BLOGCZEJNalpha

"Proxy" czyli wybawca od głosowania na delegatów Steemit (witness).

Ostatnio na #polish zrobiło się głośno na temat głosowania na witness. I bardzo słusznie, głosować powinniśmy bo jest to w naszym interesie poza tym głosowanie nic nas nie kosztuje.

Kto to jest witnes i na czym polega jego rola na platformie Steemit pisać nie będę bo jest już kilka postów na ten temat np świeży jeszcze post opublikowany przez @petecko.

Nasi polscy witness

O naszych polskich witnessach też ju napisano, mamy ich trzech i jest to z pewnością sukces polskiej społeczności. @gtg, @noisy i @jamzed - jesteśmy z Was dumni!

image.png
źródło: @steemit-polska

Polecam wpis @steemit-polska, gdzie znajdziecie informacje o naszych 3 delegatach ale i o tym jak i gdzie głosować.

Proxy

O co chodzi z tym proxy?
Postanowiłam napisać o możliwości wyboru proxy dla osób nowych lub nieobeznanych tak do końca ze steemitowymi procedurami i całym tym systemem.

Otóż każdy może zagłosować na 30 witness. Żeby jednak oddać głosy tak "od serca" to należałoby najpierw poznać kandydatów i ich działalność na platformie. Naszych polskich chłopaków możemy poznać łatwiej ale przeglądanie profili międzynarodowych wszystkich kandydatów i zagłębianie się w ich posty oraz działalność nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza dla osób nowych na platformie.
Oczywiście można głosować intuicyjnie lub według największej reputacji, SP czy innych kryteriów.

Jednak z pomocą przychodzi proxy czyli pełnomocnik.
Jeśli nie jesteście pewni na których witness zagłosować (oprócz tych naszych polskich oczywiście!) możecie wybrać jednego którego najlepiej znacie lub lubicie i oznaczyć go jako proxy. Opcja ta jest dostępna na stronie z listą witness do głosowania, na samym dole.

Oznacza to, że Wasz proxy zagłosuje za Was na witness a dokładniej Wasze głosy zostaną przyznane tym witness na których zagłosował wybrany przez Was proxy. Jeżeli jest to osoba która ma osiągnięcia na platformie i jest znana na skalę międzynarodową z pewnością zna działalność pozostałych kandydatów lepiej niż my, znaczy plankton.

Ja wychodzę z takiego założenia i jako niedoświadczony plankton wybrałam swojego proxy (Polaka oczywiście!). Zaufałam mu, moje głosy się nie zmarnowały i mam czyste sumienie wobec społeczności Steemit.

KOMENTARZE

 • a-0-0

 • abc.love.steemit

  Cześć :)

  Dobry artykuł Ewa :)
  Wczoraj właśnie widziałem artykuł wspomniany w Twoim poście i wybierałem kuratorów. Zajeło mi to dobrych kilka minut, bo robiłem "proxy" dosłownie "ręcznie", czyli wybrałem ulubionego witness-a i nie wiedząc, że jest taka możliwość, o której tu napisałaś, dołączyłem jego witness-ów po kolei.
  Myślę, że Twój artykuł będzie przydatny dla wszystkich, którzy nie mają jeszcze wybranych witness-ów.
  Dziękuję za włożoną pracę :)

  PS: mam nadzieję, że resteem do moich followersów sprawi, że ta porcja wiedzy ułatwi też życie kilku więcej osobom.

  Pozdrowionka i miłego dzionka :)

  Piotr.

 • czcibor360

  gratulacje

 • annaburska

  Czy dobrze rozumiem, że poprzez wybranie takich osób nasze głosy automatycznie są oddane dla nich, kiedy dodadzą nowy post?