BLOGCZEJNalpha

Od azylu do rozkoszy, czyli o tłumaczeniach internetowych.

Siedziałem kiedyś na dworcu kolejowym w Katowicach. Usiadła obok mnie kobieta. Węgierka. Odpaliłem Google Translatora i zaczęliśmy rozmawiać. I will not buy this record, it is scratched... Od tamtego czasu jakość internetowych tłumaczeń polepszyła się znacznie. Powstały też nowe narzędzia, takie jak DeepL, które z założenia mają zostawić daleko w tyle tłumaczenia Google.

Byliśmy pod wrażeniem tego, jak sztuczna inteligencja dobiera tłumaczenia i jak wyglądają potem wyniki jej pracy. Osobiście, miałem wrażenie, że „po drugiej stronie” siedzi człowiek, który „na szybkości” realizuje tłumaczenia. /AntywebPolska o DeepL/

IMG_0453.jpg

Postanowiłem sprawdzić czy faktycznie DeepL jest lepszy od Google i przeprowadzić eksperyment polegający na przetłumaczeniu tego samego tekstu na różne języki, a następnie znów na polski. Tekst bazowy brzmi:

Oto sąsiedztwo Królestwa Bez Kresu. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań oraz warsztatów. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Wszystko wygląda niemal zupełnie tak samo, jak 100 lat temu. Tylko zaparkowane czasem samochody przypominają, że mamy XXI wiek. Dla wielu osób jest to wciąż miejsce nieodkryte. Mało komu przyjdzie do głowy, aby z ruchliwej ulicy wejść w bramę, za którą jest inny świat. Cichy azyl w samym środku miasta.

DeepL tłumaczy to na angielski tak:

Here is the neighborhood of the Kingdom of Crimea. Several garages, abandoned apartments and workshops. Standing in the courtyard, one may have an impression that time has come to a halt here. Everything looks almost the same as it did 100 years ago. Only cars that are sometimes parked remind us that we are in the 21st century. For many, this is still an undiscovered place. Few people will think of entering the gate behind which there is a different world from the busy street. A quiet asylum in the middle of the city.

Tłumaczenie tłumaczenia wygląda następująco:

Oto sąsiedztwo Królestwa Krymskiego. Kilka garaży, opuszczone mieszkania i warsztaty. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko wygląda niemal tak samo jak 100 lat temu. Tylko samochody, które czasami są zaparkowane przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu jest to wciąż miejsce nieodkryte. Niewiele osób pomyśli o wejściu do bramy, za którą znajduje się inny świat niż ruchliwa ulica. Cichy azyl w centrum miasta.

Całkiem nieźle. No może z wyjątkiem Królestwa Krymskiego...

A jak przetłumaczył ten sam tekst Google Translator?

This is the neighborhood of the Kingdom of Bez Kres. Several garages, abandoned apartments and workshops. Standing in the courtyard you can get the impression that time has stopped here. Everything looks almost the same as 100 years ago. Only cars parked sometimes remind us that we are in the 21st century. For many people it is still undiscovered. Hardly anyone will come to enter the gate behind a busy street for which there is another world. A quiet refuge in the middle of the city.

I tłumaczenie tłumaczenia:

To jest sąsiedztwo Królestwa Bez Kres. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko wygląda prawie tak samo jak 100 lat temu. Tylko zaparkowane samochody przypominają nam czasem, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu osób wciąż nieodkryta. Mało kto przyjdzie wejść do bramy za ruchliwą ulicą, na którą jest inny świat. Ciche schronienie w samym środku miasta.

Podsumowując oba przekłady: z początkiem lepiej poradził sobie Google Translator, z końcówką DeepL. Takie przynajmniej jest moje odczucie.

A jak inne języki? (najciekawsze zwroty/zdania pogrubiłem)

Niemiecki

Tłumaczenie tłumaczenia na DeepL:

Jest to sąsiedztwo Królestwa Krymskiego. Kilka garaży, opuszczone mieszkania i warsztaty. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że czas tu stał. Wszystko wygląda niemal dokładnie tak samo jak 100 lat temu. Tylko samochody, które czasami są zaparkowane przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu jest to wciąż miejsce nieodkryte. Niewiele osób pomyśli o wejściu do bramy, za którą znajduje się inny świat niż na ruchliwej ulicy. Cichy azyl w centrum miasta.

Tłumaczenie tłumaczenia na Google:

To jest sąsiedztwo Królestwa Bez Kres. Kilka garaży, przestarzałe mieszkania i warsztaty. Jeśli człowiek stoi na podwórzu, można odnieść wrażenie, czas się zatrzymał. Wszystko wygląda tak szybko, jak 100 lat temu. Tylko zaparkowane samochody czasami przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu osób nie jest jeszcze rozwiązany. Prawie nikt nie odegra celu za ruchliwą ulicą, na którą jest inny świat. Ciche miejsce w środku miasta.

