BLOGCZEJNalpha

SZCZĘKI! Żarłacz biały u wybrzeży Afryki Południowej ... i nie tylko...

ENGLISH VERSION


Żarłacz biały zwany również "blue pointer", "white pointer" i "Biały rekin".
Najsłynniejsze na świecie tereny łowieckie białego rekina znajdują się w pobliżu Seal Island w False Bay w Południowej Afryce. Ta wyspa jest domem dla kolonii ponad 74.000 fok, na których żeruje nieznana liczba Żarłaczy białych. Najbardziej przerażający rekin na Ziemi, jest w rzeczywistości bardziej zainteresowany jedzeniem fok niż niepokojeniem ludzi, choć czasami popełnia błędy.Południowa Afryka ma u swych wybrzeży bogatą różnorodność gatunków rekinów. Około 100 gatunków z około 400 znanych gatunków rekinów na świecie żyje w oceanach otaczających Afrykę Południową.
https://www.aquarium.co.za/content/page/shark_conservation
Wywodzacy sie z rodziny lamnowatych, oraz z rodziny makrelowatych, biały rekin jest potężny, szybki, zwinny, inteligentny i ciekawski. Są ciepłokrwiste, utrzymują temperaturę ciała znacznie powyżej temperatury otaczającej wody morskiej.
Białe rekiny oddychają przez ciągłe przepychanie wody przez skrzela w procesie znanym jako "wtłaczaną wentylacją". Podczas gdy mogą unosić się nieruchomo przez krótki czas, powstrzymywane przez sieci, żyłki wędkarskie lub inne środki, będą się dusić. Występują we wszystkich większych oceanach świata. Największy zarejestrowany biały rekin był długi na 6,4 metra. Dorosłe samice są większe niż dorosłe samce, podczas gdy generalnie gromadzą się wokół kolonii fok w stosunkowo płytkiej wodzie, białe rekiny zostały znalezione na głebokosci aż do 1200m.
Na celowniku rybaków sportowych białe rekiny są gatunkiem chronionym w Afryce Południowej. Szczęśliwie, od Października 2004 r., rekin biały został dodany do listy zagrożonych gatunków C I T E S (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi gatunkami zagrożonymi wyginięciem). Ta lista reguluje handel wszystkimi zębami, skórami, szczękami lub innymi częściami ciała białych rekinów wśród państw członkowskich.
Oczy rekinów są dobrze rozwinięte i umieszczone na bokach lub czubkach głów dając im szerokie pole widzenia. Rzeczywisty kształt, wielkość i złożoność oczu rekinów różnią się w zależności od ich środowiska. Rekiny pływające w pobliżu powierzchni mają widzenie w kolorze i dobrze widzą światło dzienne. Rekiny żyjące w głębokiej wodzie mają tendencję do widzenia w czerni i bieli i mają większe oczy, aby zebrać jak najwięcej światła w ciemnych głębinach oceanu. Niektóre rekiny z bardzo głębokich siedlisk mają ogromne świecące zielone lub żółte oczy! Blask pochodzi od warstwy reflekcyjnej za siatkówką (tapetium lucidium), która odbija światło z powrotem przez siatkówkę, aby zwiększyć czułość i umożliwić widzenie w ciemności.


Rekiny mają uszy ukryte w czaszce. Tak jak my słyszymy, wykrywając fale dźwiękowe podróżujące w powietrzu, rekin słyszy, wykrywając fale dźwiękowe podróżujące przez wodę. W rzeczywistości niektóre rekiny mogą wykryć fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości lepiej niż ludzie. Uszy rekina pomagają utrzymać równowagę, wykryć siłę przyciągania lub siłę grawitacji i zlokalizować walczącą zdobycz lub inne obiekty wytwarzające dźwięk w wodzie.


W porównaniu do innych ryb rekiny są praktycznie geniuszami, większość rekinów ma tak duży rozmiar mózgu, jak wiele ptaków i ssaków, co czyni je najmądrzejszymi znanymi rybami. Manty mają nawet większe mózgi, większe proporcjonalnie niż u większości ssaków. Mózg rekina składa się z milionów wyspecjalizowanych komórek zwanych neuronami, które odbierają i przetwarzają informacje z ciała. Mają wysoko rozwinięte układy nerwowe i niesamowity refleks. Są zdolne do uczenia się.

Duża część tego, co ludzie uważaja za smak jedzenia, w rzeczywistości składa się z zapachu tego jedzenia. Wiemy, że rekiny mogą próbować swoich potraw, ponieważ ich usta, języki i podniebienia są pokryte specjalnymi kubkami smakowymi, nie wiadomo dokładnie, jaka proporcja wyczucia rekina składa się z innych zmysłów, takich jak zapach, ciśnienie lub inna elektro lub chemorecepcja. Bez względu na to, rekiny szybko i konsekwentnie wyplują jakąkolwiek rybę lub inny pokarm, którgo smakunie nie polubią.


