BLOGCZEJNalpha

Mini robot wylądował na planetoidzie Ryugu

Mini lądownik sondy Hayabusa2 skontruowany przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA) z powodzeniem wylądował na niewielkiej planetoidzie Ryugu.

MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) - to francusko-niemiecki lądownik asteroidowy opracowany przez DLR (Niemiecka Agencja Kosmiczna) oraz CNES (Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych). Jego zadaniem było wylądowanie na powierzchni planetoidy Ryugu oraz uzyskanie z niej cennych dla badaczy danych naukowych. Jest to niewielki, bo zaledwie 10 kilogramowy robot wypełniony różnorodnymi czujnikami i instrumentami badawczymi.

Zdjęcie poglądowe robota z opisem urządzeń

Jego najważniejszym przyrządem jest antena OME-E, dzięki której może komunikować się z sondą i naukowcami. Zdjęcia z powierzchni przesyła za pomocą trzech kamer nawigacyjnych oznaczonych ONC-T, ONC-W1 oraz ONC-W2. Jest to bardzo ważne, ponieważ jednym z głównych zadań robota jest zilustrowanie planetoidy w jak najszerszym zakresie.
Pozostałymi urządzeniami są między innymi mikroskopy, mierniki pola magnetycznego, kamery termowizyjne, silniczki manewrowe, lądownik i inne.

Wizja artystyczna lotu Hayabusa 2

Na sondzie znajduje się impaktor, który po uprzednim rozpędzeniu przy użyciu materiałów wybuchowych utworzy malutki krater, z którego będzie w stanie pobrać próbki skał planetoidy.

Sonda Hayabusa2 ma zabrać na pokład założone 10 gram materiału, który dostarczy badaczom cennych informacji o budowie chemicznej i przeszłości tej planetoidy.

Planowany powrót ma odbyć się w 2019 roku, następnie po roku podróży w grudniu 2020 sonda powinna dotrzeć na Ziemię.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Artykuł autorstwa: @nervi, dodany za pomocą serwisu Głodni Wiedzy


Source: Hayabusa2 JAXA

KOMENTARZE

  • cardboard

    tipuvote! 2

  • tipu

    This post is supported by $2.71 @tipU upvote funded by @cardboard :)<br><strong><a href="https://busy.org/@tipu/tipu-voting-service-quick-guide-updated-05-10-2018" rel="noopener">@tipU voting service guide</a></strong> | <strong><a href="https://steemit.com/steem/@tipu/tipu-update-steem-monsters-lottery-added-d" rel="noopener">STEEM Monsters Lottery</a></strong> | <strong><a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/tipu-introducing-swap-quick-steem-sbd-exchange" rel="noopener">Quick SBD <-> STEEM Exchange</a></strong> | <strong><a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/receiving-daily-profit-with-tipu-quick-guide" rel="noopener">For investors</a></strong>.