Hiszpański

DeepL:

Oto Królestwo Krymskie. Kilka garaży, opuszczone mieszkania i warsztaty. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że czas tu stał. Wszystko wygląda niemal tak samo jak 100 lat temu. Tylko samochody, które czasami są zaparkowane przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu jest to miejsce, które jeszcze nie zostało odkryte. Niewiele osób pomyśli o wejściu przez drzwi, za którymi znajduje się inny świat niż ruchliwa ulica. Cichy azyl w centrum miasta.

Google:

To jest sąsiedztwo Królestwa Bez Kres. Odrzucono kilka garaży, mieszkań i warsztatów. Stojąc na patio możesz mieć wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko wygląda prawie tak samo jak 100 lat temu. Tylko zaparkowane samochody czasami przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu osób nie została jeszcze odkryta. Prawie nikt nie wejdzie przez drzwi za ruchliwą ulicą, na którą jest inny świat. Ciche schronienie w samym środku miasta.

Francuski

DeepL:

Jest to dzielnica Królestwa Krymskiego. Kilka garaży, apartamentów i warsztatów zostało opuszczonych. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Wszystko wydaje się niemal identyczne z tym, co było 100 lat temu. Tylko samochody, które czasami są zaparkowane przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu miejsce to nie zostało jeszcze odkryte. Niewiele osób pomyśli o wejściu do bramy, za którą znajduje się świat inny niż ruchliwa ulica. Cichy azyl w centrum miasta.

Google:

Jest to dzielnica Królestwa Bez Kres. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Stojąc na podwórku, możesz poczuć, że czas się zatrzymał. Wszystko wydaje się prawie identyczne jak 100 lat temu. Tylko zaparkowane samochody czasami przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu ludzi nadal jest nieznany. Prawie nikt nie wejdzie do drzwi za ruchliwą ulicą, na którą jest inny świat. Ciche schronienie w samym środku miasta.

Włoski

DeepL:

Oto sąsiedztwo Królestwa Krymskiego. Różnorodne garaże, opuszczone mieszkania i warsztaty. Stojąc na podwórku można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Wszystko wydaje się prawie takie samo jak 100 lat temu. Tylko samochody, które czasami są zaparkowane przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu osób jest to wciąż miejsce do odkrycia. Niewiele osób pomyśli o wejściu do bramy, za którą znajduje się świat inny niż ruchliwa droga. Ciche przedszkole w centrum miasta.

Google:

To jest dzielnica królestwa Bez Kres. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Stojąc na dziedzińcu można odnieść wrażenie, że przełęcz się zatrzymała. Wszystko w prawie stanie się tak, jak było 100 lat temu. Tylko samochody zaparkowane w rytmie przypominają nam, że mamy XXI wiek. Dla wielu osób jest to twoje niezbadane miejsce. Niewielu przychodzi na myśl, aby wejść do bramy od ruchliwej drogi, na którą jest inny świat. Spokojne odosobnienie w środku miasta.

Niderlandzki

DeepL:

Oto sąsiedztwo Królestwa Krymskiego. Różnorodne garaże, opuszczone mieszkania i warsztaty. Stojąc na podwórku, masz wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko wygląda prawie tak samo jak 100 lat temu. Tylko samochody, które czasami są zaparkowane przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu jest to wciąż miejsce nieodkryte. Niewiele osób pomyśli o wejściu do bramy, za którą znajduje się inny świat niż ruchliwa ulica. Cichy rekolekcje w samym centrum miasta.

Google:

Jest blisko królestwa Bez Kres. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Kiedy stoisz na dziedzińcu, masz wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko wygląda prawie tak samo jak 100 lat temu. Tylko zaparkowane samochody czasami przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu osób wciąż nieodkryta. Prawie nikt nie wchodzi do bramy za ruchliwą ulicą, na którą jest inny świat. Ciche miejsce w środku miasta.

Więcej porównać niestety nie można, bo DeepL tłumaczy tylko na angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski i niderlandzki. Więcej opcji nie ma. Z ciekawości sprawdziłem jednak jak Google radzi sobie z bardziej egzotycznymi językami. Poniżej wynik dwukrotnego przemielenia tekstu przez translator.

Japoński

To jest sąsiedztwo Królestwa Beth-Cres. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Kiedy stoisz na dziedzińcu, możesz odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Wszystko wygląda prawie tak samo, jak było 100 lat temu. To tylko zaparkowany samochód, który czasami przypomina nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu osób nie została jeszcze odkryta. Niewiele osób wchodzi do bramy za centrum, gdzie jest inny świat. Spokojne schronienie w samym środku miasta.

Turecki

To jest sąsiedztwo Królestwa Płótna. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Czas zatrzymania w Avlu zatrzymał się tutaj. Wszystko było 100 lat temu. Tylko zaparkowane samochody czasami przypominają o naszej obecności w XXI wieku. Odkryto, że dla tej osoby jest sala. Nikt, jeden nie jest prezentowany intensywnie. Ciche schronienie w mieście.

