BLOGCZEJNalpha

5 zasad dzięki którym przedłużysz żywotność swojej baterii

phone-1503703_960_720.png
źródło
Niedawno zamówiłem nowy telefon. Po 2,5 roku zdecydowałem się przesiąść z Samsung galaxy s6 edge plus na Samsung galaxy s9 plus.
Bateria w tym pierwszym była niemalże zepsuta do granic możliwości. Wystarczyło 40 minut rozmowy na skype aby z 80% zrobiło się 3% lub wyjście na dwór w minusowej temperaturze, które kończyło się pełnym rozładowaniem.
Z tego powodu zebrałem trochę informacji i chciałbym Wam przedstawić 5 złotych zasad odnoszących się do zwiększenia żywotności baterii :

 • Nigdy nie rozładowuj baterii poniżej 15-20%. Jeżeli wartość baterii spadnie poniżej tej ilości to ładowanie w takim stanie będzie jednoznacznie powodować, że będzie się ładowała pod większym napięciem. Żywotność baterii jest przypisana do liczby jej konkretnej naładowań - nie ma różnicy czy będzie to naładowanie od 80 do 100% pięciokrotnie czy jednorazowe naładowanie od 0% do 100%. W rozrachunku wartości te są takie same.

 • Wyłącz wibracje klawiatury oraz powiadomienia dla aplikacji z których nie korzystasz.

 • Staraj się aby telefon był utrzymywany w pokojowej temperaturze. Jeżeli jest zima to chowaj go do wewnętrznej kieszeni kurtki, kiedy natomiast jest lato staraj się go nosić w saszetce/torebce i nie narażaj go zbytnio na promienie słoneczne.

 • Nie stosuj szybkiego ładowania kiedy tego nie musisz. Podobnie jak z wyładowaniem poniżej 20% tak i w tym wypadku ładowarka używa większej energii, a tym samym szybciej zużywa żywotność.

 • Używaj stałej jasności ekranu. Często nasze telefony głupieją i zawyżają jasność kiedy używamy trybu automatycznego.

Mimo tego, że znawcy twierdzą, że to mit, to dla mnie korzystanie podczas ładowania również wpływa negatywnie na baterię - telefon nabiera znacznie większej temperatury.

Informacje te są raczej kierowane dla osób, które chciałyby aby ich bateria posłużyła trochę dłużej niż 2 lata. Poza tym jak wszędzie, należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie robić ze wszystkiego dramy.

Jeżeli macie coś do dodania jakieś wskazówki to chętnie się o nich dowiem :)

KOMENTARZE

 • deepresearch

  Ponoć zostawienie podpiętego telefonu po przekroczeniu 100% również negatywnie wpływa na żywotność baterii. Gdzieś jednak czytałem, że to mit, więc ostatecznie nie wiem.

 • ciekawski

  Z jednym się nie zgodzę:

  nie ma różnicy czy będzie to naładowanie od 80 do 100% pięciokrotnie czy jednorazowe naładowanie od 0% do 100%. W rozrachunku wartości te są takie same.

  Jest różnica jeśli się nie mylę. Ładowanie od 70 do 100 procent, czyli blisko pełnej baterii jest bardziej szkodliwe dla baterii niż ładowanie od 40 do 70 procent. Przy czym są to pewnie różnice nieistotne dla przeciętnego użytkownika telefonu i nie ma co się przejmować, tak jak piszesz.

  Więcej info tutaj

  https://youtu.be/AbQJNBFbwdY

 • jasiu

  przy przeciętnym cyklu życia telefonu czyli dwa lata i nowy jak to się popularnie przyjęło ciężko zajechać baterię tak żeby telefonu nie dało się używać. Dodatkowo koszt wymiany baterii jeżeli zdecydujemy się troszkę dłużej użytkować telefon nie jest aż tak kosmiczny.

 • kumpel

  Nawiedził cię kumpel i dał ci mały prezent na zachętę! Oddaj głos na ten komentarz, a będę mógł głosować z większą mocą :)

 • mariuszw

  witam.dzięki

 • es4travel

  Z własnego doświadczenia wiem, że nie warto używać zamienników ładowarek, a nawet oryginalnych kabli/kostek przeznaczonych do innych modeli tel. Może i każdy o tym wie, ale ile razy sięgamy po cudzą łądowarkę tylko dlatego, że jest już wpięta do kontaktu ;p