BLOGCZEJNalpha

Konsola czy PC - Na co się zdecydować? Rady i porady

Załóżmy że stoimy przed wyborem sprzętu który ma służyć nam do grania. Nie posiadamy ani konsoli ani PC. Wiemy że komputery obecnie prześcigają konsole "o lata świetlne". Może jest to przesadzone jednak kupno komputera wiąże się też z większym wydatkiem niż zakup konsoli. A co za tym idzie logicznym jest że taki sprzęt będzie wydajniejszy. Zazwyczaj kupno nowego PCto 2-3 krotnie cena wyższa od ceny konsoli.

gaming-2259191_960_720.jpg

VS

pc-684125_960_720.jpg

PS4 - Moc obliczeniowa

Karta graficzna GTX 970 [taką posiadam] jest to equiwalent mocy obliczeniowej PS4 Pro. [Ten fakt można sprawdzić w sieci] Karta ta kosztuje 500 zł [używania] Na takim PC gram we wszystkie gry nawet w rozdzielczości full HD z 60 FPS lub więcej. Oczywiście konsola a PC to różnice optymalizacji i różnice architektur. Jednak

Nowe czy używane?

Według mnie nie warto kupować nowego PC, ani nowych części [pomijając dyski do systemu operacyjnego]. Wbrew niektórym opiniom części PC nie zużywają się na tyle aby inwestować w nowe podzespoły.

Jeśli chcemy grać w obecne i przyszłe gry najlepiej celować w kartę GTX 1060, oraz całe stacje z tą właśnie kartą. Prześciga ona osiągami nawet konsolę PS4 Pro. A 6 GB będzie wystarczającym zapasem na przyszłe gry.
Kosztuje ona w granicach 640 zł -700 zł. Zdecydowanie wystarczająca karta do grania w full HD 60 FPS we wszystkich grach. Jeśli zabraknie nam mocy możemy kartę łatwo podkręcić programem Gigabyte OC Guru II

Czy warto złożyć samemu komputer?

Według mnie to zależy od sytuacji i tego jakim człowiekiem jesteśmy. Jeśli chcemy pójść w łatwiznę możemy kupić PC który jest już gotowy do pracy.
Pamiętajmy że złożenie naszego PC od podstaw nie należy do najprostszych zadań. Szczególnie jeśli zabieramy się do tego pierwszy raz. W tym wypadku lepiej chyba będzie kupić jednostkę już gotową do pracy.

Pamiętaj! Jeśli kupujesz procesor intela, warto dopłacić do wersji z literką K. Wtedy bowiem mamy odblokowany mnożnik i podkręcenie procesora nie będzie stanowić problemu

Moc podzespołów PC nie jest wykorzystywana w pełni i należycie, ale głównie wtedy gdy nie ustawimy w systemie i biosie pewnych elementów. Aby zmaksymalizować osiągi warto poczytać poradniki jak robić OC procesora. [Gdy mamy odpowiednie chłodzenie]

Konsola

Architektura PS4 jest jeszcze starsza niż ta w karcie od NVIDIA GTX 970. Choć na horyzoncie słychać już informacje o kolejnej wersji konsoli - czyli PS5. Konsole jednak stosują sztuczki renderowania dzięki którym gry działają płynnie. Na monitorach PC wszelkie takie sztuczki są wyłapywane.

Zakup nowych kart. Czy warto? To zależy od czasu kiedy wypuszczono.
Sierie RTX 2080 powstają są dla maniaków komputerowych, testerów i tych co chcą grać w 4K bez kompromisów.
Dla gracza zwykłego spokojnie wystarczy karta GTX 1060 mająca 6GB VRAM i ona starczy jeszcze na długo w obecnych i nowych grach.

Co przemawia za:

Konsolą:

 • Brak problemów z systemem
 • Mniejsze zużycie prądu
 • Łatwiej "z kimś pograć"
 • Mniejszy rozmiar, co za tym idzie wygodniejsze przenoszenie
 • Do konsoli dołączone są zawsze pady

PC:

 • tańsze gry
 • lepsza szczegółowość grafiki w grach
 • uniwersalność platformy
 • można zdecydowanie łatwiej wymienić jakiś podzespół

Co więc wybrać?

Komputer stacjonarny na pewno jest uniwersalniejszy. Ponieważ może służyć nie tylko do rozrywki, ale również do pracy. Konsola natomiast ma służyć głównie do zabawy, rozrywki. Każdy wybierze co jest lepsze dla niego.

KOMENTARZE

 • topnetwork

  Ja osobiście postawiłem na PC który nie tylko wykorzystuję do gier ale i do obróbki materiałów wideo. W moim przypadku postawiałem też na nowy komputer wzięty w lizing ( mała rata i koszty dla firmy ) dlatego mogłem sobie pozwolić na zakup komputera za około 10 000 zł ( bez monitora i systemu ) całość z dodatkami kosztowała mnie koło 14 000zł

 • tomask-de

  Nice read. I leave an upvote for this article thumbsup

 • cardboard

  !subscribe 0.3 :)