Irlandzki

To jest Królestwo Bez Kres. Niektóre garaże, opuszczone mieszkania i warsztaty. Stojąc na podwórku, możesz zrozumieć, że czas się tu kończy. Wszystko wygląda tak samo jak 100 lat temu. Z wyjątkiem zaparkowanych samochodów przypominają nam, że jesteśmy w 21 wieku. Dla wielu osób jest to wciąż nieoczekiwane. Każdy musi iść do bramy za ruchliwą ulicą z innym światem. Ciche schronienie w centrum miasta.

Suahili

To sąsiednie Królestwo Bez Kres. Kilka garażów, mieszkań z warsztatami. Stojąc w kwiatku, możesz odnieść wrażenie, że tu jesteś. Wszystko wygląda prawie tak samo jak 100 lat temu. Samochody zostały pobite czasami przypominają nam, że jesteśmy w XXI w. Dla wielu osób jest to wciąż nieznane. Oczywiście każdy wejdzie do bramy za ruchliwą drogą, gdzie jest inny świat. Schronisko jest ciche w centrum miasta.

Łotewski

To jest obszar wokół Królestwa Korsyki. Kilka garaży, opuszczonych mieszkań i warsztatów. Kiedy stoisz na podwórku, możesz sprawiać wrażenie, że czas się tu kończy. Wszystko wygląda prawie tak samo jak 100 lat temu. Tylko stacjonarne samochody czasami przypominają nam, że jesteśmy w XXI wieku. Dla wielu wciąż nie jest ujawniony. Mało kto przyjdzie wejść do bramy za ruchliwą ulicą, w której jest inny świat. Cicha rozkosz w środku miasta.

Trudno mi ocenić, czy DeepL jest faktycznie lepszy od Google Translatora. Od czasu do czasu korzystam z obu narzędzi i moim skromnym zdaniem żadne z nich nie jest idealne. Często gdzie Google nie może, tam DeepL daje radę. I vice versa. Są też zdania, z którymi żadne z nich nie potrafi sobie poradzić. I szczerze wątpię, że kiedykolwiek dojdzie do sytuacji, w której automatyczne przekłady będą idealne. Wynika to z wieloznaczności języka i faktu, że nawet posługując się językiem ojczystym często (w różnych sytuacjach) zadajemy sobie zasadnicze pytanie: Co autor miał na myśli?!

KOMENTARZE

 • photocontests2

  <b>World of Photography Beta V1.0</b><br><a href="https://steemit.com/introduceyourself/@photocontests/readme">>Learn more here<</a><br><br>Thank you for participating in #streetphotography<br><br>You have earned <b>6.50 XP</b> for sharing your photo! <br><table><tr><td><b>Daily Stats</b><br>Daily photos: 1/2 <br> Daily comments: 0/5<br>Multiplier: 1.30<br><sub>Server time: 17:52:49</sub></td><td><b>Account Level: 5</b><br>Total XP: 2411.52/3200.00<br>Total Photos: 124<br>Total comments: 52<br> Total contest wins: 37</td></tr></table>And have also received a <b>0.45</b> percent upvote.<br><br> <b>Follow:</b> @photocontests<br><b>Join the Discord channel:</b> <a href="https://discord.gg/2pmd5Dr">click!</a><br><b>Play and win SBD: </b>@fairlotto<br><b>Daily Steem Statistics: </b>@dailysteemreport<br><b>Learn how to program Steem-Python applications: </b>@steempytutorials<br><b>Developed and sponsored by:</b> @juliank

 • katayah

  Nieźle. Zwróciłam szczególną uwagę jak translatory tłumaczą 'bez kresu' - wydawać by się mogło, że to normalnie funkcjonujące sformułowanie w języku... Ciekawy eksperyment.

 • lesiopm

  Nigdy aż tak głęboko nie analizowałem tłumaczeń, jeżeli muszę to najczęściej używam Googla, w tłumaczeniach polski - angielski - polski radzi sobie dość dobrze, gorzej z innymi parami. Dawno dałem sobie spokój z tłumaczeniami polski - francuski, jeżeli muszę coś doczytać po francusku to wolę tłumaczyć na angielski tu silnik radzi sobie o wiele lepiej niż z polskim. Świetny tekst. Okuthunyelwe okuhle.

 • rozku

  sformułowanie: "czas tu stał", uważam że też jest genialne i bardzo obrazowe :)
  (chociaż nie precyzują: jak długo stał, czy jeszcze stoi czy już sobie poszedł:)

 • lugoshi

  Królestwo Płótna.

  Google jednak Nas śledzi...

 • opti

  Jak widać na przykładach nie można zawierzyć tłumaczeniom maszynowym bez kontroli człowieka. Chociaż z każdym użyciem jakość tłumaczeń się poprawia wiec już wkrótce będzie można dużo łatwiej korzystać z komunikacji w innych językach.

  Google Translator:

  As you can see from the examples, you can not trust machine translations without human control. Although with each use, the quality of translations is improving so soon you will be able to use communication in other languages much easier.

  DeepL Translato:

  As we can see from the examples, machine translations cannot be trusted without human control. Although the quality of translation is improving with each use, it will soon be much easier to use communication in other languages.

 • drawmeaship

  Beautiful