BLOGCZEJNalpha

Dziura w statku kosmicznym Sojuz podłączonym do ISS

W Sojuzie, rosyjskim statku kosmicznym podłączonym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znaleziono niewielką dziurę, przez którą następuje wyciek powietrza. NASA informuje jednak, że astronauci nie są w niebezpieczeństwie i zespoły zarówno na ISS jak i na Ziemi pracują wspólnie nad rozwiązaniem problemu.

Problem został zauważony w czwartek około pierwszej nad ranem czasu polskiego. Kontrolerzy lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stacjonujący w Houston i Moskwie zauważyli spadek ciśnienia w stacji obserwując dane pomiarowe. Różnica w stosunku do przewidzianego poziomu oraz szybkość zmian była na tyle niewielka, że pozwolono załodze Ekspedycji 56 przespać noc w spokoju. Gdy rano o normalnej porze obudzono załogę, kontrolerzy rozpoczęli procedury mające na celu lokalizację wycieku.

Astronauci szybko znaleźli przyczynę problemów. Niewielka dziura o średnicy około 2mm znajduje się w module orbitalnym tuż przy włazie. Przy powrocie, moduł ten odrzucany jest przed wejściem w atmosferę, więc powracającym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautom nie grozi niebezpieczeństwo.

Po zatkaniu przez astronautę otworu okazało się, że ciśnienie jest stabilne. Najprawdopodobniej jest to więc jedyny otwór, przez który następuje wyciek. Astronauci obfotografowali go i wysłali zdjęcia do naziemnego centrum w celu dalszej analizy. Tymczasowym rozwiązaniem stało się zaklejenie otworu specjalną taśmą kaptonową, służącą do naprawy takich problemów.

Felerny statek podłączony jest do rosyjskiego modułu MRM-1 (Rasswiet, po polsku: "Świt"), który dostarczony został na orbitę w 2010 roku za pomocą promu kosmicznego Atlantis. Sama kapsuła wystartowała 7 czerwca 2018 roku na szczycie rakiety Sojuz FG z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wyniosła na Międzynarodową Stację Kosmiczną trójkę astronautów: Amerykanina, Rosjanina oraz Niemca.

Aktualnie na ISS znajduje się szóstka astronautów.

Cała załoga kontynuuje prace mające zapobiec dalszym problemom. NASA udostępnia transmisję na żywo, w której odsłuchać można m.in komunikację pomiędzy załogą orbitalną i naziemną.

Link do Streamu: http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Artykuł autorstwa: @nicniezgrublem, dodany za pomocą serwisu Głodni Wiedzy


Źródło: NASA

KOMENTARZE

  • alcik

    ...zaklejenie otworu specjalną taśmą kaptonową, służącą do naprawy takich problemów.

    Nie byłem świadom, że jest jakaś specjalna taśma kaptonowa do zaklejania takich nieszczelności. Ciekawe czym się różni od normalnej taśmy kaptonowej (używanej np. przy naprawach elektroniki z użyciem hot air).

    Bo jeśli ta specjalna ma klej taki sam jak zwykła taśma kaptonowa i daje radę to i srebrna taśma by dała (sądzę, że ta ostatnia ma lepszy klej). Chodzi mi o to, że to strasznie nieodpowiedzialne, że polecieli bez podstawowych narzędzi, czyli srebrnej taśmy i trytytek. :-P

  • robertartfoto

    nie wierzę że ta stacja lata tam gdzieś...