BLOGCZEJNalpha

Czym jest KBK, Steem i co ma jedno do drugiego?

IMG_5428.JPG

Pisanie bywa problematyczne. Gdy myśli/faktów jest za mało, to zwykle problemem jest napisanie dłuższego tekstu. Czasem jednak jest odwrotnie - myśli/faktów jest od groma, a trzeba je ująć w kilku zdaniach. W ostatnich dniach miałem ten drugi problem i dzielnie z nim walczyłem przez kilka kolejnych nocy. Przygotowywałem bowiem broszurę, która będzie leżała na stołach w Królestwie Bez Kresu, wyjaśniającą czym jest KBK, Steem i co ma jedno do drugiego. Poniżej przedstawiam efekty pracy.

okladka kopia.jpg

Królestwo Bez Kresu powstało w 2015 roku i jest pierwszą w Polsce "herberciarnią", czyli miejscem tworzonym w duchu poezji Zbigniewa Herberta. W myśl zasady, że "nie należy zaniedbywać nauki o pięknie". To przestrzeń zarówno do prowadzenia długich rozmów przy herbacie, jak i do dzielenia się z innymi swoimi pasjami.

Masz jakiś pomysł?
Chcesz coś zrobić?
Napisz do nas!

fundacjatradycji@gmail.com
facebook.com/herberciarnia

srodek kopia.jpg

MISJA. Królestwo Bez Kresu nie jest herbaciarnią. Owszem, można napić się tu herbaty, i to całkiem dobrej, ale jest ona tylko dodatkiem. Podstawą jest działanie, którego kierunek wytycza twórczość Zbigniewa Herberta - poety, filozofa, konesera sztuki, podróżnika, człowieka mocno zakorzenionego w tradycji. Misją KBK jest wspieranie wszelkich działań w duchu jego poezji. Stąd i ten neologizm - "herberciarnia", który określa nową jakość budowaną w oparciu o Herbertowe wartości.

FORMA. Rzeszowska "herberciarnia" to projekt nieokrzepły, wciąż poszukujący formy, która pozwoli utrzymać miejsce niezależnie od koniunktury. Przejawem tych poszukiwań jest implementacja w lokalu blockchainu Steem i wykorzystanie go nie tylko do przeprowadzania transakcji, ale również jako narzędzie pomagające budować lokalną społeczność.

STEEM to zdecentralizowana baza danych, która jest wykorzystywana przez różnego rodzaju aplikacje i strony. Ich istotną cechą jest to, że umożliwiają one użytkownikom wynagradzanie twórców. Przy czym przekazywana kwota to część puli ogólnej generowanej przez system i odnawiającej się każdego dnia.

W rozliczeniach wykorzystywane są dwie kryptowaluty, których przelewy są bezpłatne i natychmiastowe - STEEM i SBD. Dodatkową zaletą tej drugiej jest stabilny kurs oscylujący wokół wartości 1$. Właśnie dlatego SBD stało się podstawowym środkiem wymiany w Królestwie Bez Kresu.

Sieć Steem pozwala Królestwu Bez Kresu nagradzać aktywność. Otrzymane SBD można z kolei wydać w lokalu. Oczywiście warunkiem korzystania z tej możliwości jest posiadanie konta Steem. Można je założyć m.in. poprzez stronę steemfounders.com.

HERBATA w Królestwie Bez Kresu jest prawem człowieka. Dodatkowo jest bezcenna, dlatego darowiznę za nią KBK przyjmuje w każdej walucie. Wszystko inne można nabyć za SBD. Aby to zrobić należy za pomocą urządzenia mobilnego przelać darowiznę na konto @fundacja. Dotyczy to zarówno produktów, jak i usług. Alternatywnym środkiem wymiany w KBK są rycary.

RYCARY to monety bite w mennicy Królestwa Bez Kresu. Istnieją dwa typy rycara: srebrny oraz złoty. Można je otrzymać za SBD (srebrny za 0,5 SBD, złoty za 1 SBD) oraz za darowiznę w złotówkach (5 srebrnych rycarów za 10 PLN).

I to by było na tyle. Być może stworzę jeszcze jedną broszurę, która będzie poświęcona tylko Steemowi. Nie wiem jednak czy jest sens, bo i tak zawsze o tym opowiadam, gdy ktoś odwiedza KBK.

A już w najbliższy poniedziałek (12.11) oficjalna inauguracja Steema w lokalu. Królestwo będzie otwarte od 16.00 do północy. Zapraszam!

KOMENTARZE

 • herbacianymag

  Na moim STEEM'owym ROADMAP jest odwiedzenie KBK, a takie wpisy tylko bardziej zachęcają. Chciałbym móc lepiej dysponować własnym czasem, ale niestety ;| Obowiązki i powinności

 • alcik

  Misją KBK jest wsparanie wszelkich...

  Na ulotce też jest ta literówka? Tak wygląda.

 • ptaku

  A pocztą Rycary wyślesz waść?
  Zakupiłbym chętnie, ale nie wybieram się niestety w najbliższym czasie w Twoje strony.

 • mactro

  Cześć! Czy jest szansa na przemyt kartelowej czekolady do Wielkopolski? Jeśli tak, napisz jak się skontaktować z dilerem :)