BLOGCZEJNalpha

Halloween w Irlandii

31 Października w Irlandii obchodzi się Halloween i wbrew pozorom nie dzieje się to pod wpływem kultury amerykańskiej, ponieważ to święto ma korzenie w tradycji
irlandzkiej.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku zwanego Samhain. To właśnie w ten dzień ponad dwa tysiące lat temu żegnano lato i witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. To w tym dniu zacierała się granica między ciepłymi, jasnymi dniami a tymi zimnymi i ciemnymi.
banshee.jpg

Druidzi (pogańscy kapłani)w ierzyli, że w ten dzień zaciera się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. W dzień Samhain zarówno dobrym jak i złym duchom łatwiej jest się przedostać do świata żywych. Duchy przodków zapraszano do domów, a te złe odstraszano.

Najbardziej powszechne było wtedy rozpalanie ogromnych ognisk, które miały rozświetlić panujący mrok, dodać sił do walki z ciemnością oraz ocieplić świat.

Pewno mało z nas ma tego świadomość, ale według pogańskich wierzeń twarze wydrążone w dyniach mają trzymać złe duchy z dala od domów.
dynia.jpg

Tradycja obchodzenia Halloween została przywieziona do USA przez irlandzkich imigrantów i jak widać całkiem nieźle się tam przyjęła, a obecnie Amerykanie próbują to święto zaszczepić na całym świecie z różnym rezultatem.

KOMENTARZE

  • cheetah

    Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
    http://irlandia.ie/styl-zycia/rozrywka/1177-halloween-po-irlandzku.html