BLOGCZEJNalpha

Nowy Świat Humboldta Na Krawędzi Zniszczenia. Kryzys Górniczy W Wenezueli.


Na uwagę zasługuje wydobycie w Wenezueli, ponieważ ten piękny kraj jest jednym z najbogatszych w surowce mineralne na świecie.
Główne kopalnie diamentów w Wenezueli znajdują się w dorzeczu rzeki Caroní i należą do spółek wydobywczych konsolidowanych umowami z Państwem Wenezuelskim. W tej części wyjaśnię wszystko co ważne w tym temacie, począwszy od wydobycia diamentów w Wenezueli, technik wydobywczych i głównych obszarów legalnego i nielegalnego wydobycia.
Jedną z zalet Wenezueli w odniesieniu do eksploatacji górniczej jest możliwość uzyskania trzech głównych rodzajów diamentów, są to diamenty surowe jubilerskie, diamenty przemysłowe i bort. Każdy z tych rodzajów diamentów ma podobne cechy, lecz jednocześnie ich zastosowanie jest inne.

Diament surowy - jubilerski: jest najbardziej znany, jest łatwo dostępny w sklepach jubilerskich, jego klarowność i czystość są podstawą do uznania go za cenny i jakościowy diament.
Może uzyskać dowolny kształt od kształtu diamentu do sześcianu i dziesięciościanu, każda prezentacja zostanie dobrze przyjęta przez ekspertów i kolekcjonerów biżuterii.


Diament przemysłowy: w tej klasyfikacji diamenty wykonują pracę na poziomie przemysłowym, stąd ich nazwa, kolor zależy w dużej mierze od twardości diamentu, ze względu na jego twardość, kolor żółty jest najbardziej pożądany.
Diamenty dla przemysłu są głównie używane do narzędzi do wiercenia lub wierteł, ich twardość pozwala mieć pewność wykonywania precyzyjnej pracy bez konieczności zakupu innych części.Bort: jest to trzeci rodzaj diamentu, który jest przeznaczony głównie do przekształcenia w proszek diamentowy, używany do procesu rzeźbienia diamentów pierwszego rodzaju.Występujące w tym kraju złoża diamentonośne znajdują się w basenie Caroní, głównie w kompleksie Gujany, gdzie odnotowuje się miliony karatów rocznej eksploatacji. Te obszary są określane jako najbogatsze w te zloża.

Górnictwo jest uważane za proces wydobywania minerałów z rzek, basenów i podłoża. Zwykle jest to wykonywane przez firmy posiadające maszyny opracowane do tej misji w oparciu o specjalne technologie.
W całym procesie wydobywczym na świecie istnieją jednak inne realia, to nieformalne lub nielegalne wydobycie, które reprezentuje przetrwanie obszarów górniczych na obszarach wiejskich, gdzie ludność angażuje się w proces, który jest znany jako wydobycie rzemieślnicze na małą skalę.

Stanowi to ogromny wpływ środowiskowy, społeczny i ekonomiczny zarówno dla sektora państwowego, jak i górniczego. W szczególnym przypadku Wenezueli wydobycie na małą skalę jest wykonywane przez tych samych mieszkańców obszaru, szukających środków do życia, aby przetrwać. Oczywiście pomijając więźniów i innych przestępców, którzy prowadzą nielegalną działalność wydobywczą w sektorach nieautoryzowanych przez Ministerstwo Ekologicznego Rozwoju Górnictwa. 

Z punktu widzenia ochrony środowiska, konieczność znalezienia diamentów, złota, kobaltu, żelaza i innych surowców, stwarza potrzebę używania materiałów, które są szkodliwe i mają wpływ na środowisko, na przykład jak wspomniałam w moim poprzednim poście o złocie - rtęci.
Społeczny i zdrowotny wpływ tego drobnego górnictwa, w którym migracja siły roboczej jest ogromna, wywołuje negatywne skutki w społecznościach, takie jak prostytucja i rosnąca liczba przypadków zakażenia HIV, AIDS oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.Proces wydobycia może być, jak wspomniałam na małą skalę lub na dużą skalę, obecnie firmy zajmujące się wielkoskalowymi technologiami wykorzystywanymi w górnictwie, pozwalają na proces bez uciekania się do wysokich kosztów pieniężnych, ale zdecydowanie mający znaczący wpływ na środowisko.
Obecnie istnieje wiele międzynarodowych umów, które są prowadzone w celu poświadczenia legalnego wydobycia na tych ziemiach. Proces wydobycia również się zmienił, a stara szkoła, podobnie jak karły Śnieżki, przeszła do historii. Głównie ze względu na procesy, które są o wiele bardziej ekonomiczne, opłacalne i mają "mniejszy wpływ na środowisko", także siła robocza jest mniejsza.

