BLOGCZEJNalpha

Zmęczenie Greka - #tematygodnia

Już od jakiegoś czasu chciałam napisać o tym jak wygląda greckie lato dla Greka, zwłaszcza lato na greckiej wyspie.
Prawda jest taka że nie jest łatwo... Wiem, że wielu uznaje Greków za leni i postaram się przedstawić tą drugą stronę medalu.

W tym tygodniu w konkursie Tematy Tygodnia zobaczyłam temat "zmęczenie materiału", zmęczony może być zapewne Grek pracujący podczas upalnego lata (lub ktokolwiek pracujący np na greckiej wyspie).

20170928_143117.jpg

Po deszczowej i pochmurnej greckiej zimie raptownie nadchodzi wiosna i lato. Wszystkie zamknięte przez większą część roku lokale i hotele zaczynają się przebudzać przy pierwszym dotyku ciepłego słońca. Jednak trzeba im pomóc - odnowić, odmalować, odremontować.

20170104_121852.jpg

Ponieważ lokale te są nieczynne przez długie miesiące, wielu sprzętów nie da się odnowić i należy kupić nowe. Malowanie ścian również nie od razu się udaje bo ściany muszą najpierw wyschnąć. A jeśli znowu deszcz pada wiosną? Nic z tego...
Bliskość morza, słona bryza, wiatr, deszcz i powszechnie panująca wilgoć oraz długi okres nieużywalności wywołują spore zniszczenia.

CAM00934.jpg

Kiedy już wszystko jest gotowe (mniejszym lub większym kosztem ale najczęściej większym) następuje czekanie na turystów, okres ten jest pełen nadziei na dobry sezon i oczywiście na upalną pogodę. Bo w zależności od regionu, podczas 3-5 miesięcy trzeba zarobić na cały rok!

20160920_193956.jpg

Jak wygląda lato pracującego Greka?
W sumie niewesoło... Nie ma mowy o 8 godzinach pracy, pracuje się "do ostatniego klienta", często po kilkanaście godzin dziennie. Nie ma również mowy o wolnej niedzieli czy innym wolnym dniu, pracuje się non-stop przez cały sezon.

W efekcie nie ma czasu na nic innego a morze można zobaczyć przez okno hotelowe lub w drodze do pracy. W domu oczywiście panuje rozgardiasz a w ogrodzie chwasty osiągają wysokość krzewów.

20170905_093700.jpg

Dzieci zostawiane są pod opieką Dziadków o ile takowi są w rodzinie, o ile ich stan zdrowia na to pozwala i o ile nie pomagają w rodzinnym biznesie. W innym wypadku dzieci są wychowywane w hotelach i tawernach, to jest ich letni dom. Można zobaczyć kojec z niemowlakiem za barem czy przy kasie mini-marketu, dzieci jeżdżące na rowerach na hotelowym parkingu lub pluskające się w hotelowym basenie.

20170905_115718.jpg

Wiele rodzin prowadzących własną działalność mieszka latem w bardzo skromnych warunkach w pobliżu, znam rodzinę prowadzącą spory hotel która latem mieszka w hotelowej piwnicy, żeby być na miejscu. Inni śpią w kanciapach na łózkach polowych, wręcz koczują żeby interes się kręcił. Zdarza się że hotelarze nie mają w ogóle domu i w zimie mieszkają w pokojach hotelowych a latem gdziekolwiek, często wynajmują pokój w pobliskim pensjonacie. Sytuacja jest zapewne nie do pozazdroszczenia.

20170902_131351.jpg

Lato to okres ciężki bo wszechobecny upał nie ułatwia życia jednak jest potrzebny żeby turyści przyjeżdżali bo innego źródła zarobków nie ma, zwłaszcza na wyspach.

W sierpniu atmosfera jest najbardziej gorączkowa bo wszyscy wiedzą że do końca sezonu nie będzie już lepiej ale gorzej, oblężenie wyspy przez turystów spada... Starczy zarobków do następnego lata? Czasem tak a czasem nie...

zatoka z ogrodu.JPG

Kiedy zobaczycie Greka pijącego kawę w kafenijo to nie znaczy że on jest leniwy, to znaczy że on odpoczywa albo że nie ma gdzie pracować.

Oczywiście zdaję sobie sprawę że opisane przeze mnie sytuacje zdarzają się nie tylko na greckich wyspach jednak główną tematyką mojego bloga jak wiecie jest Grecja i wyspa Korfu, gdzie mieszkam.

20161006_194058.jpg

Post zgłaszam do konkursu #tematygodnia do tematu 1 - "Zmęczenie materiału".

zdjęcia @grecki-bazar-ewy

KOMENTARZE

 • dawid1980

  Taki niestety przyjął się stereotyp o lenistwie Greków.

 • veggie-sloth

  Fajny tekst. Cieszę się, że go przeczytałem, tym bardziej, że Grecję mam w planach w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że uda się poznać nieco prawdziwe życie Greków :)

 • martaedyta

  Bardzo dobry post!!! Ja tez jak jade do Polski to musze "wyklocic " sie o Grekow.Zarzucaja im sjeste jako oznake lenistwa a malo kto wie jak trudno jest pracowac po 10-13 godzin w upale 40 stopni.!!!
  Super post

 • shogunma

  Zgadza się, nie jest łatwo żyć na wyspie, gdzie utrzymanie zależy od odwiedzających turystów. Wszystko pięknie się prezentuje jak jest ciepło, a jest to krótki okres. Pozdrawiam.

 • alcik

  Ja tam Greków za leniwych nie uważam. Wiem, że ciężko pracują. I za to, że mimo tego wielu z nich nadal stać na uśmiech i pogodę ducha cenię ich bardzo. Jeśli porównać Polaków z bardzo popularnych turystycznie regionów (np. nad Bałtykiem) - to wypadają pod tym względem znacznie od Greków gorzej.

 • pibyk

  Niestety stereotyp leniwego Greka trzyma się mocno - ludzie z Północy nie rozumieją, że po prostu klimat nie pozwala na taki typ aktywności do jakiego przyzwyczajeni są ludzie z Północy Europy. A o tym jak tam się pracuje to coś wiem - 2 miesiące latem zapieprzałem w polu przy zbiorach fasoli i pomidorów. Po tym praca w knajpie którą w końcu podłapałem to była po prostu przyjemność 🙂

  Z drugiej strony jak ktoś miał kontakt z greckimi urzędami to nie dziwię się, że potem powiela takie opinie. Bo ichnia biurokracja jest równie bizantyjska co leniwa i jeśli o nią chodzi to określenie "pracowity urzędnik" to zdecydowanie <b>ὀξύμωρον</b> 😛

  Ciekawy post!

 • rolsonpatison

  Świetny tekst. Podobne wrażenie miałem o Chorwacji, będąc w kurorcie, gdzie poza sezonem mieszka około 1000 ludzi. Nie widać możliwości innej pracy niż letnia turystyka. Jesli ktoś mówi, że Grecy są leniwi to powinien pojechać do Bułgarii i zobaczyć syf na ulicach miast, którego nikomu się nie chce sprzątać (nie mówię o kurortach, a raczej o stolicy). W tym roku wybieram się na Zakynthos :)

 • annaburska

  Na ten post trafiłam z linka z tygodnika kuratorskiego @kurator-polski , wiec jednak takie zestawienie ciekawych wpisów spełnia swoją funkcje :). Ja nigdy nie myślałam o Grekach jako o leniwych osobach, za to bardzo mi się podoba ich pogoda ducha i tez między innymi pewnie dlatego tak lubię spędzać w Grecji wakacje :)