BLOGCZEJNalpha

Przyswajanie języka angielskiego - Jak ja poprawiam swój słuch i wymowę w języku angielskim

learn-3092179_1280.jpg

Wstęp

Czy uczycie się języka angielskiego i nie możecie się poprawić, bądź dopiero zaczynacie swoją przygodę z nauką? Ten tekst może pokazać wam sposoby jak lepiej rozumieć to co inni mówią oraz jak czytać tekst rozumiany.

Rozumienie języka ze słuchu

Z angielskim mamy styczność codziennie i na każdym kroku słyszymy bądź widzimy jakąś treść w języku angielskim. Informatyk, który nie umie angielskiego nie jest wstanie przeczytać dokumentacji, znaleźć odpowiedzi na jakieś problemy podczas pracy lub chociażby nie jest wstanie porozumiewać się z innymi osobami pracującymi w firmie.

Piosenki

Jeden ze sposobów, aby poprawić nasze rozumienie ze słuchu, to nauka piosenek w języku angielskim. Gdy próbujemy zaśpiewać piosenkę w języku obcym nie znając słów, staramy się odwzorować nasz głos tak jak w piosence. Dzięki temu, pośrednio uczymy się akcentu słuchanego piosenkarza oraz poznajemy wymowę słów, których nawet nie znamy. Gdy już znamy mniej więcej tony w piosence, bierzemy tekst oryginalny i staramy się śledzić co piosenkarz śpiewa. Przy takim śledzeniu staramy się wypowiedzieć słowo wykorzystując odpowiednie tony, które poznaliśmy przy nuceniu sobie takiej piosenki. Dalszy krok, to jest oczywiście próba zrozumienia tekstu poprzez czytanie tłumaczenia piosenki. To sprawi, że nasze akcentowanie słów poprawi się. Powód jest prosty, gdy intonujemy słowa w języku polskim, to tak samo intonujemy słowa w języku angielskim. Aby dobrze akcentować słowa, musimy wiedzieć o czym mówimy/śpiewamy.

Filmy

Inną możliwością lepszego osłuchania się z językiem jest oglądanie na przemian filmy z napisami polskimi i napisami angielskimi. Oczywiście język mówiony, to angielski. Gdy będziemy sobie powoli stopniowali poziom trudności, czyli najpierw oglądamy film z polskimi napisami, astępnie oglądamy film z angielskimi napisami, a na końcu słuchamy i oglądamy film bez żadnej pomocy. Im więcej różnych filmów tak oglądamy, tym więcej akcentów poznajemy i łatwiej nam rozpoznawać różne intonacje danych słów. Ja na przykład jestem na takim poziomie, gdzie wystarczy mi oglądanie filmików bez angielskich napisów. Najprostszym sposobem na naukę języka jest poprzez oglądanie filmików na youtube. Aktualnie jest mnóstwo filmików po angielsku z polskimi napisami oraz z angielskimi napisami. Te napisy są w miarę poprawne, więc jesteście wstanie poznawać nowe wyrazy i jak one brzmią w różnych akcentach.

Rozumienie tekstu pisanego

Proste komiksy

Jeżeli chcesz się nauczyć czytać i rozumieć co czytać, to najprościej jest zacząć od komiksów w języku angielskim. Ich głównym atutem jest to, że potrzeba niewiele wysiłku, aby zrozumieć "teksty z chmurki". Zazwyczaj są to pojedyncze zdania, które bez problemu można przetłumaczyć w translatorach oraz usłyszeć ich brzmienie. To jest bardziej dla tych, którzy wolą sobie oglądać takie śmieszne obrazki :D

Gry

Jak jesteś zapalonym graczem i masz wiele powodów do gry, to ten sposób na pewno ci się spodoba. Gry dają nam mnóstwo możliwości. Gry posiadają interfejs w innym języku, przez co zapoznajemy się chcąc lub nie z słowami związanymi z kontrolowaniem danych części gry. Inne słowa mogą być związane z przedmiotami, które istnieją w grze. Dobre gry z wieloma takimi przedmiotami, to gry typu RPG bądź gry strategiczne. W grze typu RPG, użytkownik posiada swój ekwipunek, który musi wypełniać różnymi przedmiotami. W grze Wiedźmin, Diablo, Mount & Blade mamy wiele różnych rodzajów przedmiotów, które wypadają z jakiś potworów, bądź jakiś ludzi. W grach strategicznych typu Age of Empires albo chociażby Age of Mitology, możemy zapoznać się z rodzajami budynków, bądź jakiś innych tworów człowieka. Są tam także opisy jednostek wojskowych albo chociażby opisy robotników typu drwal, farmer, górnik itd. Dodatkowo takie gry posiadają miniaturki i opis danego budynku lub jednostki, dzięki czemu łatwiej jest oswoić się z jakimś wyrazem. Ja gdy byłem w podstawówce, to dzięki AoE poznałem takie słowa jak Lumberjack, Miner, Farmer, Farm, Castle, Elephant, Militia, Swordsman i wiele innych wyrazów związanych z grą. Ten sposób zdecydowanie jest najprzyjemniejszy xd

Czytanie książek po angielsku

Gdy lubimy czytać sobie książki i chcemy nauczyć się czytać po angielsku, to nie ma nic prostszego niż rozpoczęcie czytania jakieś książki w postaci elektronicznej po angielsku, To wymusza na nas korzystanie ze słownika, gdy nie znamy jakiegoś wyrazu. Jeżeli nie jesteśmy aż takimi zapaleńcami do książek, to możemy poszukać sobie bloga po angielsku z interesującą treścią. Tam raczej teksty są krótsze oraz słownictwo prostsze (Zakładając, że blog nie jest na tematy techniczne).

