BLOGCZEJNalpha

Gdybym żył w innych czasach... (tylko po co?)

starefoty.jpg

Gdybym żył w innych czasach, to raczej dobrze bym na tym nie wyszedł. Bardzo możliwe, że już bym nie żył, bo jeszcze 100 lat temu przeciętna długowieczność (nie wliczając śmiertelności niemowląt) wynosiła w Europie 48 lat. W 1800 roku ludzie średnio dożywali 33 lat, a w XV wieku lat 28. Oczywiście miało to wpływ na granicę "pełnoletności".

Ludwik Stomma w swojej pracy "A jeśli było inaczej... antropologia historii" przywołuje przykład bitwy, którą 25 października 1415 roku stoczyli Francuzi i Anglicy. Na pagórkach koło wioski Azincourt odbyła się prawdziwa rzeź, po której pozostało trzynaście tysięcy zwłok. Wiele lat później przeprowadzono badania archeologiczne, które pozwoliły ustalić przekrój wiekowy uczestników bitwy. Polegli mieli najczęściej od czternastu do osiemnastu lat. Podobny przekrój wiekowy był też zapewne pięć lat wcześniej pod Grunwaldem. Przykład ten pokazuje jak bardzo różnią się nasze wyobrażenia o dawnych czasach, od tego jak one wyglądały naprawdę. Wystarczy spojrzeć na obraz Matejki przedstawiający słynną bitwę z Krzyżakami. Ilu jest tam nastolatków? Ja doliczyłem się najwyżej jednego.

nasto.jpg

Przeszłość jest niezwykle ciekawa, pełna intrygujących wydarzeń i inspirujących postaci. Za nic jednak nie chciałbym żyć w innych czasach. I bynajmniej nie dlatego, że najprawdopodobniej zostałbym chłopem pańszczyźnianym (choć czasem lepsza pańszczyzna niż złodziejski czynsz), ale przede wszystkim ze względu na możliwości jakie daje XXI wiek. Dziś, jeśli komuś nie podoba się rzeczywistość, która go otacza, to ma o wiele większe pole manerwu, niż człowiek 100 lat temu. Powiem więcej: jeśli ktoś faktycznie chciałby żyć w innych czasach, to może spełnić swoje marzenie. I nie mam tu na myśli rzeczywistości wirtualnej, której perspektywy rozwoju to temat na osobny artykuł. Chodzi mi raczej o działalność grup rekonstrukcyjnych, archeologię eksperymentalną i teatralne gry fabularne (larpy). W przypadku tych ostatnich potrafią one przenieść nawet do innego świata.

Dobrym przykładem jest larp Witcher School odbywający się na Opolszczyźnie. Jego organizatorzy przenoszą graczy do uniwersum Wiedźmina, gdzie przez kilka dni żyją na zamku, ćwiczą fechtunek i polują na potwory. A jeśli ktoś nie lubi fantastyki, to zawsze może kupić sobie kawałek ziemi na odludziu i sam zbudować osadę. Tak właśnie zrobiła grupa pasjonatów wczesnego średniowiecza na Śląsku. W miejscowości Strumień postawili osadę Białogród, gdzie starają się żyć jak w X wieku.

https://www.youtube.com/watch?v=vyr5AV3W3gM

Historia jest jak funkcja kwadratowa. Żyjemy dłużej i mamy więcej możliwości niż nasi przodkowie. Współczesny człowiek może być korpoludkiem, amiszem lub koczownikiem tułającym się po świecie. Może żyć w Polsce, gdzieś w Europie Zachodniej lub w Azji. Wszystko jest w jego zasięgu. Wystarczy tylko chcieć. I mieć odwagę zmienić swój los. Jak mawiał Seneka Młodszy: "Kto się boi, jest niewolnikiem".


Artykuł napisany w ramach tematu trzeciego 21. edycji Tematów Tygodnia.

KOMENTARZE

 • photocontests4

  <b>World of Photography Beta V1.0</b><br><a href="https://steemit.com/introduceyourself/@photocontests/readme">>Learn more here<</a><br><br>Thank you for participating in #macrophotography<br><br>You have earned <b>6.50 XP</b> for sharing your photo! <br><table><tr><td><b>Daily Stats</b><br>Daily photos: 1/2 <br> Daily comments: 0/5<br>Multiplier: 1.30<br><sub>Server time: 21:45:41</sub></td><td><b>Account Level: 5</b><br>Total XP: 2366.77/3200.00<br>Total Photos: 117<br>Total comments: 52<br> Total contest wins: 37</td></tr></table>And have also received a <b>0.50</b> percent upvote.<br><br> <b>Follow:</b> @photocontests<br><b>Join the Discord channel:</b> <a href="https://discord.gg/2pmd5Dr">click!</a><br><b>Play and win SBD: </b>@fairlotto<br><b>Daily Steem Statistics: </b>@dailysteemreport<br><b>Learn how to program Steem-Python applications: </b>@steempytutorials<br><b>Developed and sponsored by:</b> @juliank

 • tapioka

  "Polegli mieli najczęściej od czternastu do osiemnastu lat." - szok! Dzieciństwo pewnie skończyli w wieku 5 lat. Bo 5 latek może już pracować w polu lub zagrodzie.
  To prawda nie uświadamiamy sobie tego. Przenosimy nasze realia i sposób myślenia na tamte epoki.

 • khrom

  Z tą żywotnością to nie jest do końca tak. W statystykach uznawane były również śmierci noworodków których było dość sporo. Oczywiście nie można ich pominąć ale jeśli liczymy średnią dla dwóch przypadków tj dla 80 letniego starca i dla dziecka które ma 0.1 lat to średnia życia tej 2 osobowej "społeczności" wyniesie 40 lat ;]

  Tworzy to mylne wrażenie ę jak ktoś miał 30 lat to już był jedną nogą w grobie a wcale tak nie było. Wiele osób jak już nie zabiła ich wojna praca i epidemie, dożywało bardzo sędziwego wieku.

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=15134

  Larpy polecam chociaż nie brałem udziału w Witcher school a w Orkonie, ziemiach jałowych oraz kilku mniejszych, to jest to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na zabawę ;)

  Chociaż jeśli ktoś che poczuć klimat czasów minionych to polecam rekonstrukcję historyczną ;)

 • liljjblockchain

  Skoro jesteśmy tu gdzie jesteśmy, to znaczy, że tak ma być :)
  Zgadzam się z Tobą w 100 %
  Żyjemy w czasach wielkich możliwości, trzeba jedynie je odpowiednio wykorzystywać