BLOGCZEJNalpha

OpenBazaar – Internetowa alternatywna platforma handlowa

openbazaar.jpg

Poprzez Lobbying/Advocacy jako Stowarzyszenie Libertariańskie staramy się być rzecznikiem wolnościowych pomysłów, zaczynając od polityki, poprzez biznes, a skończywszy na aktywnej roli w mediach. Co jakiś czas jesteśmy proszeni o to, by zaprezentować ciekawe z wolnościowego i libertariańskiego punktu widzenia projekty z Polski i ze świata. Kolejnym tego typu projektem, o którym warto opowiedzieć, jest OpenBazaar.

Czym jest OpenBazaar? Jest to internetowa alternatywna platforma handlowa. Działa na zasadach aplikacji peer-to-peer, która nie wymaga pośrednictwa, co oznacza swobodę działania i brak żadnych opłat czy prowizji.

Jak działa OpenBazaar? OpenBazaar łączy użytkowników za pośrednictwem sieci peer-to-peer. Dane są zdecentralizowane, zamiast ich koncentracji w rękach jednej firmy.

Z czego utrzymuje się OpenBazaar? OpenBazaar nie jest żadną firmą, ani organizacją; jest bezpłatnym oprogramowaniem open-source. Zostało zbudowane, aby zapewnić każdemu możliwość kupowania i sprzedawania bez potrzeb korzystania z pośrednictwa osób trzecich.

Kto kontroluje sieć OpenBazaar? Nikt nie kontroluje jej całej. Każdy użytkownik kontroluje tylko swój sklep i swoje dane utrzymując sieć.

Czy Bitcoin to jedyna kryptowaluta używana na OpenBazaarze? Open Bazaar oferuje płatność w ponad 50 różnych kryptowalutach, między innymi Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Zcash, Dash, etc. Sprzedawca natomiast może otrzymać płatność w Bitcoin, Bitcoin Cash lub Zcash. To zależy tylko od niego.

Wszystko zaczęło się od Amira Taaki i pomysłu stworzenia prototypu zdecentralizowanego rynku wymiany nazwanego „Darkmarket”, który ostatecznie wykonany został zaprezentowany na Hackatonie w Toronto 4 kwietnia 2014 r. Uważany przez wielu za następcę Silk Roada – OpenBazaar natomiast został zaprojektowany przez wspólnika Amira – Bena Hoffmana, który nie widząc przyszłości dla Darkmarketu odłączył się, zmienił nazwę i usprawnił działanie systemu. Open Bazaar ujrzał światło dzienne 4 kwietnia 2016 r. w wersji alfa, a 1 listopada 2017 r. już zyskując zupełnie inne, bardziej przyjazne użytkownikom oblicze. Open Bazaar w 2017 r. składał się także z zupełnie innego kodu niż jego pierwowzór. Obecnie, dzięki udanej akcji fundraisingowej OpenBazaar korzysta z najnowszych osiągnięć z dziedziny szyfrowania i transakcji internetowych. W lutym 2017 r. przeszedł udaną integrację z projektem open-source IPFS oraz siecią TOR.

KOMENTARZE

  • fat.music

    Warto wspomnieć parę słów więcej o twórcy tego projektu, to postać niesłychanie ciekawa.
    https://openbazaar.org/about/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Amir_Taaki
    https://www.youtube.com/watch?v=IXNZZaVWjfk