BLOGCZEJNalpha

Straszny dwór, czyli o tym jak zmienia się miasto

IMG_5004.jpg

Przy ulicy Batorego 19 w Tarnowie stoi klasycystyczny, XIX-wieczny dworek. Kiedyś mieszkał w nim majordomus u księcia Eustachego Sanguszki w Gumniskach. Potem jakaś starsza pani. A potem już nikt nie mieszkał.

Odkąd pamiętam dwór stał pusty i popadał w ruinę. Obrośnięty pnączami, zabity deskami. "Zakaz wstępu. Obiekt grozi zawaleniem." Ot, Damaszek Europy.

IMG_5013.jpg

IMG_5011.jpg

Kwiecień 2016

Co jakiś czas pojawiały się apele, by coś z tym zrobić. Ktoś chciał nawet zorganizować zbiórkę i wykupić go z rzeszowskich łap (ponoć spadkobiercy ostatniej właścicielki byli z Rzeszowa). Rachunek był prosty. Jakby każdy mieszkaniec Tarnowa dał piątaka, to ponoć by starczyło. Ale cóż, w Polsce jak kto chce i nie każdy piątaka chciał dać. Akcja nie wypaliła. Dwór zaś powoli stawał się ruiną. Niektórych straszył. Mnie przyzwyczaił do swego wyglądu. "Memento mori" - powtarzał za każdym razem, gdy obok niego przechodziłem. A ja przystawałem i robiłem zdjęcie. "Niech przetrwa przynajmniej na kliszy" - myślałem sobie.

IMG_7930.jpg

IMG_9445a.jpg

Lipiec 2016

IMG_3097.jpg

IMG_3077.jpg

Sierpień 2016

IMG_3162.jpg

IMG_3164.jpg

IMG_3169.jpg

Czerwiec 2017

IMG_3959.JPG

Lipiec 2017

Ostatni raz mijałem go w maju. Tym razem nie było "memento mori". Zamiast tego usłyszałem: "W Damaszku Europy wszystko jest możliwe". Sam zaś dopowiedziałem: "...nawet remont dworu, który miał się zawalić, by następnie sprzedać grunt w centrum miasta jakiemuś deweloperowi".

Cóż, nic nie jest pewne. Nic nie jest ostateczne. Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna wiadomo czego. Dworek kupił jakiś biznesmen i coś się zaczęło dziać.

Choć z tymi marzeniami to byłbym ostrożny. Prace trwają. Zniknął dach. Nikt nie wie, jak to będzie wyglądało ostatecznie. A nuż zwycięży tzw. "białoruska szkoła konserwacji"!?*

IMG_1100.JPG

IMG_1094.JPG

IMG_1118.JPG

IMG_1116.JPG

Maj 2018


* Białoruska szkoła konserwacji - konserwacja zabytków tak, by wyglądały lepiej niż pierwotnie. Klasycznym przykładem jest tu hełm wieży zamku w Nieświeżu z 2004 roku (zmieniony w 2012).

KOMENTARZE

 • photocontests4

  <b>World of Photography</b><br><a href="http://worldofphotography.org">>Visit the website<</a><br><br>You have earned <b>6.50 XP</b> for sharing your photo! <br><table><tr><td><b>Daily Stats</b><br>Daily photos: 1/2 <br> Daily comments: 0/5<br>Multiplier: 1.30<br><sub>Block time: 2018-06-06T20:03:48</sub></td><td><b>Account Level: 5</b><br>Total XP: 2775.42/3200.00<br>Total Photos: 180<br>Total comments: 52<br> Total contest wins: 37</td></tr></table>And have also received a <b>0.45</b> percent upvote.<br><br> <b>Follow:</b> @photocontests<br><b>Join the Discord channel:</b> <a href="https://discord.gg/2pmd5Dr">click!</a><br><b>Play and win SBD: </b>@fairlotto<br><b>Daily Steem Statistics: </b>@dailysteemreport<br><b>Learn how to program Steem-Python applications: </b>@steempytutorials<br><b>Developed and sponsored by:</b> @juliank

 • postcardsfromlbn

  Piękne miejsce. Oby go nie zepsuli tym remontem.
  <sup>skoro Damaszek to i szejk się znalazł ;)</sup>

 • photovisions

  Mnóstwo takich pięknych, niszczejących, zapomnianych dworków w całej Polsce... szczególnie na wiejskich obszarach. Dobry post. Pozdrawiam!

 • mespanta

  No piękny. Zgadzam się z @photovisions, że faktycznie sporo takich dworków i pałaców w Polsce niszczeje. Ale na przykład w takim Wrocławiu, w samym centrum miasta na naszych oczach rozpada się pierwszy instytut fizjologii założony przez Purkyniego. Ktoś pewnie już czeka na to atrakcyjne miejsce, by móc tam zbudować kolejny nowoczesny szklany dom.

 • andzi76

  Fajny dworek, czekam na zdjęcia po remoncie, mam nadzieję że zrobisz i wrzucisz na Steemit.

 • wolontariusz

  Pracując w terenie odwiedzam bardzo wiele takich popadających w zapomnienie i niszczejących obiektów. Zawsze czuję to samo. Olbrzymi smutek i żal... i wqrw, że ludzie nie potrafią docenić i uszanować piękna, które w spadku pozostawia im historia.

 • tapioka

  Piękny dworek, szkoda, że w takim stanie

 • chicku

  Także mijałem go kilka razy - z trwogą. Białoruska szkoła - oceniasz pozytywnie czy negatywnie, bo trudno wyczuć :-)

 • racibo

  Narobiłeś smaku na ciekawe zakończenie. Pozostaje wyczekiwać kolejnych wpisów