Istnieją różne techniki wydobywania surowców na dużą skalę, które zapewniają kompletną eksploatację i pozyskiwanie minerałów bez marnowania ich w procesie, z biegiem czasu techniki te ewoluowały i wszystkie opierają się głównie na wydobyciu jak największej ilości minerałów, takich jak diamenty, żelazo, węgiel, złoto.
Odnosząc się do poprzednich artykułów, muszę wspomnieć o niektórych technikach, aby zachować kontekst. Oto kilka różnych technik stosowanych w górnictwie, jakie są ich zalety, a także ich konsekwencje środowiskowe, gdy są używane:Wydobycie odkrywkowe: jest to proces wydobycia powierzchniowego, w którym duże maszyny są odpowiedzialne za wiercenie na dużą skalę, a następnie za pomocą łopaty elektrycznej odpady z wykopów i eksploatacji minerałów są wyrzucane na ciężarówki w celu przetworzenia i sklasyfikowania.
Ta technika jest obecnie bardzo powszechna, a główną korzyścią jest spadek kosztów pracy. Jednakże, są też i złe wieści dla środowiska, wykorzystanie większej ilości ziemi do zajmowania się przetwarzaniem oraz, że wykopaliska niosą ze sobą materiały z podłoża, które są toksyczne i radioaktywne dla gleby, przez co te ziemie nie są już odpowiednie do wzrostu flory.

Górnictwo za pomocą zwałowarek taśmowych: jak sama nazwa wskazuje, jest częścią górnictwa odkrywkowego i służy głównie do wydobycia węgla i podobnych minerałów, proces ten obejmuje wykopy na powierzchni miejsca wydobycia surowca.
Istnieje znaczna różnica między tym rodzajem górnictwa a kopalniami odkrywkowymi, gdzie ten ostatni tworzy większe kratery wokół głównego terenu wykopalisk, podczas gdy metoda za pomocą zwałowarek taśmowych wykorzystuje wydobywany materiał, a reszta jest ponownie wykorzystywana, próbując zostawić wszystko tak, jak było przed procesem.

Kamieniołomy: techniki wydobycia są bardzo podobne do technik odkrywkowych, z tą różnicą, że wytwarzają one materiały głównie do zastosowań budowlanych, dlatego konieczne jest, aby wybrane do tego miejsca były zbliżone do rynku, w przeciwnym razie koszt transportu byłby nierentowny.W zależności od techniki i metody eksploatacji zróżnicowane jest zastosowanie specjalistycznych maszyn do pracy. Używane maszyny są podzielone na dwie grupy. Do kopania odkrywkowego; koparka zgarniakowa, łopaty / koparki, Koparka wielonaczyniowa, spychacze, ciężarówki. Do kopania glebinowego, wiertarki typu jumbo, ładowarki, kompresory powietrza, kombajny, etc.Główne złoża diamentów w regionie Caroní, z ich własnymi specyfikacjami i cechami, w tym typem diamentu i roczną produkcją, są następujące:
Strefa Ikabarú, położona w stanie Bolivar, dokładnie w gminie La Gran Sabana, liczy około 2000 mieszkańców, a 80% z nich to górnicy z zawodu. Proces wydobywania diamentów nie jest jedną z głównych działalności gospodarczych prowadzonych w tej społeczności, Głównie wydobywa sie złoto, jednak istnieje szczególne zainteresowanie diamentami, a wielu nielegalnych górników również chce posiąść kawałek tego ciasta .

