BLOGCZEJNalpha

POWSTANIE BUDDYZMU W AFRYCE POŁUDNIOWEJ, OŚRODEK W IXOPO I STUPA

IMG_4002.JPG


Celem mojej 5-dniowej podróży przez RPA był Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w odległej lokalizacji w pobliżu Ixopo. Plan polegał na tym, aby zostawić tam mojego przyjaciela i spędzić kilka dni w tym spokojnym miejscu, zanim wrócę do Monachium. Zaczynając z Cape Town, po podróży pełnej przygód i niesamowitych krajobrazów dotarliśmy do Ośrodka.

IMG_2916.jpg
Wejscie


Ixopo jest wioską przebadaną w 1878 roku. Początkowo nazywane Stuartstown, znajduje się w środkowej części KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki. Obecna nazwa w języku Zulu oznacza dźwięk bulgotania błota kiedy przechodzi przez nie bydło.
Jadąc droga R56 za miasto, znaleźliśmy się w bardzo wyjątkowej okolicy, położonej na grani z widokiem na rzekę Umkomaas. Wzgórza i rdzenne doliny, o długiej duchowej tradycji.

IMG_4088.JPG
Dolina


Ośrodek odosobnieniowy należy do rodziny Van Loon i otworzył swoje podwoje w 1980 roku po czterech latach rozbudowy. Został nagrodzony przez Nelsona Mandelę statusem Dziedzictwa Narodowego.
Jest to obiekt o powierzchni 125 hektarów, który może pomieścić do trzydziestu ośmiu uczestników.
Ta przepiękna sceneria pozwala cieszyć się kontemplacją i medytacją.
Tutaj goście mają możliwość wyboru, w jaki sposób będą spędzać czas. Istnieją trzy główne programy; wizyty dzienne, samodzielne odosobnienia oraz branie udziału w prowadzonych odosobnieniach z regularnymi sesjami medytacyjnymi każdego dnia.

IMG_4092.JPG
Droga do stupy

2-bedded en-suite hill-side thatched chalet.jpg
The retreat chalets


Ośrodek posiada na swoim terenie, 5 metrową statuę Buddy, ogrody zen, labirynt, buddyjską świątynię, pawilon medytacyjny, domki i chaty odosobnieniowe. Lecz najważniejszym punktem jest stupa, jedna z najstarszych budowli na farmie.

IMG_4085.jpg
Stupa

IMG_4098.jpg
Posąg Buddy

IMG_4100.jpg
Labirynt

Angela Buckland_DSC6306.jpg
Zen garden


Stupy to architektoniczne budowle przypominające kopiec.
W czasach poprzedzających Buddę Siakjamuniego, tumulusy były używane jako grobowce bogatych i ważnych postaci, były to zazwyczaj wysokie kopce postawione na pniach drzew.
Później formy się zmieniły, podobnie jak ich funkcja. Ich znaczenie jako grobów stało się drugorzędne i zostało wyparte przez wyrafinowaną symbolikę immanentną w każdym fragmencie budynku.
Stupy symbolizują Nauki Buddy i Jego oświecone ciało, również wpisane w kształt budynku - który odzwierciedla energetyczną mapę ciała i mandali. Zawiera podstawowe elementy ziemi, wody, ognia i powietrza.
Również poza religią przyjmują wiele ról. Niektóre służą jako ochrona podróżnych lub drogowskazy, choć większość z nich to ofiary wotywne.
Powiedziano mi, że tutejsza stupa nie jest wypełniona żadnymi relikwiami.

IMG_2135.jpg
Stupa w Ixopo

IMG_7830.jpg
Buddyjska stupa w Zürichu


W Południowej Afryce istnieje wiele form tradycji buddyjskich.
Pierwsze grupy buddyjskie i hinduistyczne, które zaistniały w Afryce Południowej, to ludzie z Azji Południowo-Wschodniej, sprowadzeni do Cape Colony w latach 80. XVI wieku. W XIX wieku do Natalu przywieziono grupy przymusowych robotników z Indii.
Od lat siedemdziesiątych liczba zgromadzen gwałtownie wzrosła w dużych miastach. Od 1980 roku rozwijały się wyraźnie szczególne tradycje buddyjskie, głównie Theravada, szkoły tybetańskie, Zen, Nichirchen.
W tej chwili większość buddystów w RPA to osoby przekonwertowane.

IMG_4084.jpg
świątynia Ixopo


Luis Van Loon opisał Centrum jako buddyjskie "przedszkole" i nazwał je Buddyzmem podstawowym, który łagodnie nie-buddyjski świat w kontekst buddyjski. Służy jako brama, jest przeznaczony dla ludzi, którzy są tylko pośrednio zainteresowani buddyzmem, włączając praktyki z innych tradycji religijnych i zapraszając różnych nauczycieli. Ośrodek odegrał ważną rolę w popularyzacji buddyzmu w Południowej Afryce.
Jest to wspaniałe schronienie dla osób, które chcą odpocząć od intensywnego życia i odświeżyć się.

IMG_2153.jpg
Gompa

IMG_2154.jpg
Buddyjskie szaty


Jednym z działań Buddyjskiego Ośrodka Odosobnieniowego jest również opieka i wsparcie lokalnej społeczności. Ustanowił społeczną organizację pozarządową Woza Moya, która zapewnia pomoc społeczną.
Fundacja daje zatrudnienie około dwudziestu osobom z plemion Zulu w regionie i zapewnia pomoc w całej prowincji Kwazulu-Natal dla najbardziej poszkodowanych społeczności. Oferuje : Opiekę nad dziećmi i młodzieżą, rozwój we wczesnym dzieciństwie, opiekę domową, porady prawne, bezpieczeństwo żywnościowe, młodzież i media społecznościowe, oraz wzmacniające pozycję kobiet, szczególnie podczas niszczycielskiego wpływu HIV / AIDS.

IMG_2248.jpg
Protea krolewska w Ixopo

ENGLISH VERSION HERE

*zdjęcia zrobione przez @highonthehog
*Inne źródła : linki poniżej fotografii.

Ixopo: The Evolution of a South African Buddhist Centre, Michel Clasquin, 2017
https://www.researchgate.net/publication/265011951_Ixopo_The_Evolution_of_a_South_African_Buddhist_Centre

KOMENTARZE

 • steemitworldmap

  Congratulations, Your Post Has Been Added To The <a href='http://steemitworldmap.com'>Steemit Worldmap</a>!<br/><sub>Author link: http://steemitworldmap.com?author=highonthehog<br>Post link: http://steemitworldmap.com?post=powstanie-buddyzmu-w-afryce-poludniowej-osrodek-w-ixopo-i-stupa</sub><br/><br/>Want to have your post on the map too?<br/>

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!

 • masterq

  Wartościowy artykuł :) Tak trzymaj! ;)

 • tapioka

  Nie wiedziałam, że również buddyzm tam zawitał.