szansa na wejście inwestora czy mecenasa. Utopian by się nie sprawdził, jeśli nie byłoby tutaj programistów. Więc budowa takiej grupy, ściągnięcie ich tutaj, to punkt wyjścia. Przynajmniej moim zdaniem. Nikt nie wrzuci kasy w coś co ma dopiero powstać...to chyba od dawna już tak nie działa... I nie liczyłbym na szybkie rezultaty. Należy rozważyć taki projekt w szerszej skali czasowej, jeśli nie będzie na start mecenasa lub inwestora.

 • fraktale

  To ma sens, popieram i chętnie pomogę . Tylko jak to ma wyglądać pod względem technicznym macie już jakieś pomysły jak to wdrażać?

 • andrewlabudzki

  Ja nie jestem z nikim związany, więc jeżeli coś się Wam podoba cokolwiek by to nie było to proszę brać. Na razie nie mam czasu na robienie nowych rzeczy, ale jak juz będę coś tworzył to możeie wykorzystywać. Dajcie tylko znać, żebym się nie dziwił. Na razie nie ma za bardzo co brać ale jak coś jest lub będzie to proszę bardzo.

 • filov

  Również nie jestem z nikim związany i chętnie się przyłączę do tego pomysłu.Pomysł bardzo dobry.Sam próbowałem tego typu akcje za nim poznałem steemit i doskonale rozumie problem przedstawiony powyżej.Pomijając jeden cały projekt.

 • synchrotronics

  Bardzo ciekawy pomysł i z pewnością możliwy do zrealizowania. Zastanawiam się czy moglibyście też mieć swojego własnego tokena. Z promocją byłby kłopot bo potrzebne są duże środki, ale stworzenie silnych fundamentów mogłoby w dalszej przyszłości zaowocować stabilnością i stopniowym wzrostem. Ktoś z pewnością wie w naszej społeczności jak to zrobić. Co do akcji przynoszących dochód, słyszałem że świetnie się sprawdza sprzedaż zdjęć i prac graficznych z podkreśleniem, że część środków jest przeznaczona na działalność charytatywną. Znajoma zorganizowała coś takiego w kawiarni w Brighton (UK) i efekt był bardzo dobry. Do firm i korporacji można pisać listy z propozycją zorganizowania artystycznego happeningu z muzyką, pracami graficznymi itp. Jak coś ciekawego znajdę to dam znać. Pozdrawiam.