Szkoła

Nie ma łatwiejszego sposobu na poznanie gramatyki i słówek niż nauczenie się tego w szkole. Jeżeli nie będziemy robić sobie wymówek, że po co nam to i jeżeli nie będziemy hejtowali nauki angielskiego, to jesteśmy wstanie poznać te podstawy podstaw typu present simple, present continous oraz past simple. Aby móc swobodnie się wypowiadać, to powyższe czasy wystarczają przeciętnemu imigrantowi. Nie żebym coś sugerował, ale nawet jest takie określenie jakio "Simple english" bądź "angielski uproszczony". Na wikipedii możecie odnaleźć takie artykuły, gdzie właśnie operuje się określeniem "Simple engilish". Natomiast "angielski uproszczony", to inaczej określenie języka jakim posługują się amerykanie. Jest spowodowane uproszczeniami ludzi, którzy emigrowali do USA i nie znali dobrze języka. Nie to co w Wielkiej Brytanii, gdzie do tej pory używa się bardziej zaawansowanych czasów past perfect i inne takie tam. Chociaż pewnie sporo się zmieniło po napływie imigrantów.

Najskuteczniejszy sposób

Wyjedź do Wielkiej brytanii, Australii bądź USA. Nie ma nic bardziej prostszego niż wyjazd do kraju, gdzie nikt nie zna języka polskiego (Oprócz polonii polskiej). Jak to się mówi, jest się rzuconym na głęboki grunt i chcąc nie chcąc musimy używać angielskiego, żeby nie umrzeć z głodu i zarobić na życie. Jeżeli nie będziemy się asymilowali z nativami, to niestety nie skorzystam z tego, że jesteśmy za granicą.

Podsumowanie

Powyższe sposoby, to tylko moje spostrzeżenia i to w jaki sposób ja opanowałem angielski do poziomu powiedzmy bliskiego "C". Jeżeli chcecie się uczyć angielskiego, to musicie codziennie się z nim osłuchiwać i go wykorzystywać, a na pewno poprawicie swoje umiejętności używania angielskiego.


Zdjęcie użyte w artykule pochodzą z http://pixbay.com

Jeżeli podoba ci się moja działalności i chciałbyś mnie jeszcze bardziej wspierać, to możesz oddać na mnie głos poprzez steemconnect: https://v2.steemconnect.com/sign/account-witness-vote?witness=grzegorz2047&approve=1
Lub poprzez stronę https://steemit.com/~witnesses wpisując mój nick tak jak poniżej.
img

KOMENTARZE

 • zakir43part2

  Dont flag my post, i will not flag your post

 • nurse43

  if you still flag me, I will report to my community and they will flag your post.
  I am not use the fucking polish tag anymore

 • opti

  Bardzo prostą, a skuteczną metodą pomagającą w nauce, jest zmian języka na angielski we wszystkich urządzeniach. np. komputer, przeglądarki, komórka, oglądanie filmów tylko po angielsku z angielskimi napisami ... Dość szybko się przyzwyczaja i zwiększa się zrozumienie. Choć na początku może zajść konieczność sprawdzania dużej ilości słów po angielsku.

 • danielmarkiewicz

  Po nauce angielskiego w szkole, człowiek przylatuje do UK i.... niczego nie jest w stanie zrozumieć. Różnorodność lokalnych dialektów, akcentów i odmian angielskiego jest ogromna. Jedyna droga, to częste rozmowy i przełączenie myślenia na angielski gdy mamy zamiar coś powiedzieć lub napisać. Przełom następuję dopiero wtedy, gdy przestajemy tłumaczyć sobie z polskiego na angielski i odwrotnie.

 • wadera

  Moi synowie nauczyli się angielskiego na grach, szczególnie podczas gier zespołowych online. W szkole owszem, mają j. angielski, ale dopiero po grach zaczęli się nim bez problemu posługiwać. Starszy to nawet trochę po rosyjsku już mówi :D
  Mnie niesamowicie podciągnęło oglądanie filmów z zakresu psychologii na youtube. Na początku rozumiałam może ze 20-40% - obok nieznajomości słówek dużym problemem był akcent. Teraz łapię 60-80% słówek a sens wypowiedzi 80 - 100%.

 • mazelin

  A mnie pomogło oglądanie seriali BEZ napisów. Czytam na tyle szybko, że dopóki miałam napisy - kompletnie ignorowałam to, co ludzie mówili. Dopiero wyłączenie napisów coś dało ;)