Wielka konkurencja między grupami górników prowadzi do starć między nimi. W wyniku tych sporów zarejestrowanych jest ponad 20 zgonów rocznie. Wydobywanie i wydobywanie diamentów surowych jubilerskich oraz przemysłowych jest skonsolidowane, jak wspomniano wcześniej jest bardzo korzystne dla ekonomii tego miejsca.Miasto górnicze Tumeremo, Gran Sabana, Photo: @highonthehogObszar składający się z drogi łączącej El Dorado z Santa Elena de Uairén to miejsce, w którym umieszczony jest depozyt diamentowy. Ze standardami ochrony środowiska, a także warunkami wydobywania kopalin z fundamentów kopalni. Łuk górniczy rozciąga się od Tumeremo do Santa Elena de Uairén. Chciałoby się być naprawdę pozytywnym w związku z wydobyciem na tym obszarze, ale rzeczywistość jest inna, istnieje spory nielegalny ruch minerałów, a także innych zasobów wydobywanych z depozytów. Podczas gdy rząd wenezuelski ostrzega za pośrednictwem ministerstw ochrony środowiska, rzeczywistość pokazuje szkodliwy zamiar wykorzystania przez te same organy rządowe, a nawet przestępców w tych obszarach górniczych.Potok Jaspe, Santa Elena de Uairén, Photo: @highonthehogKolejną kopalnią ważną pod względem złóż diamentonośnych jest La Paragua. Teren jest uważany za miejsce połowów, działalności rolniczej i górnictwa. Dzięki silnemu dopływowi rzeki Caroní, stanowi ważne miejsce wydobycia, głównie diamentów i złota, zawiera trzy rodzaje diamentów do niemal natychmiastowej zbiórki.
Inne ważne miejsca w strefie poszukiwań w łuku wydobywczym w dorzeczu Caroní to Paraitepuy i Urimán.Mapa regionu diamentonośnego w Gran Sabana przy granicy z Brazylią i Gujaną, Photo: @highonthehogSama produkcja diamentów w łuku wydobywczym Guayany jest jednym z najważniejszych w całym kraju i ściśle konkuruje z innymi krajami, takimi jak Zimbabwe. Istnieją umowy i traktaty między krajami, które używają diamentów w regionie i w ten sam sposób ich eksploracja przynosi korzyść wenezuelskiemu rządowi.Wodospady w pobliżu Santa Elena de Uairén, Photo: @highonthehogZ pewnością gospodarka napędzana wydobyciem diamentów, obok złota, jest opcją, by pozwolić czarnemu złotu Wenezueli (benzyna) złapać oddech.

Absolutną koniecznością do utrzymania jest lepsza kontrola eksploatacji wydobywczej oraz realizacja traktatów i reintegracja z procesem certyfikacji Kimberly, aby powstrzymać wszelkie przestępcze działania, takie jak przemyt, pranie pieniędzy, wiele innych przeciwności związanych z działalnością wydobycia diamentów.

Przypisy

Photo: @highonthehog

Obrazy: Źródła podane ponizej fotografii

  • Hartman, Howard L., SME Mining Engineering Handbook. Society of Mining, Metallurgy and Exploration Inc. p. 3., 1992

  • King, H., How do diamonds form? They don't form from coal!, Geology and Earth Science News and Information, 2012

  • Blore S.G., Létourneau J., The Lost World Diamond Mining And Smuggling In Venezuela, Partnership Africa Canada, 2006

  • Rodriguez I., Linking well-being with cultural revitalization for greater cognitive justice in conservation: lessons from Venezuela in Canaima National Park, Ecology and Society, 2017

https://www.lagransabana.com

https://virginiabehm.maps.arcgis.com/apps/Cascade/index.html?appid=18e425a6057945af9ad56e8af989a656

https://steemitimages.com/DQmeJgsbM5K3pUC8kPBToDKRxE2gijUXvgvX6oUiBgaaiyk/atom.gif

KOMENTARZE

  • saunter

    Hej, wysoka na wieprzu, może naskrobiesz coś o moim idolu Humbolcie :)

  • trampmad

    Baaardzo, bardzo dobry materiał.