Świeże powietrze zawiera około 21% tlenu. Nasze płuca mogą wydobyć około 1/4 tego tlenu. Z drugiej strony, woda morska zawiera znacznie mniej dostępnego tlenu - zaledwie 1% składu powierzchniowej wody morskiej stanowi tlen. Szczęśliwie skrzela mogą wydobywać prawie cztery piąte tego tlenu, co sprawia, że skrzela są o wiele bardziej wydajnymi tlenowymi ekstraktorami niż płuca. Więcej rekinów osiadłych ma aktywne systemy w postaci "pomp", które wykorzystują siłę mięśni do dostarczania świeżej wody do skrzeli. Mięśnie w jamie ustnej i gardle rekinów powodują, że obszar w jamie ustnej jest tymczasowo większy, powodując przepływ wody z zewnątrz. Następnie usta zamykają się i ta natleniona woda przepływa przez skrzela. Wiele rekinów żerujących na dnie ma specjalne otwory między skrzelami a ich pyski zwane spiralnymi, do których wciągają wodę. To pozwala im pozostać na dnie bez konieczności pozostawiania otwartych buzi przez cały czas, co może uwrażliwiać ofiarę i drapieżników na ich obecność.

Prawie wszystkie żywe stworzenia potrzebują tlenu do napędzania procesów swojego ciała. Wszystkie zwierzęta morskie oprócz gadów i ssaków wdychają wodę morską, z której muszą wydobywać ten tlen. Rekiny, manty, chimery oraz ryby ościste i inne zwierzęta morskie są wyposażone w organy oddechowe zwane "skrzela", które pełnią tę funkcję. Chociaż dokładny mechanizm jest inny, cel skrzeli jest taki sam jak w naszych płucach - aby umożliwić przepływ tlenu w środowisku przez krew i usunąć gazy odpadowe z krwi.

Rekiny, w przeciwieństwie do większości ryb ościstych, nie mają wypełnionych gazem pęcherzy pławnych, które pomagają im regulować pływalność. Zamiast tego wiele rekinów polega na dużych wątrobach wypełnionych olejem, aby nie zatonęły.
Ponieważ olej jest lżejszy od wody, te potężne wątroby pomagają utrzymać rekina na równej powierzchni. Wątroby rekina spełniają te same obowiązki, co nasza wątroba - pośród innych funkcji- przechowują zapasy energii i oczyszczają organizm.


Mięśnie rekinów zazwyczaj składają się z białych włókien mięśniowych, które pozwalają na krótkie impulsy wyczerpującej aktywności. Inne mięśnie, szczególnie te wzdłuż boków ciała używane do pływania, mają czerwone włókna, które można stosować do bardziej długotrwałych ruchów. Szybko pływające rekiny lamnidowe, jak białe rekiny, żarłacze śledziowe i makosy, są w rzeczywistości ciepłokrwiste. Opracowały przeciwprądowy układ naczyniowy o nazwie "rete mirabile", który zatrzymuje ciepło w mięśniach i narządach wewnętrznych, które w przeciwnym razie zostałoby utracone. Dzięki temu ich temperatura ciała jest o 5 do 8 stopni Celsjusza wyższa niż otaczającej wody. Jest to ważne, ponieważ ciepłe mięśnie reagują szybciej i dłużej, pozwalając rekinom atakować lub wycofywać się w pośpiechu.Rekiny nie mają długich pętli jelit. Zamiast tego używają unikalnego systemu zaworów spiralnych, aby wydłużyć jedzenie w jelitach, a także zwiększyć powierzchnię, z której mogą wchłaniać składniki odżywcze. Przestrzeń zaoszczędzona przez system jest zajmowana głównie przez wątrobę.
Podobnie jak większość ptaków, gady i inne ryby, rekiny i płaszczki mają tylko jeden otwór blisko ich ogonów, z którego wydalane są ciała. To uniwersalne wyjście nazywa się "kloaka" i służy jako kanał dla moczu, kału, jaj, a nawet nowo narodzonych rekinów.

Podobnie jak wszystkie kręgowce, rekiny mają układ krwionośny, który dostarcza dotlenioną krew do narządów i zwraca zużytą, pozbawioną tlenu krew, która ma być oczyszczona i ponownie natleniona. Serca rekinów sa czterokomorowe, lecz są inaczej skonfigurowane niż ludzkie serca.

CIĄG DALSZY NASTĄPI...Przypisy

Obrazy: Źródła podane ponizej fotografii

Photo: @highonthehog

 • Thomas P. Peschak, Currents of Contrast: Life in Southern Africa's Two Oceans, Penguin Random House South Africa, 2005

 • Thomas P. Peschak, Michael C. Scholl, South Africa's Great White Shark, Penguin Random House South Africa, 2006

 • Richard Ellis & John McCosker, Great White Shark, Stanford University Press, 1995

 • https://www.aquarium.co.za/

KOMENTARZE

 • pibyk

  Ja myślałem, że o karpiach będzie, a tutaj to nie ma wątpliwości, że to zwierze jest bo ma duże zęby 😛

 • krasnalek

  102392.jpg

 • glass.wolf

  Incydent czytania tekstu o rybach odbyty.
  Syrenko, niech Twoja wycieczka będzie odbyta równie przyjemnie.

 • resteemable

  Your Post Has Been Featured on @Resteemable! <br> Feature any Steemit post using resteemit.com! <br> How It Works: <br> 1. Take Any Steemit URL <br> 2. Erase https:// <br> 3. Type re<br> Get Featured Instantly & Featured Posts are voted every 2.4hrs <br>Join the Curation Team Here | Vote Resteemable for Witness

 • kamilkowalski

  perła-odnaleziona.jpg